Koncert piosenek Barbry Streisand w Galerii Sowa w Olsztynie(2019-11-13)

Patrycja Zywert-Szypka śpiewa piosenki Barbry STREISAND.

Ilość komentarzy: 0

Koncert Tre Voci w Hali Urania w Olsztynie(2019-11-12)

8 lutego podczas swojego światowego tourne zawita do Olsztyna najsłynniejsza grupa tenorów - Tre Voci z niesamowitym  koncertem przygotowanym specjalnie w związku ze zbliżającymi się walentynkami  dla olsztyńskich fanów!

Ilość komentarzy: 0

Koncert „Xmas Tour. Sylwia Banasik +” w CEiIK w Olsztynie(2019-11-07)

Sylwia Banasik jeden z filarów Studia Accantus oraz aktorka musicalowa, która występowała m.in. w Teatrze Roma („Piloci”), Teatrze Muzycznym w Poznaniu („Evita”), a obecnie związana jest z Teatrem Muzycznym w Łodzi („Miss Saigon”), wyrusza w świąteczną trasę koncertową ze swoim specjalnym programem muzycznym.

Ilość komentarzy: 0

Zobacz księgi Mikołaja Kopernika. Muzeum Warmii i Mazur w Olsztynie zaprasza(2019-11-06)

Muzeum Warmii i Mazur w Olsztynie zaprasza na wykład Alicji Szydłowskiej, który poświęcony będzie inkunabułom z prywatnej biblioteki Mikołaja Kopernika.

Ilość komentarzy: 0

Piotrek Szumowski Stand-up w Pijanej Czapli w Olsztynie(2019-10-28)

Elo! Pożegnanie materiału!

Ilość komentarzy: 0

Koncert Janka Traczyka w Galerii Sowa w Olsztynie(2019-10-23)

Galeria Sowa w Olsztynie zaprasza na koncert 1.03.2020 r. godz. 18:00

Ilość komentarzy: 0

Koncert Raz Dwa Trzy w Filharmonii Wamińsko-Mazurskiej w Olsztynie(2019-10-22)

RAZ DWA TRZY - 30-LECIE ZESPOŁU W OLSZTYNIE

Ilość komentarzy: 0

Koncert Sold My Soul w Galerii Sowa w Olsztynie(2019-10-22)

Sold My Soul to grupa założona 5 stycznia 2012 przez gitarzystę Smoka Smoczkiewicza znanego wcześniej z występów mi.in z brytyjskim trio Firebird i innych grupach w UK.

Ilość komentarzy: 0

Koncert Solid Rock - Tribute to Dire Straits w Galerii Sowa w Olsztynie(2019-10-22)

Z największą przyjemnością zapraszamy wszystkich miłośników ponadczasowej grupy Dire Straits.

Ilość komentarzy: 0

Spektakl „Między łóżkami” w Centrum Konferencyjno-Szkoleniowym UWM w Olsztynie(2019-10-21)

„Między łóżkami” to inteligentna komedia Norma Fostera składająca się z sześciu epizodów, które przedstawiają zabawne, ale również wzruszające losy mieszkańców prowincjonalnego miasteczka w Kanadzie.  Wszystko dzieje się w ciągu dwóch godzin, choć w sześciu różnych pokojach, w których głównym meblem jest łóżko.

Ilość komentarzy: 0

Koncert Ireny Santor w Filharmonii Warmińsko-Mazurskiej w Olsztynie(2019-10-02)

Diamentowy JUBILEUSZ IRENY SANTOR.

Ilość komentarzy: 0

„Kiedy rzecz staje się znakiem”. Nowa wystawa w BWA Galeria Sztuki w Olsztynie(2019-09-30)

W BWA będzie miała miejsce piąta już prezentacja twórców związanych z polskimi uczelniami artystycznymi. Po Krakowie, Wrocławiu, Poznaniu i Katowicach, nadszedł czas na środowisko artystyczne z Akademii Sztuk Pięknych w Łodzi.

Ilość komentarzy: 0

Koncert Lubelskiej Federacji Bardów w Galerii Sowa w Olsztynie(2019-09-20)

Kondrak/Lubelska Federacja Bardów. Program pt. „Nasze najlepsze”.

Ilość komentarzy: 0

Koncert Kraków Street Band w Galerii Sowa w Olsztynie(2019-09-19)

Kraków Street Band to zespół, który w ekspresowym tempie stał się wizytówką zarówno swego rodzinnego miasta, jak i polskiej sceny muzycznej. Grupa od kilku lat nie zwalniając tempa zdobywa coraz większą popularność.

Ilość komentarzy: 0

Koncert Harpcore w Galerii Sowa w Olsztynie(2019-09-17)

Bluesowa supergrupa? Byłoby to pewnie dobre określenie dla fenomenu HARPCORE, gdyby nie fakt, że wyobraźnia muzyczna członków zespołu dawno wyłamała się z ram czystego bluesa. To, co dzięki nim otrzymujemy, to wybuchowy międzygatunkowy koktajl, w którym liczy się finezja, wirtuozeria, a przede wszystkim - dobra zabawa.

Ilość komentarzy: 0

Stand-up Warmia w Olszytnie: Rafał Banaś & Jacek Stramik & Waldek Nowak & Jaksa(2019-09-03)

Stand-up Warmia zaprasza na nowy sezon wieczorów komediowych!

Ilość komentarzy: 0

Koncert piosenek Agnieszki Osieckiej w Galerii Sowa w Olsztynie(2019-09-02)

Steńczyk/Osiecka "Moja kokaina" koncert z piosenkami Agnieszki Osieckiej.

Ilość komentarzy: 0

Another Pink Floyd The Wall Show 2019 w Auditorium Maximum w Olsztynie(2019-08-07)

W 2019 roku mija okrągła 40. rocznica wydania albumu „Ściana” Pink Floyd.

Ilość komentarzy: 0

Koncert Michał Wiśniewski Akustycznie w CEiIK w Olsztynie(2019-07-30)

Wystarczy poczytać opinie osób, które już gościły na tym wydarzeniu! Po bardzo dobrym przyjęciu przez publiczność pierwszej odsłony trasy akustycznej Michała Wiśniewskiego „A niech gadają”, artysta postanowił kontynuować trasę dodając na każdym jej etapie coś nowego.

Ilość komentarzy: 0

Koncert Free Blues Band w Galerii Sowa w Olsztynie(2019-07-24)

Poza autorską częścią bluesową (z okazji Ogólnopolskiego Dnia Bluesa, który przypada na 16.09) drugi set zagrają jako Tribute to Deep Purple.

Ilość komentarzy: 0

Na skróty:

Mazury

Mazury to kraina historyczna oraz etnograficzna położona na północnym wschodzie Polski. Geograficznie jest część Pojezierza Mazurskiego a także Iławskiego. Mazury są położone w województwie warmińsko-mazurskim.

Ostatnie zlodowacenie mające miejsce około 14000-15000 lat temu ukształtowało krajobraz Mazur. Teren jest pagórkowaty, z wieloma jeziorami, rzeczkami i strumykami. Około 30% powierzchni Mazur pokrywją lasy. Na północy Mazur przeważają grądy a na południu możemy ogłądać bory sosnowe oraz mieszane.

Nazwa Mazury została wprowadzona przez władze pruskie w XIX wieku.

"Rzeczownik Mazur pochodzi od przedrostka maz- (brudzić, smolić, mazać) – pierwotnie słowo maź, oznaczało smołę i dziegć, pochodzi od zamieszkujących tutejsze lasy smolarzy – do którego dodano przyrostek -ur."

W dawnej polszczyźnie Mazur to mieszkaniec Mazowsza i z tym należy wiązać pochodzenie słowa Mazury. Z Mazowsza w dawnych czasach napływało na teren Mazur bardzo wiele osób, które się tu osiedlały. Mieszkańcy Mazur byli w większości z wyznania protestantami a dokładniej luteranami, którze władali jednak językiem polskim.

Mazury nazywa się Krainą tysiąca jezior ale na Mazurach jezior jest ponad dwukrotnie więcej

Warmia a Mazury

Mazurzy w większości byli protestantami i wraz z reformą narodziła się odrębność tej krainy poneiważ religia stała się głównym kryterium ludności która zamieszkuje te tereny. Warmia była natomiast katolicka i do 1772 roku wchodziła w skład Polski a reszta kraju była protestancka.

Mazury nigdy nie stanowiły odrębnej jednostki administracyjnej pod jakimkolwiek względem - Warmia natomiast tak. Nie da się więc jednoznacznie ustalić granic Mazur. Mazurzy to w skrócie Prusacy, protestanci a ich język to Polski lub mazurski. Ich germańska asymilacja miała miejsce do roku 1945 a potem większość z nich wyjechała do Niemiec. Dzisiaj rdzennych Mazurów jest na Mazurach około 5000.

"We współczesnej branży turystycznej określenie Mazury rozszerzyło swoje znaczenie: wszędzie, gdzie na północnym wschodzie Polski występują jeziora, pagórki i lasy, mówi się o Mazurach."