Domki Letniskowe położone nad samym brzegiem jeziora Partęczyny Wielkie na MAZURACH- Pojezierze Brodnickie  (Domki)

Partęczyny Wielkie 257 Jezioro Partęczyny Wielkie

Domki Letniskowe położone nad samym brzegiem jeziora Partęczyny Wielkie na MAZURACH- Pojezierze Brodnickie
ilość miejsc
15 (3 domki)
ceny od
telefon

668... wyświetl numer

Powiedz: Ofertę znalazłem w serwisie MAZURY.COM
standard

Weekend majowy

Wynajmujemy domki letniskowe, położone na Mazurach nad największym i najpiękniejszym jeziorem Pojezierza Brodnickiego - Partęczyny Wielkie - Teren Brodnickiego Parku Krajobrazowego.

Wynajmujemy domki letniskowe, położone na Mazurach nad największym i najpiękniejszym jeziorem Pojezierza Brodnickiego - Partęczyny Wielkie - Teren Brodnickiego Parku Krajobrazowego.


Nasz mały kompleks wypoczynkowy składa się z 6 domków letniskowych, położonych w bardzo spokojnym miejscu, pośród czystych wód i lasów sosnowych, wyróżnia nas spokój i panująca cisza, która łatwiej pozwala zregenerować siły.

Na jeziorze wprowadzono strefę ciszy ( zakaz używania łodzi motorowych i innych sprzętów wyposażonych w silniki spalinowe)

Nasze wszystkie domki 4, 5 i 6 - osobowe, wyposażone są w łazienki z prysznicem i posiadają wyposażony aneks kuchenny!Wielkie Partęczyny to największe jezioro Pojezierza Brodnickiego, położone w województwie warmińsko-mazurskim, w gminie Kurzętnik na terenie Brodnickiego Parku Krajobrazowego.

Powierzchnia jeziora wynosi 340 ha,
maksymalna głębokość – 31,6 m,
położone jest 77 m n.p.m.

Brzeg jeziora Wielkie Partęczyny jest całkowicie otoczony lasem, głównie iglastym. Z kolei Ośrodek Wypoczynkowy położony jest w kompleksie leśnym Brodnickiego Parku Krajobrazowego. To idealne miejsce zarówno na wycieczki piesze i rowerowe.

Jezioro posiada urozmaiconą linię brzegową, liczne wyspy, półwyspy i zatoki, a jej brzegi są wysokie i niemal całkowicie zalesione.

Z jeziorem połączone są jeziora Małe Partęczyny i Łąkorz, a przepływa przez nie rzeka Skarlanka.
Jest zbiornikiem wodnym o bardzo urozmaiconym rybostanie, spotkać tu można m.in.:
płocie, leszcze, węgorze, okonie, szczupaki, liny. Sporo jest sielawy, wzdręgi, krąpia i jazgarza. Coraz więcej łowi się również suma i sandacza.

W 1958 r. na jeziorze ustanowiono rezerwat przyrody "Wyspa", na terenie którego ochroną objęto obuwika pospolitego.

Rezerwacje:
www.domkiparteczyny.pl
e-mail: domkiparteczyny@wp.pl
Tel.668 305 643

Zapytaj o ofertę

Pobyt w dniach: do:
kod z obrazka: Jeżeli nie widzisz tego obrazka kliknij odśwież i spróbuj ponownie
ilość osób: ilość pokoi:
imię i nazwisko:
telefon:
e-mail:

Na skróty:

Mazury

Mazury to kraina historyczna oraz etnograficzna położona na północnym wschodzie Polski. Geograficznie jest część Pojezierza Mazurskiego a także Iławskiego. Mazury są położone w województwie warmińsko-mazurskim.

Ostatnie zlodowacenie mające miejsce około 14000-15000 lat temu ukształtowało krajobraz Mazur. Teren jest pagórkowaty, z wieloma jeziorami, rzeczkami i strumykami. Około 30% powierzchni Mazur pokrywją lasy. Na północy Mazur przeważają grądy a na południu możemy ogłądać bory sosnowe oraz mieszane.

Nazwa Mazury została wprowadzona przez władze pruskie w XIX wieku.

"Rzeczownik Mazur pochodzi od przedrostka maz- (brudzić, smolić, mazać) – pierwotnie słowo maź, oznaczało smołę i dziegć, pochodzi od zamieszkujących tutejsze lasy smolarzy – do którego dodano przyrostek -ur."

W dawnej polszczyźnie Mazur to mieszkaniec Mazowsza i z tym należy wiązać pochodzenie słowa Mazury. Z Mazowsza w dawnych czasach napływało na teren Mazur bardzo wiele osób, które się tu osiedlały. Mieszkańcy Mazur byli w większości z wyznania protestantami a dokładniej luteranami, którze władali jednak językiem polskim.

Mazury nazywa się Krainą tysiąca jezior ale na Mazurach jezior jest ponad dwukrotnie więcej

Warmia a Mazury

Mazurzy w większości byli protestantami i wraz z reformą narodziła się odrębność tej krainy poneiważ religia stała się głównym kryterium ludności która zamieszkuje te tereny. Warmia była natomiast katolicka i do 1772 roku wchodziła w skład Polski a reszta kraju była protestancka.

Mazury nigdy nie stanowiły odrębnej jednostki administracyjnej pod jakimkolwiek względem - Warmia natomiast tak. Nie da się więc jednoznacznie ustalić granic Mazur. Mazurzy to w skrócie Prusacy, protestanci a ich język to Polski lub mazurski. Ich germańska asymilacja miała miejsce do roku 1945 a potem większość z nich wyjechała do Niemiec. Dzisiaj rdzennych Mazurów jest na Mazurach około 5000.

"We współczesnej branży turystycznej określenie Mazury rozszerzyło swoje znaczenie: wszędzie, gdzie na północnym wschodzie Polski występują jeziora, pagórki i lasy, mówi się o Mazurach."