Slow Art Day, czyli Dzień Wolnej Sztuki w BWA w Olsztynie(2019-04-15)

Czym jest Dzień Wolnej Sztuki? To akcja, w którą włączają się muzea i galerie sztuki na całym świecie, by pokazać użytkownikom, że każda wizyta może być nowym odkryciem. Wcale nie trzeba oglądać wszystkich zgromadzonych dzieł i eksponatów, aby mieć poczucie głębokiego obcowania ze sztuką.

Ilość komentarzy: 0

BWA Galeria Sztuki zaprasza na wystawę Mai Gordon(2019-02-05)

Olsztyńska BWA Galeria Sztuki zaprasza na ważne wydarzenie kulturalne, jakim jest wystawa prac Mai Gordon. Odnosi się ona do jej przeszłości i teraźniejszości, pokazuje, jak tęsknota wpływa na pracę nad dziełami…

Ilość komentarzy: 0

Wystawa „ZERO, JEDEN” w BWA Galeria Sztuki w Olsztynie(2019-01-14)

Wystawa pt. ZERO, JEDEN stanowi odsłonę twórczości trzech artystów reprezentujących różne pokolenia, postawy i nurty współczesnej sztuki geometrycznej.

Ilość komentarzy: 0

Wystawa malarstwa Aleksandra Roszkowskiego w BWA Galeria Sztuki w Olsztynie(2019-01-14)

BWA zaprezentuje wystawę retrospektywną, obejmującą prace artysty od lat 80-tych po współczesne. Pokazane zostaną prace z cyklu „Postaci bez głów” z lat 80-tych i 90-tych, ekspresyjne, bogate w fakturę pejzaże, w tym cykl „100 metrów do Styksu” oraz najnowsze prace geometryczne.

Ilość komentarzy: 0

Muzeum Warmii i Mazur zaprasza na Museum Selfie Day(2019-01-14)

Będziesz w najbliższą środę w Olsztynie? Odwiedź Muzeum Warmii i Mazur i zrób sobie selfie! Oczywiście w ramach międzynarodowej akcji Museum Selfie Day.

Ilość komentarzy: 0

Wystawa Marcina Berdyszaka "Auto-Niebyt" w BWA Galeria Sztuki w Olsztynie(2018-11-29)

W BWA w Olsztynie odbędzie się premierowy pokaz najnowszej multimedialnej realizacji zatytułowanej "Auto-Niebyt" Marcina Berdyszaka.

Ilość komentarzy: 0

Wystawa Olka Woźniaka "Patrząc na Tokio" w BWA Galeria Sztuki w Olsztynie(2018-11-29)

Prezentowana wystawa jest przeglądem rysunków i grafik, jakie powstały w wyniku projektu naukowo-artystycznego pt. "Patrząc na Tokio - Kreatywne obrazowanie metodą strumieni rysunkowych".

Ilość komentarzy: 0

Wystawa Adama Kurłowicza „Cogito ergo sum” w Galerii BWA w Olsztynie(2018-10-30)

Adam Kurłowicz. Urodzony w 1952 roku w Olsztynie. Studiował na Wydziale Projektowania Plastycznego oraz na Wydziale Malarstwa i Grafiki PWSSP w Gdańsku.

Ilość komentarzy: 0

Koncert - Robert & Żaneta Lubera NIE-BO w Olsztynie(2018-03-28)

Żaneta Lubera, półfinalistka programu The Voice Of Poland, autorka piosenek, stypendystka Miasta Krakowa, laureatka World Independent Music Award. Współpracowała z wieloma artystami na szerokim polu gatunków muzycznych. Występowała m.in. z Patrycją Markowską, Piotrem Nalepą, Mattem Kowalskym, Jarosławem Śmietaną, Wojciechem Karolakiem, Maciejem Balcarem i wieloma innymi. Na koncercie usłyszymy piosenki autorskie Roberta z wszystkich autorskich projektów (Sagittarius the end nie-bo) oraz piosenki Żanety z jej autorskiej płyty… Oczywiście nie zabraknie także piosenek z Voice of Poland i Tribute Too Breakout...

Ilość komentarzy: 0

Koncert: W RYTMie flamenco vol 7 w Olsztynie(2018-03-28)

FLAMENCO PURO czyli koncert czterech wspaniałych artystów: Małgorzaty Wołyńczyk, Anieli Mikuckiej, Mateo El Gallito i Jakuba Wagnera.

Ilość komentarzy: 0

Koncert: Piosenki nie tylko francuskie w Olsztynie(2018-03-28)

Koncert piosenek francuskich bardów, pieśniarzy, twórców nurtu tzw. „piosenki z tekstem”. Wśród nich utwory Jacquesa Brela, Borisa Viane'a, Jaquesa Preverta, Edith Piaf, Charlesa Aznavoura.

Ilość komentarzy: 0

Koncert John Clifton Blues Band & Michał Kielak w Olsztynie(2018-03-28)

John Clifton (z Fresno w Kalifornii) – harmonijkarz bluesowy, gitarzysta i wokalista z własnym, rozpoznawalnym stylem. Weteran sceny west coast bluesa i wykonawca podróżujący po całym świecie od 30 lat! Najbardziej znany w centralnej Kalifornii ze współpracy z MoFo Party Band – zespołem bluesowym, który stworzył z bratem w 1989 roku. Grali razem na wielu festiwalach i w klubach USA, Europy, Australii i Nowej Zelandii.

Ilość komentarzy: 0

Wieczór Jacka Kaczmarskiego w Olsztynie(2018-03-28)

Galeria Sowa zaprasza na koncert poświęcony wielkiemu polskiemu artyście. 10 kwietnia mija 14. rocznica śmierci Jacka Kaczmarskiego. Koncert będzie podzielony na część historyczną i część z „hitami”.

Ilość komentarzy: 0

Koncert João de Sousy w Olsztynie(2018-03-28)

João de Sousa jest wokalistą, gitarzystą i kompozytorem pochodzącym z Porto w Portugalii. Luzofońskie korzenie artysty w znacznym stopniu wpływają na muzykę jaką tworzy i wykonuje, choć fascynacje innymi gatunkami – jazzem oraz world music, swobodnie oddalają go od fado. Inspiracji poszukuje wszędzie – w muzyce elektronicznej, hip-hopie, reggae – przekształcając ich elementy na własny język muzyczny.

Ilość komentarzy: 0

Koncert w Olsztynie: Sławek Wierzcholski & Nocna Zmiana Bluesa(2018-03-28)

Od pierwszego koncertu w marcu 1982 r. w studenckim klubie „Imperial” w Toruniu do chwili obecnej, wierni wybranemu gatunkowi, nie ulegając modom ni trendom, osiągnęli status grupy kultowej.

Ilość komentarzy: 0

Prezentacja nabytków Muzeum Warmii i Mazur w Olsztynie(2018-02-09)

Muzeum Warmii i Mazur zaprasza na prezentację nowych muzealiów. O najciekawszych eksponatach opowiedzą opiekunowie poszczególnych zbiorów. Wstęp na wydarzenie jest wolny.

Ilość komentarzy: 0

Wystawa nabytków Muzeum Warmii i Mazur w Olsztynie(2018-02-09)

W roku 2017 Muzeum Warmii i Mazur wzbogaciło się o sześćset nowych obiektów. Najciekawsze z nabytków do 18 lutego można oglądać na specjalnej wystawie.

Ilość komentarzy: 0

Jeden z najlepszych świątecznych jarmarków odbywa się w Olsztynie!(2017-11-24)

Kolorowe iluminacje, unoszący się wszędzie zapach igliwia, pierników i grzanego wina – to już wkrótce rzeczywistość wielu polskich miast. Zaczyna się bowiem przedświąteczna gorączka a wraz z nią sezon na bożonarodzeniowe jarmarki. Czy wiedzieliście, że jedna z najlepszych imprez tego typu organizowana jest właśnie w stolicy naszego regionu?

Ilość komentarzy: 0

Koncert w Olsztynie: Nick Schnebelen(2017-11-06)

Nick Schnebelen sławę i sceniczne szlify zdobył jako gitarzysta utytułowanego rodzinnego zespołu Trampled Under Foot, w którym grał wraz z siostrą Daniele i bratem Chrisem. Wystąpili na najbardziej renomowanych festiwalach świata (Notodden, Montreal, the Legendary Blues Cruise); dziś spotykają się tylko okazjonalnie, na specjalne koncerty. Na co dzień stoją na czele własnych projektów – w przypadku Nicka jest to jego trio.

Ilość komentarzy: 0

Stand-Up w Olsztynie: Brothells Pyskate Dziewice(2017-11-06)

Brotells prezentują swój najnowszy program zatytułowany „Pyskate Dziewice”. Zapraszamy.

Ilość komentarzy: 0

Na skróty:

Mazury

Mazury to kraina historyczna oraz etnograficzna położona na północnym wschodzie Polski. Geograficznie jest część Pojezierza Mazurskiego a także Iławskiego. Mazury są położone w województwie warmińsko-mazurskim.

Ostatnie zlodowacenie mające miejsce około 14000-15000 lat temu ukształtowało krajobraz Mazur. Teren jest pagórkowaty, z wieloma jeziorami, rzeczkami i strumykami. Około 30% powierzchni Mazur pokrywją lasy. Na północy Mazur przeważają grądy a na południu możemy ogłądać bory sosnowe oraz mieszane.

Nazwa Mazury została wprowadzona przez władze pruskie w XIX wieku.

"Rzeczownik Mazur pochodzi od przedrostka maz- (brudzić, smolić, mazać) – pierwotnie słowo maź, oznaczało smołę i dziegć, pochodzi od zamieszkujących tutejsze lasy smolarzy – do którego dodano przyrostek -ur."

W dawnej polszczyźnie Mazur to mieszkaniec Mazowsza i z tym należy wiązać pochodzenie słowa Mazury. Z Mazowsza w dawnych czasach napływało na teren Mazur bardzo wiele osób, które się tu osiedlały. Mieszkańcy Mazur byli w większości z wyznania protestantami a dokładniej luteranami, którze władali jednak językiem polskim.

Mazury nazywa się Krainą tysiąca jezior ale na Mazurach jezior jest ponad dwukrotnie więcej

Warmia a Mazury

Mazurzy w większości byli protestantami i wraz z reformą narodziła się odrębność tej krainy poneiważ religia stała się głównym kryterium ludności która zamieszkuje te tereny. Warmia była natomiast katolicka i do 1772 roku wchodziła w skład Polski a reszta kraju była protestancka.

Mazury nigdy nie stanowiły odrębnej jednostki administracyjnej pod jakimkolwiek względem - Warmia natomiast tak. Nie da się więc jednoznacznie ustalić granic Mazur. Mazurzy to w skrócie Prusacy, protestanci a ich język to Polski lub mazurski. Ich germańska asymilacja miała miejsce do roku 1945 a potem większość z nich wyjechała do Niemiec. Dzisiaj rdzennych Mazurów jest na Mazurach około 5000.

"We współczesnej branży turystycznej określenie Mazury rozszerzyło swoje znaczenie: wszędzie, gdzie na północnym wschodzie Polski występują jeziora, pagórki i lasy, mówi się o Mazurach."