Rzadki starodruk do zobaczenia w Olsztynie(2018-12-18)

Muzeum Warmii i Mazur zaprasza do obejrzenia XVIII-wiecznego zbioru kazań w bibliotece muzealnej na olsztyńskim zamku. Starodruk jest na co dzień niedostępny, musi być przechowywany w specjalnym magazynie, dlatego jego wystawienie to naprawdę niecodzienne wydarzenie. Zabytek można oglądać do piątku 21 grudnia 2018.

Ilość komentarzy: 0

Pożar w Hotelu Gołębiewski!(2013-02-14)

Rano w Hotelu Gołębiewski w Mikołajkach wybuchł pożar! Sytuacja była na tyle poważna, że musiano ewakuować gości. Akcja gaśnicza trwała kilka godzin, a strażacy stoczyli zaciętą walkę aby ogień nie rozprzestrzenił się na cały budynek.

Ilość komentarzy: 13

Nordic Walking w Miłomłynie(2012-09-13)

W niedzielę 16 września odbędzie się jesienna edycja imprezy "Nordic Miłomłyn Cup 2012". Zapraszamy na spacer po ubarwionych jesiennymi kolorami mazurskich lasach.

Ilość komentarzy: 4

Kolej na kino w Tolkmicku(2012-09-05)

W sobotę 8 września odbędzie się w Tolkmicku niezwykły seans filmowy. Niezwykły z powodu miejsca i dodatkowych atrakcji. Seans rozpocznie się po zachodzie słońca, na starym dworcu kolejowym. Okoliczności będą więc wyjątkowe i wyjątkowy będzie klimat spotkania.

Ilość komentarzy: 3

Seniorzy na start(2012-08-30)

Pisaliśmy Wam w kwietniu o niezwykłej sportowej imprezie Warmia-Mazury Senior Games. Lato minęło badzo szybko i do zawdów zostało zaledwie kilkanaście dni. Warmia-Mazury Senior Games rozegrane zostaną już od 10 do 16 września (poniedziałek-niedziela).

Ilość komentarzy: 3

Piknik Jaćwieski w Starych Juchach(2012-07-31)

W ten weekend, czyli od 4 do 5 sierpnia, zapraszamy do Starych Juch koło Ełku na VI Piknik Jaćwieski. Przeniesiemy się w świat średniowiecza dzięki paradzie historycznej, pojedynkom rycerskim, turniejom kuszniczym... Czeka nas fantastyczna zabawa. Zapraszamy.

Ilość komentarzy: 1

Co ma pływać, nie utonie(2012-06-18)

23 czerwca na rzece Łynie w Bartoszycach odbędą się II Mistrzostwa Polski Północno–Wschodniej w Pływaniu na Byle Czym "Co ma pływać nie utonie". Czy można wyobrazić sobie lepszą formę promocji rzeki Łyny i Bartoszyc? Spływ na byle czym to oryginalna impreza, która rozbudza pomysłowość uczestników konkursu i integruje mieszkańców miasta.

Ilość komentarzy: 2

Świętujmy Dni Barczewa(2012-05-31)

Już 4 czerwca rozpocznie się wielkie świętowanie Dni Barczewa. Potrwa ono 7 dni, do 10 czerwca. Barczewo jest miasteczkiem znanym głównie jako miejsce urodzin Feliksa Nowowiejskiego, znanego kompozytora, twórcy muzyki do "Roty" Marii Konopnickiej. Miasto lokowane było w 1325 roku, jednak wówczas gród zniszczono. Nowe miasto uzyskało prawa miejskie w 1364 roku.

Ilość komentarzy: 2

Mistrzostwa Warmii i Mazur w zaprzęgach konnych(2012-05-17)

W zespole pałacowym w Galinach koło Bartoszyc odbędą się w sobotę 19 maja mistrzostwa Warmii i Mazur w zaprzęgach konnych. Do rywalizacji zgłosiło się 15 par.

Ilość komentarzy: 3

Powstanie dokument o Mazurach japońskiej produkcji!(2012-05-16)

Udział Mazur w konkursie na nowych siedem cudów natury zaczyna przynosić realne korzyści. Dzięki niemu regionem zainteresowali się filmowcy z Japonii.

Ilość komentarzy: 5

Noc Muzeów zaprasza(2012-05-14)

Warmia i Mazury włączają się w ogólnopolska akcję, podczas której wszystkie muzea będą czynne w godzinach wieczornych i nocnych. Czeka na nas nocna sceneria, tajemnica i zagadki przeszłości...

Ilość komentarzy: 3

Odzyskać utracony smak(2012-05-09)

Na początku czerwca odbędzie się w Lidzbarku Warmińskim Festiwal Serów Farmerskich i Tradycyjnych, który przeznaczony jest dla miłośników delektowania się smakami, czyli dla fanów slow food, którzy stoją w opozycji do pożeraczy fast foodów.

Ilość komentarzy: 3

Inscenizacja Bitwy pod Wopławkami(2012-04-26)

Zapraszamy na inscenizację "bitwy stulecia", która wydarzyła się na "Krwawej Górze" w okolicy Wopławek w 1311 roku. Starło się wówczas wojsko litewskie z rycerzami Zakonu Krzyżackiego.

Ilość komentarzy: 4

Promocja Warmia Mazury Senior Games 2012 w Familiadzie(2012-04-25)

W Familiadzie zmierzą się z aktorami sportowcy z Warmii i Mazur. Promować będą w ten sposób zawody sportowe dla seniorów.

Ilość komentarzy: 3

Warmia-Mazury Senior Games 2012(2012-04-16)

Wybij się seniorze! Na Warmii i Mazurach pojawiła się nowa, nietypowa forma promocji aktywnego trybu życia wśród seniorów - Zawody Sportowe Warmia Mazury Senior Games 2012

Ilość komentarzy: 4

Wiosenna edycja Nordic Miłomłyn Cup 2012(2012-04-12)

Wiosną zapraszamy do Hotelu Miłomłyn Zdrój Medical Spa & Vitality, gdzie na gości czeka wiele atrakcji. Jedną z nich jest rodzinna impreza Nordic Miłomłyn Cup 2012, która odbędzie się 28 kwietnia 2012. Impreza to prawdziwe wyzwanie dla odważnych, gdyż uczestnicy będą mieli do pokonania dystans 10 kilometrów, wiodący pośród malowniczych mazurskich lasów.

Ilość komentarzy: 2

XIV Rajd na orientację Vell Vincere(2012-04-12)

Rajdy na orientację cieszą się w Polsce coraz większą popularnością. To doskonała forma aktywnego wypoczynku i co za tym idzie, także świetna zabawa, możliwość poznania nowych ludzi, pokonania własnych słabości. I ogromna dawka emocji!

Ilość komentarzy: 4

Koncert Leona Hendrixa w Biskupcu(2012-04-11)

Leon Hendrix (brat słynnego Jimy'ego Hendrixa) rozpoczyna swoją pierwszą trasę koncertową w Polsce. Na miejsce pierwszego koncertu wybrano Biskupiec, leżący przy trasie Olsztyn - Mrągowo.

Ilość komentarzy: 2

IV Mistrzostwa Polski w Umiejętnościach Leśnych(2012-03-28)

20 - 22 kwietnia 2012 r. w Rucianem-Nida odbędą się już IV Mistrzostwa Polski w Umiejętnościach Leśnych.

Ilość komentarzy: 3

Mrągowski KJS o puchar Burmistrza Miasta Mrągowo(2012-02-21)

25 lutego 2012 r. w Mrągowie odbędzie się Konkursowa Jazda Samochodem organizowana przez Automobilkub. Impreza samochodowa to możliwość sprawdzenia swoich umiejętności prowadzenia auta a także świetna zabawa dla każdego miłośnika motoryzacji.

Ilość komentarzy: 1

Na skróty:

Mazury

Mazury to kraina historyczna oraz etnograficzna położona na północnym wschodzie Polski. Geograficznie jest część Pojezierza Mazurskiego a także Iławskiego. Mazury są położone w województwie warmińsko-mazurskim.

Ostatnie zlodowacenie mające miejsce około 14000-15000 lat temu ukształtowało krajobraz Mazur. Teren jest pagórkowaty, z wieloma jeziorami, rzeczkami i strumykami. Około 30% powierzchni Mazur pokrywją lasy. Na północy Mazur przeważają grądy a na południu możemy ogłądać bory sosnowe oraz mieszane.

Nazwa Mazury została wprowadzona przez władze pruskie w XIX wieku.

"Rzeczownik Mazur pochodzi od przedrostka maz- (brudzić, smolić, mazać) – pierwotnie słowo maź, oznaczało smołę i dziegć, pochodzi od zamieszkujących tutejsze lasy smolarzy – do którego dodano przyrostek -ur."

W dawnej polszczyźnie Mazur to mieszkaniec Mazowsza i z tym należy wiązać pochodzenie słowa Mazury. Z Mazowsza w dawnych czasach napływało na teren Mazur bardzo wiele osób, które się tu osiedlały. Mieszkańcy Mazur byli w większości z wyznania protestantami a dokładniej luteranami, którze władali jednak językiem polskim.

Mazury nazywa się Krainą tysiąca jezior ale na Mazurach jezior jest ponad dwukrotnie więcej

Warmia a Mazury

Mazurzy w większości byli protestantami i wraz z reformą narodziła się odrębność tej krainy poneiważ religia stała się głównym kryterium ludności która zamieszkuje te tereny. Warmia była natomiast katolicka i do 1772 roku wchodziła w skład Polski a reszta kraju była protestancka.

Mazury nigdy nie stanowiły odrębnej jednostki administracyjnej pod jakimkolwiek względem - Warmia natomiast tak. Nie da się więc jednoznacznie ustalić granic Mazur. Mazurzy to w skrócie Prusacy, protestanci a ich język to Polski lub mazurski. Ich germańska asymilacja miała miejsce do roku 1945 a potem większość z nich wyjechała do Niemiec. Dzisiaj rdzennych Mazurów jest na Mazurach około 5000.

"We współczesnej branży turystycznej określenie Mazury rozszerzyło swoje znaczenie: wszędzie, gdzie na północnym wschodzie Polski występują jeziora, pagórki i lasy, mówi się o Mazurach."