Jeden z najlepszych świątecznych jarmarków odbywa się w Olsztynie!(2017-11-24)

Kolorowe iluminacje, unoszący się wszędzie zapach igliwia, pierników i grzanego wina – to już wkrótce rzeczywistość wielu polskich miast. Zaczyna się bowiem przedświąteczna gorączka a wraz z nią sezon na bożonarodzeniowe jarmarki. Czy wiedzieliście, że jedna z najlepszych imprez tego typu organizowana jest właśnie w stolicy naszego regionu?

Ilość komentarzy: 0

Koncert w Olsztynie: Nick Schnebelen(2017-11-06)

Nick Schnebelen sławę i sceniczne szlify zdobył jako gitarzysta utytułowanego rodzinnego zespołu Trampled Under Foot, w którym grał wraz z siostrą Daniele i bratem Chrisem. Wystąpili na najbardziej renomowanych festiwalach świata (Notodden, Montreal, the Legendary Blues Cruise); dziś spotykają się tylko okazjonalnie, na specjalne koncerty. Na co dzień stoją na czele własnych projektów – w przypadku Nicka jest to jego trio.

Ilość komentarzy: 0

Stand-Up w Olsztynie: Brothells Pyskate Dziewice(2017-11-06)

Brotells prezentują swój najnowszy program zatytułowany „Pyskate Dziewice”. Zapraszamy.

Ilość komentarzy: 0

Ed Sheeran Night w Galerii Sowa w Olsztynie(2017-11-06)

Ed Sheeran pojawi się w Polsce dopiero za rok, ale muzyczne spotkanie z twórczością brytyjskiego piosenkarza, gitarzysty i autora tekstów będzie miało miejsce już teraz w olsztyńskiej Galerii Sowa. Zapraszamy.

Ilość komentarzy: 0

Koncert w Olsztynie: Wojtek Gęsicki śpiewa utwory Leonarda Cohena(2017-11-06)

Galeria Sowa zaprasza na recital Wojtka Gęsickiego – tym razem z utworami Leonarda Cohena w tłumaczeniu Macieja Zembatego i Macieja Karpińskiego.

Ilość komentarzy: 0

Wieczór z Edith Piaf w Olsztynie: recital Patrycji Zywert-Szypki(2017-11-06)

Galeria Sowa zaprasza na koncert „Nie żałuję...”, podczas którego Patrycja Zywert-Szypka wykona największe przeboje wspaniałej Edith Piaf.

Ilość komentarzy: 0

Koncert w Olsztynie: Vanesa Harbek Band(2017-11-06)

Zapraszamy na koncert utalentowanej argentyńskiej gitarzystki, wokalistki, trębaczki i showmanki Vanesy Harbek. Artystka wystąpi 15 listopada na scenie Galerii Sowa.

Ilość komentarzy: 0

Olsztyńska wystawa „People are strange”(2014-10-21)

Wystawa „People are strange” to wyjątkowe spotkanie ze sztuką, której odbiorcy na pewno odnajdą w niej cząstkę siebie. Na spotkanie z twórcami prezentującymi swój sposób widzenia świata i drugiego człowieka zaprasza BWA Galeria Sztuki w Olsztynie.

Ilość komentarzy: 1

Koncertowy listopad w Olsztynie(2013-10-28)

Zastanawiacie się co robić w listopadowe wieczory w Olsztynie? Proponujemy jesienne koncerty wspaniałych artystów - duetu Rebeka, grupy Kamp! i Aloszy Awdiejewa.

Ilość komentarzy: 1

Koszary Dragonów już niedługo perłą Olsztyna?(2013-05-23)

Być może Olsztynowi, stolicy Warmii i Mazur, przybędzie nowa atrakcja. Prywatny inwestor planuje odrestaurować stajnie i ujeżdżalnie znajdujące się w zabytkowych Koszarach Dragonów na olsztyńskim Zatorzu.

Ilość komentarzy: 1

Na skróty:

Mazury

Mazury to kraina historyczna oraz etnograficzna położona na północnym wschodzie Polski. Geograficznie jest część Pojezierza Mazurskiego a także Iławskiego. Mazury są położone w województwie warmińsko-mazurskim.

Ostatnie zlodowacenie mające miejsce około 14000-15000 lat temu ukształtowało krajobraz Mazur. Teren jest pagórkowaty, z wieloma jeziorami, rzeczkami i strumykami. Około 30% powierzchni Mazur pokrywją lasy. Na północy Mazur przeważają grądy a na południu możemy ogłądać bory sosnowe oraz mieszane.

Nazwa Mazury została wprowadzona przez władze pruskie w XIX wieku.

"Rzeczownik Mazur pochodzi od przedrostka maz- (brudzić, smolić, mazać) – pierwotnie słowo maź, oznaczało smołę i dziegć, pochodzi od zamieszkujących tutejsze lasy smolarzy – do którego dodano przyrostek -ur."

W dawnej polszczyźnie Mazur to mieszkaniec Mazowsza i z tym należy wiązać pochodzenie słowa Mazury. Z Mazowsza w dawnych czasach napływało na teren Mazur bardzo wiele osób, które się tu osiedlały. Mieszkańcy Mazur byli w większości z wyznania protestantami a dokładniej luteranami, którze władali jednak językiem polskim.

Mazury nazywa się Krainą tysiąca jezior ale na Mazurach jezior jest ponad dwukrotnie więcej

Warmia a Mazury

Mazurzy w większości byli protestantami i wraz z reformą narodziła się odrębność tej krainy poneiważ religia stała się głównym kryterium ludności która zamieszkuje te tereny. Warmia była natomiast katolicka i do 1772 roku wchodziła w skład Polski a reszta kraju była protestancka.

Mazury nigdy nie stanowiły odrębnej jednostki administracyjnej pod jakimkolwiek względem - Warmia natomiast tak. Nie da się więc jednoznacznie ustalić granic Mazur. Mazurzy to w skrócie Prusacy, protestanci a ich język to Polski lub mazurski. Ich germańska asymilacja miała miejsce do roku 1945 a potem większość z nich wyjechała do Niemiec. Dzisiaj rdzennych Mazurów jest na Mazurach około 5000.

"We współczesnej branży turystycznej określenie Mazury rozszerzyło swoje znaczenie: wszędzie, gdzie na północnym wschodzie Polski występują jeziora, pagórki i lasy, mówi się o Mazurach."