Koncert Tribute to Maanam Show w Galerii Sowa w Olsztynie(2019-12-18)

Tribute to MAANAM to hołd dla jednego z najbardziej znaczących dla polskiej rockowej sceny muzycznej zespołów. To ukłon młodych muzyków w stronę znakomitej muzyki, a przede wszystkim wspaniałych tekstów Kory, które przez niemal 40 lat towarzyszyły Polakom w każdym wieku, i które na stałe wpisały się w ich serca.

Ilość komentarzy: 0

Warmiński Jarmark Świąteczny w Olsztynie. Poczuj klimat Świąt!(2019-12-02)

Warmiński Jarmark Świąteczny to wydarzenie, na które czeka się cały rok. Podczas grudniowego weekendu olsztyńskie Stare Miasto wygląda jak miasteczko przeniesione z krainy Bożego Narodzenia – wspaniałe iluminacje, rozbrzmiewające kolędy i oszałamiające zapachy. Do tego możliwość spotkania z Mikołajem! Warto tam być.

Ilość komentarzy: 0

Koncert zespołu Plastic w klubie LAS w Olsztynie(2019-11-22)

„Out Of Control Tour” to nazwa singla i trasy koncertowej formacji Plastic. Utwór zapowiada czwarty album zespołu założonego przez Agnieszkę Burcan i Pawła Radziszewskiego. Duet producencki od lat konsekwentnie tworzy własny muzyczny przekaz. Muzycy wystąpią w czterech miastach w Polsce: 28 listopada w Warszawie, 7 grudnia w Olsztynie, 8 grudnia w Gdańsku i 13 grudnia w Poznaniu.

Ilość komentarzy: 0

Międzynarodowy Festiwal Iluzjonistów Champions of Illusion w Olsztynie(2019-11-15)

Gwiazdy światowej iluzji na żywo.

Ilość komentarzy: 0

Koncert piosenek Barbry Streisand w Galerii Sowa w Olsztynie(2019-11-13)

Patrycja Zywert-Szypka śpiewa piosenki Barbry STREISAND.

Ilość komentarzy: 0

Koncert Tre Voci w Hali Urania w Olsztynie(2019-11-12)

8 lutego podczas swojego światowego tourne zawita do Olsztyna najsłynniejsza grupa tenorów - Tre Voci z niesamowitym  koncertem przygotowanym specjalnie w związku ze zbliżającymi się walentynkami  dla olsztyńskich fanów!

Ilość komentarzy: 0

Koncert „Xmas Tour. Sylwia Banasik +” w CEiIK w Olsztynie(2019-11-07)

Sylwia Banasik jeden z filarów Studia Accantus oraz aktorka musicalowa, która występowała m.in. w Teatrze Roma („Piloci”), Teatrze Muzycznym w Poznaniu („Evita”), a obecnie związana jest z Teatrem Muzycznym w Łodzi („Miss Saigon”), wyrusza w świąteczną trasę koncertową ze swoim specjalnym programem muzycznym.

Ilość komentarzy: 0

Zobacz księgi Mikołaja Kopernika. Muzeum Warmii i Mazur w Olsztynie zaprasza(2019-11-06)

Muzeum Warmii i Mazur w Olsztynie zaprasza na wykład Alicji Szydłowskiej, który poświęcony będzie inkunabułom z prywatnej biblioteki Mikołaja Kopernika.

Ilość komentarzy: 0

Piotrek Szumowski Stand-up w Pijanej Czapli w Olsztynie(2019-10-28)

Elo! Pożegnanie materiału!

Ilość komentarzy: 0

Koncert Janka Traczyka w Galerii Sowa w Olsztynie(2019-10-23)

Galeria Sowa w Olsztynie zaprasza na koncert 1.03.2020 r. godz. 18:00

Ilość komentarzy: 0

Koncert Raz Dwa Trzy w Filharmonii Wamińsko-Mazurskiej w Olsztynie(2019-10-22)

RAZ DWA TRZY - 30-LECIE ZESPOŁU W OLSZTYNIE

Ilość komentarzy: 0

Koncert Sold My Soul w Galerii Sowa w Olsztynie(2019-10-22)

Sold My Soul to grupa założona 5 stycznia 2012 przez gitarzystę Smoka Smoczkiewicza znanego wcześniej z występów mi.in z brytyjskim trio Firebird i innych grupach w UK.

Ilość komentarzy: 0

Koncert Solid Rock - Tribute to Dire Straits w Galerii Sowa w Olsztynie(2019-10-22)

Z największą przyjemnością zapraszamy wszystkich miłośników ponadczasowej grupy Dire Straits.

Ilość komentarzy: 0

Spektakl „Między łóżkami” w Centrum Konferencyjno-Szkoleniowym UWM w Olsztynie(2019-10-21)

„Między łóżkami” to inteligentna komedia Norma Fostera składająca się z sześciu epizodów, które przedstawiają zabawne, ale również wzruszające losy mieszkańców prowincjonalnego miasteczka w Kanadzie.  Wszystko dzieje się w ciągu dwóch godzin, choć w sześciu różnych pokojach, w których głównym meblem jest łóżko.

Ilość komentarzy: 0

Koncert Ireny Santor w Filharmonii Warmińsko-Mazurskiej w Olsztynie(2019-10-02)

Diamentowy JUBILEUSZ IRENY SANTOR.

Ilość komentarzy: 0

„Kiedy rzecz staje się znakiem”. Nowa wystawa w BWA Galeria Sztuki w Olsztynie(2019-09-30)

W BWA będzie miała miejsce piąta już prezentacja twórców związanych z polskimi uczelniami artystycznymi. Po Krakowie, Wrocławiu, Poznaniu i Katowicach, nadszedł czas na środowisko artystyczne z Akademii Sztuk Pięknych w Łodzi.

Ilość komentarzy: 0

Koncert Lubelskiej Federacji Bardów w Galerii Sowa w Olsztynie(2019-09-20)

Kondrak/Lubelska Federacja Bardów. Program pt. „Nasze najlepsze”.

Ilość komentarzy: 0

Koncert Kraków Street Band w Galerii Sowa w Olsztynie(2019-09-19)

Kraków Street Band to zespół, który w ekspresowym tempie stał się wizytówką zarówno swego rodzinnego miasta, jak i polskiej sceny muzycznej. Grupa od kilku lat nie zwalniając tempa zdobywa coraz większą popularność.

Ilość komentarzy: 0

Koncert Harpcore w Galerii Sowa w Olsztynie(2019-09-17)

Bluesowa supergrupa? Byłoby to pewnie dobre określenie dla fenomenu HARPCORE, gdyby nie fakt, że wyobraźnia muzyczna członków zespołu dawno wyłamała się z ram czystego bluesa. To, co dzięki nim otrzymujemy, to wybuchowy międzygatunkowy koktajl, w którym liczy się finezja, wirtuozeria, a przede wszystkim - dobra zabawa.

Ilość komentarzy: 0

Stand-up Warmia w Olszytnie: Rafał Banaś & Jacek Stramik & Waldek Nowak & Jaksa(2019-09-03)

Stand-up Warmia zaprasza na nowy sezon wieczorów komediowych!

Ilość komentarzy: 0

Na skróty:

Mazury

Mazury to kraina historyczna oraz etnograficzna położona na północnym wschodzie Polski. Geograficznie jest część Pojezierza Mazurskiego a także Iławskiego. Mazury są położone w województwie warmińsko-mazurskim.

Ostatnie zlodowacenie mające miejsce około 14000-15000 lat temu ukształtowało krajobraz Mazur. Teren jest pagórkowaty, z wieloma jeziorami, rzeczkami i strumykami. Około 30% powierzchni Mazur pokrywją lasy. Na północy Mazur przeważają grądy a na południu możemy ogłądać bory sosnowe oraz mieszane.

Nazwa Mazury została wprowadzona przez władze pruskie w XIX wieku.

"Rzeczownik Mazur pochodzi od przedrostka maz- (brudzić, smolić, mazać) – pierwotnie słowo maź, oznaczało smołę i dziegć, pochodzi od zamieszkujących tutejsze lasy smolarzy – do którego dodano przyrostek -ur."

W dawnej polszczyźnie Mazur to mieszkaniec Mazowsza i z tym należy wiązać pochodzenie słowa Mazury. Z Mazowsza w dawnych czasach napływało na teren Mazur bardzo wiele osób, które się tu osiedlały. Mieszkańcy Mazur byli w większości z wyznania protestantami a dokładniej luteranami, którze władali jednak językiem polskim.

Mazury nazywa się Krainą tysiąca jezior ale na Mazurach jezior jest ponad dwukrotnie więcej

Warmia a Mazury

Mazurzy w większości byli protestantami i wraz z reformą narodziła się odrębność tej krainy poneiważ religia stała się głównym kryterium ludności która zamieszkuje te tereny. Warmia była natomiast katolicka i do 1772 roku wchodziła w skład Polski a reszta kraju była protestancka.

Mazury nigdy nie stanowiły odrębnej jednostki administracyjnej pod jakimkolwiek względem - Warmia natomiast tak. Nie da się więc jednoznacznie ustalić granic Mazur. Mazurzy to w skrócie Prusacy, protestanci a ich język to Polski lub mazurski. Ich germańska asymilacja miała miejsce do roku 1945 a potem większość z nich wyjechała do Niemiec. Dzisiaj rdzennych Mazurów jest na Mazurach około 5000.

"We współczesnej branży turystycznej określenie Mazury rozszerzyło swoje znaczenie: wszędzie, gdzie na północnym wschodzie Polski występują jeziora, pagórki i lasy, mówi się o Mazurach."