Stand-up Warmia w Mrągowie: Rafał Banaś & Jacek Stramik & Waldek Nowak & Jaksa(2019-09-03)

Stand-up Warmia zaprasza na nowy sezon wieczorów komediowych!

Ilość komentarzy: 0

Mrągowo zaprasza na festiwal w rytmie weselnych przebojów!(2019-08-06)

Wesele i poprawiny z udziałem największych gwiazd polskiej sceny muzycznej - tak zapowiada się kolejna edycja Festiwalu Weselnych Przebojów!

Ilość komentarzy: 0

Festiwal Parodii - WIELKA ZABAWA TV PULS w Mrągowie(2019-07-25)

Twórcy Mazurskiej Nocy Kabaretowej zapraszają na Festiwal Parodii – WIELKA ZABAWA TV PULS w Mrągowie – realizacja „na żywo” Amfiteatr w Mrągowie, 2 sierpnia 2019 roku, godz. 19.30.

Ilość komentarzy: 0

Koncert Anny Marii Jopek w Centrum Kultury i Turystyki w Mrągowie(2019-07-08)

Zespół przyjaciół i pasjonatów. Wszyscy w drużynie Jopek są frontmanami własnych projektów. AMJ na scenie towarzyszą: Robert Kubiszyn (bas), Paweł Dobrowolski (perkusja), Piotr Nazaruk (flety, głos, cytra) oraz Krzysztof Herdzin (fortepian).

Ilość komentarzy: 0

Spektakl „Weekend z R.” w Centrum Kultury i Turystyki w Mrągowie(2019-06-25)

Weekend z R. "A Surfeit of Lovers". Mistrzowska farsa Robina Hawdona pełna znakomitych kreacji.

Ilość komentarzy: 0

Taneczny Piknik Country 2019 w Amfiteatrze w Mrągowie - dzień 2(2019-06-13)

38. edycja Pikniku Country, który od lat jest letnią atrakcją Mrągowa, odbędzie się w amfiteatrze zlokalizowanym nad brzegiem jeziora Czos. Organizatorzy zapraszają do wspólnej zabawy.

Ilość komentarzy: 0

Taneczny Piknik Country 2019 w Amfiteatrze w Mrągowie - dzień 1(2019-06-12)

38. edycja Pikniku Country, który od lat jest letnią atrakcją Mrągowa, odbędzie się w amfiteatrze zlokalizowanym nad brzegiem jeziora Czos. Organizatorzy zapraszają do wspólnej zabawy.

Ilość komentarzy: 0

Koncert Pawła Domagały w Centrum Kultury i Turystyki w Mrągowie(2019-06-05)

Paweł Domagała to jeden z najbardziej rozpoznawanych aktorów młodego pokolenia. W jego dorobku znajduje się wiele ról teatralnych, serialowych, a także filmowych. Nie każdy jednak wie, że drugą największą pasją Pawła oprócz aktorstwa jest muzyka. Pisze i wykonuje swoje piosenki od wielu lat, spełniając się w artystycznie również na tym polu.

Ilość komentarzy: 0

Stand-up Warmia w Mrągowie: Tomek Kołecki & Jasiek Borkowski & Jaksa(2019-05-30)

Organizatorzy zapraszają na wieczór ze stand-upem.

Ilość komentarzy: 0

II Festiwal Smaków Food Trucków w Mrągowie(2019-05-30)

Czerwcowy weekend pełen smaków! Rusza II Festiwal Smaków Food Trucków.

Ilość komentarzy: 0

Koncert grupy Stare Dobre Małżeństwo w Mrągowie(2019-05-28)

Stare Dobre Małżeństwo to najbardziej rozpoznawalny zespół z kręgu piosenki poetyckiej i ballady folkowej w Polsce, od przeszło trzech dekad prowadzony przez Krzysztofa Myszkowskiego - charyzmatycznego pieśniarza, kompozytora i autora o studenckim rodowodzie.

Ilość komentarzy: 0

Koncert Marii Sadowskiej w Centrum Kultury i Turystyki w Mrągowie(2019-03-14)

Maria Sadowska jest jedną z bardziej utalentowanych i wszechstronnych polskich artystek. To nie tylko świetna wokalistka, ale również odnosząca sukcesy reżyserka, której zawdzięczamy film fabularny o Michalinie Wisłockiej „Sztuka kochania”. Szerokiej publiczności dala się poznać jako jurorka i mentorka w telewizyjnym show „The Voice of Poland”.

 

Ilość komentarzy: 0

Spływ kajakowy tzw. „Małą Amazonką” w Mrągowie(2019-03-14)

Spływ kajakowy organizowany jest przez Mrągowskie Centrum Informacji Turystycznej oraz Stowarzyszenie Lokalna Organizacja Turystyczna „Ziemia Mrągowska”.

Ilość komentarzy: 0

Spacer z przewodnikiem w Mrągowie(2019-03-14)

Organizatorzy zapraszają na bezpłatny spacer z przewodnikiem śladem mrągowian różnych wyznań.

Ilość komentarzy: 0

Gala Operowo-Operetkowa w CKiT w Mrągowie(2019-03-14)

Wyjątkowa Gala Operowo-Operetkowa w wykonaniu znakomitych, utalentowanych artystów Grupy Operowej Sonori Ensemble to przebojowy koncert, podczas którego zabrzmią czardasze, walce, toasty, miłosne arie i duety, sceny operowe i operetkowe, a także standardy jazzowe, pieśni neapolitańskie i popularne piosenki.

Ilość komentarzy: 0

Regaty Siwik Holiday Cup 2019 w Mrągowie(2019-03-14)

Siwik Holiday Cup 2019 to pierwsze eliminacje do Żeglarskiego Grand Prix Mrągowa i Puchar Polski Jachtów Kabinowych.

Ilość komentarzy: 0

Milko Mazury MTB - Etap Mrągowo(2019-02-19)

Po rocznej przerwie rywalizacja w ramach Mazury MTB powraca do Mrągowa. Również i ty możesz wziąć udział w „Wyścigu o Niedźwiedzią Łapę”!

Ilość komentarzy: 0

Mrągowo UCI MTB Marathon(2019-02-19)

We wrześniu w Mrągowie spotka się czołówka światowego kolarstwa górskiego. Szykuje się nie tylko emocjonująca sportowa rywalizacja najlepszych zawodników z Polski i Europy, ale również bogaty program dla kibiców.

Ilość komentarzy: 0

4. Extremalny Bieg Kowboja w Mrągowie(2019-01-14)

Czwarta edycja Extremalnego Biegu Kowboja organizowana jest przez Stowarzyszenie Kaliniak Team Mrągowo. Impreza odbędzie się na terenie miasteczka Mrongoville.

Ilość komentarzy: 0

Stand-up Comedy w Ceglanej w Mrągowie: Mateusz Socha(2019-01-14)

W Ceglanej odbędzie się kolejny wieczór stand-up. Tym razem przed mrągowską publicznością wystąpi Mateusz Socha, a jako jego support – Damian Skóra.

Ilość komentarzy: 0

Na skróty:

Mazury

Mazury to kraina historyczna oraz etnograficzna położona na północnym wschodzie Polski. Geograficznie jest część Pojezierza Mazurskiego a także Iławskiego. Mazury są położone w województwie warmińsko-mazurskim.

Ostatnie zlodowacenie mające miejsce około 14000-15000 lat temu ukształtowało krajobraz Mazur. Teren jest pagórkowaty, z wieloma jeziorami, rzeczkami i strumykami. Około 30% powierzchni Mazur pokrywją lasy. Na północy Mazur przeważają grądy a na południu możemy ogłądać bory sosnowe oraz mieszane.

Nazwa Mazury została wprowadzona przez władze pruskie w XIX wieku.

"Rzeczownik Mazur pochodzi od przedrostka maz- (brudzić, smolić, mazać) – pierwotnie słowo maź, oznaczało smołę i dziegć, pochodzi od zamieszkujących tutejsze lasy smolarzy – do którego dodano przyrostek -ur."

W dawnej polszczyźnie Mazur to mieszkaniec Mazowsza i z tym należy wiązać pochodzenie słowa Mazury. Z Mazowsza w dawnych czasach napływało na teren Mazur bardzo wiele osób, które się tu osiedlały. Mieszkańcy Mazur byli w większości z wyznania protestantami a dokładniej luteranami, którze władali jednak językiem polskim.

Mazury nazywa się Krainą tysiąca jezior ale na Mazurach jezior jest ponad dwukrotnie więcej

Warmia a Mazury

Mazurzy w większości byli protestantami i wraz z reformą narodziła się odrębność tej krainy poneiważ religia stała się głównym kryterium ludności która zamieszkuje te tereny. Warmia była natomiast katolicka i do 1772 roku wchodziła w skład Polski a reszta kraju była protestancka.

Mazury nigdy nie stanowiły odrębnej jednostki administracyjnej pod jakimkolwiek względem - Warmia natomiast tak. Nie da się więc jednoznacznie ustalić granic Mazur. Mazurzy to w skrócie Prusacy, protestanci a ich język to Polski lub mazurski. Ich germańska asymilacja miała miejsce do roku 1945 a potem większość z nich wyjechała do Niemiec. Dzisiaj rdzennych Mazurów jest na Mazurach około 5000.

"We współczesnej branży turystycznej określenie Mazury rozszerzyło swoje znaczenie: wszędzie, gdzie na północnym wschodzie Polski występują jeziora, pagórki i lasy, mówi się o Mazurach."