Ferie zimowe 2019. Spędź je na Mazurach(2019-01-08)

Dzięki temu, że zima dopisała, w tym roku możemy cieszyć się zaśnieżonymi krajobrazami. Widoki są szczególnie piękne nad mazurskimi jeziorami… Przekonajcie się o tym podczas nadchodzących ferii zimowych!

Ilość komentarzy: 0

4 najlepsze zimowe atrakcje na Mazurach(2017-12-28)

Zimą na Mazurach na pewno nikt nie będzie się nudzić! Atrakcji jest naprawdę wiele, więc na pewno każdy znajdzie propozycję dla siebie.

Ilość komentarzy: 2

Aktywnie na Mazurach zimą - najciekawsze imprezy(2017-12-19)

Mazury to idealna sceneria imprez sportowych – także tych zimowych. Warto zainteresować się szczególnie wyścigami narciarzy biegowych oraz testami wytrzymałościowymi dla prawdziwych twardzieli. I aby wziąć w nich udział, wcale nie trzeba być zawodowym sportowcem!

Ilość komentarzy: 0

Najlepsze miejsca na narty na Mazurach(2016-12-22)

Bezsprzecznie Mazury są kojarzone z żeglarstwem. Jednak zimowa oferta regionu także jest warta zainteresowania! Nie brakuje tu na przykład stacji narciarskich, które niczym nie ustępują tym, znajdującym się na południu Polski.

Ilość komentarzy: 2

5. edycja akcji „Mazury za pół ceny”(2015-12-21)

Trwa piąta edycja zimowej akcji promocyjnej „Mazury za pół ceny”. Aż do połowy marca 2016 roku w kilku powiatach regionu będzie można cieszyć się tańszym wypoczynkiem.

Ilość komentarzy: 0

Zimowe atrakcje Krainy Tysiąca Jezior(2014-11-07)

Jeszcze tylko kilka tygodni i całą Polskę ogranie białe szaleństwo. Zamiast zimowego wyjazdu w góry, proponujemy wypoczynek na Mazurach. Tutaj po prostu nie można się nudzić!

Ilość komentarzy: 0

Co robić podczas ferii w Olsztynie(2014-01-27)

W Warmińsko-Mazurskiem właśnie rozpoczęły się ferie zimowe! Sprawdziliśmy, jakie atrakcje czekają na dzieci i młodzież w stolicy województwa w tym czasie.

Ilość komentarzy: 2

Sylwestrowe szaleństwa na Mazurach(2013-12-21)

Sylwester zbliża się wielkimi krokami - jeśli jeszcze nie wiecie, gdzie spędzicie tę wyjątkową chwilę, zapraszamy na Mazury! W zacisznej, zimowej Krainie Wielkich Jezior powitanie 2014 roku będzie naprawdę niezapomniane.

Ilość komentarzy: 2

Akcja „Mazury za pół ceny” już w grudniu!(2013-11-14)

Już po raz trzeci odbędzie się akcja „Mazury za pół ceny”, dzięki której turyści mogą korzystać ze zniżek na noclegi i lokalne atrakcje! Promocja obejmuje swoim zasięgiem obszar Mazur Południowych.

Ilość komentarzy: 10

Sylwester na Mazurach 2012/2013(2012-12-27)

Mazury to idealne miejsce na urlop, ale także na Sylwestra. Szeroki wachlarz ofert sylwestrowych z regionu Mazur daje możliwość dostosowania pobytu nawet do najbardziej indywidualnych potrzeb.

Ilość komentarzy: 8

Pensjonat „Zagroda Nibork” zaprasza na narty biegowe!(2012-10-26)

Mazury kojarzą się głównie z Wielkimi Jeziorami, Mikołajkami i turystyką żeglarską. Mało kto zdaje sobie sprawę z tego, że Mazury są bardzo dużą i zróżnicowaną krainą, a Szlak Wielkich Jezior ze swoją turystyką żeglarską, to tylko jej część. Warto uświadomić sobie, że Mazury oferują świetne warunki do wypoczynku również w innych porach roku.

Ilość komentarzy: 6

Sylwester Spa na Mazurach(2011-12-20)

Zbliża się Sylwester dlatego też warto pomyśleć w jaki sposób tym razem przywitamy Nowy Rok. Liczne ośrodki Spa & Wellness na Mazurach oferują swoim gościom możliwość skorzystania z bardzo atrakcyjnych ofert sylwestrowych. Właściciele obiektów zapraszają na ciekawy Sylwester Spa na Mazurach gdzie noworoczną zabawę można połączyć z relaksacyjnymi zabiegami i odprężającym wypoczynkiem.

Ilość komentarzy: 3

Mazury zimą(2011-12-01)

Wypoczynek nad jeziorem kojarzy nam się z leżakowaniem na piaszczystej plaży i wodnymi kąpielami. Jednak urok malowniczej krainy Warmii i Mazur zachwyca także zimą. Pod przykryciem białego puchu Mazury zimą wyglądają zjawiskowo i co więcej nie brakuje atrakcji dla wczasowiczów.

Ilość komentarzy: 3

Pogoda na Mazurach grudzień 2011(2011-11-24)

Pogoda na Mazurach w grudniu będzie zmienna jednak wszystko wskazuje na to, że Święta Bożego Narodzenia przywitamy razem z białym krajobrazem. Długoterminowa prognoza pogody zapowiada, że tegoroczny grudzień może przynieść nam duże opady śniegu.

Ilość komentarzy: 3

Na skróty:

Mazury

Mazury to kraina historyczna oraz etnograficzna położona na północnym wschodzie Polski. Geograficznie jest część Pojezierza Mazurskiego a także Iławskiego. Mazury są położone w województwie warmińsko-mazurskim.

Ostatnie zlodowacenie mające miejsce około 14000-15000 lat temu ukształtowało krajobraz Mazur. Teren jest pagórkowaty, z wieloma jeziorami, rzeczkami i strumykami. Około 30% powierzchni Mazur pokrywją lasy. Na północy Mazur przeważają grądy a na południu możemy ogłądać bory sosnowe oraz mieszane.

Nazwa Mazury została wprowadzona przez władze pruskie w XIX wieku.

"Rzeczownik Mazur pochodzi od przedrostka maz- (brudzić, smolić, mazać) – pierwotnie słowo maź, oznaczało smołę i dziegć, pochodzi od zamieszkujących tutejsze lasy smolarzy – do którego dodano przyrostek -ur."

W dawnej polszczyźnie Mazur to mieszkaniec Mazowsza i z tym należy wiązać pochodzenie słowa Mazury. Z Mazowsza w dawnych czasach napływało na teren Mazur bardzo wiele osób, które się tu osiedlały. Mieszkańcy Mazur byli w większości z wyznania protestantami a dokładniej luteranami, którze władali jednak językiem polskim.

Mazury nazywa się Krainą tysiąca jezior ale na Mazurach jezior jest ponad dwukrotnie więcej

Warmia a Mazury

Mazurzy w większości byli protestantami i wraz z reformą narodziła się odrębność tej krainy poneiważ religia stała się głównym kryterium ludności która zamieszkuje te tereny. Warmia była natomiast katolicka i do 1772 roku wchodziła w skład Polski a reszta kraju była protestancka.

Mazury nigdy nie stanowiły odrębnej jednostki administracyjnej pod jakimkolwiek względem - Warmia natomiast tak. Nie da się więc jednoznacznie ustalić granic Mazur. Mazurzy to w skrócie Prusacy, protestanci a ich język to Polski lub mazurski. Ich germańska asymilacja miała miejsce do roku 1945 a potem większość z nich wyjechała do Niemiec. Dzisiaj rdzennych Mazurów jest na Mazurach około 5000.

"We współczesnej branży turystycznej określenie Mazury rozszerzyło swoje znaczenie: wszędzie, gdzie na północnym wschodzie Polski występują jeziora, pagórki i lasy, mówi się o Mazurach."