Another Pink Floyd The Wall Show 2019 w Auditorium Maximum w Olsztynie(2019-08-07)

W 2019 roku mija okrągła 40. rocznica wydania albumu „Ściana” Pink Floyd.

Ilość komentarzy: 0

Koncert Michał Wiśniewski Akustycznie w CEiIK w Olsztynie(2019-07-30)

Wystarczy poczytać opinie osób, które już gościły na tym wydarzeniu! Po bardzo dobrym przyjęciu przez publiczność pierwszej odsłony trasy akustycznej Michała Wiśniewskiego „A niech gadają”, artysta postanowił kontynuować trasę dodając na każdym jej etapie coś nowego.

Ilość komentarzy: 0

Koncert Free Blues Band w Galerii Sowa w Olsztynie(2019-07-24)

Poza autorską częścią bluesową (z okazji Ogólnopolskiego Dnia Bluesa, który przypada na 16.09) drugi set zagrają jako Tribute to Deep Purple.

Ilość komentarzy: 0

Koncert Grażyna Łobaszewska & AJAGORE w Galerii Sowa w Olsztynie(2019-07-24)

W czasie tego wyjątkowego koncertu usłyszymy utwory do słów: Cypriana Kamila Norwida, Adama Asnyka, Jarosława Iwaszkiewicza, Marka Grechuty, Jana Wołka, Andrzeja Poniedzielskiego, Jacka Cygana, Piotra Bukartyka czy Grzegorza Ciechowskiego.

Ilość komentarzy: 0

Spektakl „Wieruszka, czyli Twoja wymarzona pomoc domowa” w Olsztynie(2019-07-23)

Najnowsza komedia Marka Rębacza, autora największych hitów teatralnych w Polsce ostatnich lat. "Atrakcyjny pozna panią", "Dwie morgi utrapienia", "Basia sama w domu" to tylko niektóre tytuły Teatru Rębacz, które bawiły do łez dziesiątki tysięcy Widzów podczas setek spektakli zagranych w całym kraju.

Ilość komentarzy: 0

Spektakl „Wieruszka, czyli Twoja wymarzona pomoc domowa” w Olsztynie(2019-07-23)

Najnowsza komedia Marka Rębacza, autora największych hitów teatralnych w Polsce ostatnich lat. "Atrakcyjny pozna panią", "Dwie morgi utrapienia", "Basia sama w domu" to tylko niektóre tytuły Teatru Rębacz, które bawiły do łez dziesiątki tysięcy Widzów podczas setek spektakli zagranych w całym kraju.

Ilość komentarzy: 0

Koncert Bukartyk | Ajagore w Galerii Sowa w Olsztynie(2019-07-10)

Projekt Bukartyk/AJAGORE to efekt spotkania wyjątkowych osobowości na polskiej scenie muzycznej, Piotra Bukartyka  -znakomitego tekściarza, charakterystycznego wokalisty, wnikliwego obserwatora rzeczywistości i muzyków grupy AJAGORE - instrumentalistów, nie dających się zamknąć w żadne stylistyczne ramy - od Jazzu, rhythm n blues przez amerykański folk, country i nasze tradycje ludowe.

Ilość komentarzy: 0

Slow Art Day, czyli Dzień Wolnej Sztuki w BWA w Olsztynie(2019-04-15)

Czym jest Dzień Wolnej Sztuki? To akcja, w którą włączają się muzea i galerie sztuki na całym świecie, by pokazać użytkownikom, że każda wizyta może być nowym odkryciem. Wcale nie trzeba oglądać wszystkich zgromadzonych dzieł i eksponatów, aby mieć poczucie głębokiego obcowania ze sztuką.

Ilość komentarzy: 0

BWA Galeria Sztuki zaprasza na wystawę Mai Gordon(2019-02-05)

Olsztyńska BWA Galeria Sztuki zaprasza na ważne wydarzenie kulturalne, jakim jest wystawa prac Mai Gordon. Odnosi się ona do jej przeszłości i teraźniejszości, pokazuje, jak tęsknota wpływa na pracę nad dziełami…

Ilość komentarzy: 0

Wystawa „ZERO, JEDEN” w BWA Galeria Sztuki w Olsztynie(2019-01-14)

Wystawa pt. ZERO, JEDEN stanowi odsłonę twórczości trzech artystów reprezentujących różne pokolenia, postawy i nurty współczesnej sztuki geometrycznej.

Ilość komentarzy: 0

Wystawa malarstwa Aleksandra Roszkowskiego w BWA Galeria Sztuki w Olsztynie(2019-01-14)

BWA zaprezentuje wystawę retrospektywną, obejmującą prace artysty od lat 80-tych po współczesne. Pokazane zostaną prace z cyklu „Postaci bez głów” z lat 80-tych i 90-tych, ekspresyjne, bogate w fakturę pejzaże, w tym cykl „100 metrów do Styksu” oraz najnowsze prace geometryczne.

Ilość komentarzy: 0

Muzeum Warmii i Mazur zaprasza na Museum Selfie Day(2019-01-14)

Będziesz w najbliższą środę w Olsztynie? Odwiedź Muzeum Warmii i Mazur i zrób sobie selfie! Oczywiście w ramach międzynarodowej akcji Museum Selfie Day.

Ilość komentarzy: 0

Wystawa Marcina Berdyszaka "Auto-Niebyt" w BWA Galeria Sztuki w Olsztynie(2018-11-29)

W BWA w Olsztynie odbędzie się premierowy pokaz najnowszej multimedialnej realizacji zatytułowanej "Auto-Niebyt" Marcina Berdyszaka.

Ilość komentarzy: 0

Wystawa Olka Woźniaka "Patrząc na Tokio" w BWA Galeria Sztuki w Olsztynie(2018-11-29)

Prezentowana wystawa jest przeglądem rysunków i grafik, jakie powstały w wyniku projektu naukowo-artystycznego pt. "Patrząc na Tokio - Kreatywne obrazowanie metodą strumieni rysunkowych".

Ilość komentarzy: 0

Wystawa Adama Kurłowicza „Cogito ergo sum” w Galerii BWA w Olsztynie(2018-10-30)

Adam Kurłowicz. Urodzony w 1952 roku w Olsztynie. Studiował na Wydziale Projektowania Plastycznego oraz na Wydziale Malarstwa i Grafiki PWSSP w Gdańsku.

Ilość komentarzy: 0

Koncert - Robert & Żaneta Lubera NIE-BO w Olsztynie(2018-03-28)

Żaneta Lubera, półfinalistka programu The Voice Of Poland, autorka piosenek, stypendystka Miasta Krakowa, laureatka World Independent Music Award. Współpracowała z wieloma artystami na szerokim polu gatunków muzycznych. Występowała m.in. z Patrycją Markowską, Piotrem Nalepą, Mattem Kowalskym, Jarosławem Śmietaną, Wojciechem Karolakiem, Maciejem Balcarem i wieloma innymi. Na koncercie usłyszymy piosenki autorskie Roberta z wszystkich autorskich projektów (Sagittarius the end nie-bo) oraz piosenki Żanety z jej autorskiej płyty… Oczywiście nie zabraknie także piosenek z Voice of Poland i Tribute Too Breakout...

Ilość komentarzy: 0

Koncert: W RYTMie flamenco vol 7 w Olsztynie(2018-03-28)

FLAMENCO PURO czyli koncert czterech wspaniałych artystów: Małgorzaty Wołyńczyk, Anieli Mikuckiej, Mateo El Gallito i Jakuba Wagnera.

Ilość komentarzy: 0

Koncert: Piosenki nie tylko francuskie w Olsztynie(2018-03-28)

Koncert piosenek francuskich bardów, pieśniarzy, twórców nurtu tzw. „piosenki z tekstem”. Wśród nich utwory Jacquesa Brela, Borisa Viane'a, Jaquesa Preverta, Edith Piaf, Charlesa Aznavoura.

Ilość komentarzy: 0

Koncert John Clifton Blues Band & Michał Kielak w Olsztynie(2018-03-28)

John Clifton (z Fresno w Kalifornii) – harmonijkarz bluesowy, gitarzysta i wokalista z własnym, rozpoznawalnym stylem. Weteran sceny west coast bluesa i wykonawca podróżujący po całym świecie od 30 lat! Najbardziej znany w centralnej Kalifornii ze współpracy z MoFo Party Band – zespołem bluesowym, który stworzył z bratem w 1989 roku. Grali razem na wielu festiwalach i w klubach USA, Europy, Australii i Nowej Zelandii.

Ilość komentarzy: 0

Wieczór Jacka Kaczmarskiego w Olsztynie(2018-03-28)

Galeria Sowa zaprasza na koncert poświęcony wielkiemu polskiemu artyście. 10 kwietnia mija 14. rocznica śmierci Jacka Kaczmarskiego. Koncert będzie podzielony na część historyczną i część z „hitami”.

Ilość komentarzy: 0

Na skróty:

Mazury

Mazury to kraina historyczna oraz etnograficzna położona na północnym wschodzie Polski. Geograficznie jest część Pojezierza Mazurskiego a także Iławskiego. Mazury są położone w województwie warmińsko-mazurskim.

Ostatnie zlodowacenie mające miejsce około 14000-15000 lat temu ukształtowało krajobraz Mazur. Teren jest pagórkowaty, z wieloma jeziorami, rzeczkami i strumykami. Około 30% powierzchni Mazur pokrywją lasy. Na północy Mazur przeważają grądy a na południu możemy ogłądać bory sosnowe oraz mieszane.

Nazwa Mazury została wprowadzona przez władze pruskie w XIX wieku.

"Rzeczownik Mazur pochodzi od przedrostka maz- (brudzić, smolić, mazać) – pierwotnie słowo maź, oznaczało smołę i dziegć, pochodzi od zamieszkujących tutejsze lasy smolarzy – do którego dodano przyrostek -ur."

W dawnej polszczyźnie Mazur to mieszkaniec Mazowsza i z tym należy wiązać pochodzenie słowa Mazury. Z Mazowsza w dawnych czasach napływało na teren Mazur bardzo wiele osób, które się tu osiedlały. Mieszkańcy Mazur byli w większości z wyznania protestantami a dokładniej luteranami, którze władali jednak językiem polskim.

Mazury nazywa się Krainą tysiąca jezior ale na Mazurach jezior jest ponad dwukrotnie więcej

Warmia a Mazury

Mazurzy w większości byli protestantami i wraz z reformą narodziła się odrębność tej krainy poneiważ religia stała się głównym kryterium ludności która zamieszkuje te tereny. Warmia była natomiast katolicka i do 1772 roku wchodziła w skład Polski a reszta kraju była protestancka.

Mazury nigdy nie stanowiły odrębnej jednostki administracyjnej pod jakimkolwiek względem - Warmia natomiast tak. Nie da się więc jednoznacznie ustalić granic Mazur. Mazurzy to w skrócie Prusacy, protestanci a ich język to Polski lub mazurski. Ich germańska asymilacja miała miejsce do roku 1945 a potem większość z nich wyjechała do Niemiec. Dzisiaj rdzennych Mazurów jest na Mazurach około 5000.

"We współczesnej branży turystycznej określenie Mazury rozszerzyło swoje znaczenie: wszędzie, gdzie na północnym wschodzie Polski występują jeziora, pagórki i lasy, mówi się o Mazurach."