6. Mazurskie Spotkanie Paralotniowe w Rostkach(2019-07-25)

Organizatorzy zapraszają na VI edycję Mazurskiego Spotkania Paralotniowego o Puchar Mazur PANBAH, która odbędzie się Rostkach już ten w weekend!

Ilość komentarzy: 0

VII Mazurskie Zimowe Zawody Motoparalotniowe „Winter Masuria Panbah Cup 2019”(2019-02-26)

Stowarzyszenie Mazury Paralotnie zaprasza na siódmą edycję zimowych mazurskich zawodów motoparalotniowych „Winter Masuria Panbah Cup 2019”, które odbędą się 9 i 10 marca w Rostkach koło Pisza. Impreza otwiera sezon na loty paralotniowe, nie może więc zabraknąć żadnego pasjonata tego sportu!

Ilość komentarzy: 0

V Mazurskie Spotkanie Paralotniowe na Mazurach(2018-04-17)

W lipcu w miejscowości Rostki koło Pisza odbędzie się piąta edycja Mazurskiego Spotkania Paralotniowego. Impreza dedykowana jest wszystkim pilotom – zarówno bardziej, jak i mniej doświadczonym. Nie zabraknie też atrakcji dla publiczności.

Ilość komentarzy: 0

IV Spotkanie Paralotniowe na Mazurach(2017-07-14)

Wszystkich fanów paralotniarstwa zapraszamy w ostatni weekend lipca na Mazury. W Rostkach koło Pisza odbędzie się czwarta edycja Spotkań Paralotniowych – impreza przeznaczona jest zarówno dla doświadczonych pilotów, jak i osób, które dopiero rozpoczynają swoja przygodę z tym sportem. Organizatorzy przygotowali też mnóstwo atrakcji dla kibiców.

Ilość komentarzy: 0

Zapraszamy na Winter Mazuria Paramotor Orzysz Cup!(2015-03-03)

Zbliża się trzecia edycja imprezy dla wielbicieli paralotni, czyli słynny Winter Mazuria Paramotor Cup! To będzie weekend pełen emocji i atrakcji zarówno dla dzieci, jak i dla dorosłych.

Ilość komentarzy: 1

Winter Masuria Paramotor Cup - impreza wysokich lotów(2014-02-20)

Miasto i gmina Pisz, podczas ostatniego weekendu, stało się paralotniową stolicą Polski. Druga edycja zimowych zawodów Winter Masuria Paramotor Cup skutecznie przyciągnęła całe rzesze zawodników, a także chcącą wyrwać się z zimowego marazmu publiczność.

Ilość komentarzy: 0

Zapraszamy na Winter Masuria Paramotor Cup Pisz 2014!(2014-02-04)

Już tylko kilka dni dzieli nas od jednego z najbardziej emocjonujących wydarzeń sportowych na Mazurach, czyli Winter Masuria Paramotor Cup Pisz 2014. Impreza przyciąga nie tylko paralotniarzy, ale również mieszkańców regionu, szukających zapierającego dech w piersiach widowiska. Tegoroczna edycja z pewnością nie zawiedzie oczekiwań kibiców.

Ilość komentarzy: 1

Winter Masuria Paramotor Cup Pisz - relacja z imprezy(2013-02-25)

Niesamowite emocje i wrażenia, niebo pełne skrzydeł oraz ogromne niebo pełne skrzydeł i ogromne - tak wyglądały pierwsze zimowe zawody paralotniarskie na ziemi mazurskiej, WINTER MASURIA PARAMOTOR CUP PISZ.

Ilość komentarzy: 9

Zimowe Zawody Paralotniowe „Winter Masuria Paramotor Cup - Pisz 2013”(2013-01-31)

Zapraszamy na Pierwsze Zimowe Zawody Paralotniowe pod nazwą „WINTER MASURIA PARAMOTOR CUP - PISZ 2013”! Podczas imprezy widzowie zobaczą między innymi widowiskową rywalizację pilotów oraz specjalne pokazy dla publiczności. Zachęcamy do zapoznania się ze szczegółami.

Ilość komentarzy: 3

Na skróty:

Mazury

Mazury to kraina historyczna oraz etnograficzna położona na północnym wschodzie Polski. Geograficznie jest część Pojezierza Mazurskiego a także Iławskiego. Mazury są położone w województwie warmińsko-mazurskim.

Ostatnie zlodowacenie mające miejsce około 14000-15000 lat temu ukształtowało krajobraz Mazur. Teren jest pagórkowaty, z wieloma jeziorami, rzeczkami i strumykami. Około 30% powierzchni Mazur pokrywją lasy. Na północy Mazur przeważają grądy a na południu możemy ogłądać bory sosnowe oraz mieszane.

Nazwa Mazury została wprowadzona przez władze pruskie w XIX wieku.

"Rzeczownik Mazur pochodzi od przedrostka maz- (brudzić, smolić, mazać) – pierwotnie słowo maź, oznaczało smołę i dziegć, pochodzi od zamieszkujących tutejsze lasy smolarzy – do którego dodano przyrostek -ur."

W dawnej polszczyźnie Mazur to mieszkaniec Mazowsza i z tym należy wiązać pochodzenie słowa Mazury. Z Mazowsza w dawnych czasach napływało na teren Mazur bardzo wiele osób, które się tu osiedlały. Mieszkańcy Mazur byli w większości z wyznania protestantami a dokładniej luteranami, którze władali jednak językiem polskim.

Mazury nazywa się Krainą tysiąca jezior ale na Mazurach jezior jest ponad dwukrotnie więcej

Warmia a Mazury

Mazurzy w większości byli protestantami i wraz z reformą narodziła się odrębność tej krainy poneiważ religia stała się głównym kryterium ludności która zamieszkuje te tereny. Warmia była natomiast katolicka i do 1772 roku wchodziła w skład Polski a reszta kraju była protestancka.

Mazury nigdy nie stanowiły odrębnej jednostki administracyjnej pod jakimkolwiek względem - Warmia natomiast tak. Nie da się więc jednoznacznie ustalić granic Mazur. Mazurzy to w skrócie Prusacy, protestanci a ich język to Polski lub mazurski. Ich germańska asymilacja miała miejsce do roku 1945 a potem większość z nich wyjechała do Niemiec. Dzisiaj rdzennych Mazurów jest na Mazurach około 5000.

"We współczesnej branży turystycznej określenie Mazury rozszerzyło swoje znaczenie: wszędzie, gdzie na północnym wschodzie Polski występują jeziora, pagórki i lasy, mówi się o Mazurach."