Zobacz także

TOP 5 atrakcji Elbląga

A A

ciekawe miejsca w elblągu,  elbląg ciekawe miejsca

Zobacz również

Elbląg to jedno z najpiękniejszych miast w regionie. Znajdziesz tu przepiękne stare miasto oraz ciche zakątki, gdzie można złapać oddech.

Elbląg to miasto, które leży na pograniczu Wysoczyzny Elbląskiej i Żuław Wiślanych. Przepływa przez nie rzeka o tej samej nazwie, łącząca je z mazurskimi jeziorami. Dzięki Kanałowi Elbląskiemu z Elbląga można dotrzeć aż do Ostródy, przeżywając po drodze przygodę, jaką na pewno jest rejs po trawie. Ale pozostańmy na miejscu, bo samo miasto na pewno jest warte obejrzenia – przedstawiamy 5 topowych atrakcji Elbląga, które każdy turysta powinien odwiedzić.

 

Sprawdź ofertę noclegów w mieście. Wejdź i zobacz: Noclegi w Elblągu

 

Staromiejska zabudowa


Elbląg ma niezwykle ciekawą starówkę, część kamieniczek pamięta czasy średniowiecza, gdy miasto należało do Związku Hanzeatyckiego. Uliczki zachowały oryginalny układ urbanistyczny, więc podczas spaceru można wyobrażać sobie dawny gwar handlowego miasta. Stare Miasto w Elblągu jeszcze przed drugą wojną światową było porównywalne do gdańskiego. Strzeliste budynki starych kościołów mogą nasuwać podobne skojarzenia. W stylowych kamieniczkach miejsce znalazły przytulne kawiarnie i restauracje.

Katedra św. Mikołaja


Katedra jest najstarszym zabytkiem Elbląga. Pierwsze wzmianki o niej pochodzą z 1246 roku – już  wtedy kościół poświęcono św. Mikołajowi, patronowi żeglarzy. Początkowo świątynia była nieduża, jednak wraz ze wzrostem znaczenia miasta, również ją trzeba było powiększyć. Efektem był gotycki trójnawowy kościół halowy z dwuprzęsłowym prezbiterium. Katedrę kilka razy przebudowywano – z największych zniszczeń podniosła się po pożarze w 1777 roku oraz po drugiej wojnie światowej. Mimo wielu klęsk zachowało się dużo z oryginalnego wyposażenia kościoła, w tym pochodząca z 1387 roku brązowa chrzcielnica, figura św. Mikołaja oraz drewniana grupa ukrzyżowania. Charakterystycznym elementem katedry jest wysoka wieża, stanowiąca świetny punkt widokowy. Udostępniona jest turystom od kwietnia do października – wstęp wolny.

Muzeum Archeologiczno-Historyczne


Na Starym Mieście w Elblągu przeprowadzono gruntowne wykopaliska archeologiczne. Odkryte przedmioty są tak ciekawe, że większość postanowiono przedstawić w Muzeum Archeologiczno-Historycznym. Zobaczysz tu między innymi zestaw średniowiecznych instrumentów muzycznych oraz tablice woskowe, które używane były w dawnych szkołach jako pomoc dydaktyczna. Oprócz tego ekspozycja obejmuje ceramikę, wyroby z bursztynu i przedmioty codziennego użytku. Na zbiory elbląskiego muzeum składają się też artefakty z osady Turso. Była to faktoria handlowa założona nad jeziorem Druzno przez Wikingów, która istniała od VIII do X wieku. Jej mieszkańcy utrzymywali kontakty handlowe sięgające krajów arabskich.

Bażantarnia


Bażantarnia to zielone płuca Elbląga, miejsce, gdzie mieszkańcy chętnie wypoczywają i spędzają wolny czas w ciepłe dni. Znajdziesz tu zbocza wzgórz porośnięte liściastym lasem, szemrzące strumyki i jary, pośród których biegną szlaki turystyczne – piesze, rowerowe oraz konne. Nie jest to typowy park, bo czy w środku miasta często spotkasz jelenia, sarnę albo lisa? Ile raz słuchałeś śpiewu słowika? To wszystko oferuje Bażantarnia.

Centrum Sztuki Galeria EL


Galerię EL znajdziesz w samym centrum miasta, nad rzeką Elbląg. Zajmuje budynek dawnego kościoła podominikańskiego, który został zniszczony w 1945 roku. Dopiero w latach 70. XX wieku podjęto się jego odbudowy, a później zaadaptowano na świątynię sztuki współczesnej. Miejsce bardzo harmonijnie łączy surowość gotyckich murów z nowoczesnymi formami. Galeria EL ma również ciekawą ofertę kulturalną obejmującą wystawy, spektakle teatralne, koncerty, festiwale. Tutaj artyści mogą się swobodnie wypowiadać poprzez sztukę i realizować swoje wizje.

fot. Mariusz Cieszewski / Ministry of Foreign Affairs of the Republic of Poland (Flickr.com CC BY-ND 2.0)

avatar

akceptuję regulamin

Zobacz także

Na skróty:

Mazury

Mazury to kraina historyczna oraz etnograficzna położona na północnym wschodzie Polski. Geograficznie jest część Pojezierza Mazurskiego a także Iławskiego. Mazury są położone w województwie warmińsko-mazurskim.

Ostatnie zlodowacenie mające miejsce około 14000-15000 lat temu ukształtowało krajobraz Mazur. Teren jest pagórkowaty, z wieloma jeziorami, rzeczkami i strumykami. Około 30% powierzchni Mazur pokrywją lasy. Na północy Mazur przeważają grądy a na południu możemy ogłądać bory sosnowe oraz mieszane.

Nazwa Mazury została wprowadzona przez władze pruskie w XIX wieku.

"Rzeczownik Mazur pochodzi od przedrostka maz- (brudzić, smolić, mazać) – pierwotnie słowo maź, oznaczało smołę i dziegć, pochodzi od zamieszkujących tutejsze lasy smolarzy – do którego dodano przyrostek -ur."

W dawnej polszczyźnie Mazur to mieszkaniec Mazowsza i z tym należy wiązać pochodzenie słowa Mazury. Z Mazowsza w dawnych czasach napływało na teren Mazur bardzo wiele osób, które się tu osiedlały. Mieszkańcy Mazur byli w większości z wyznania protestantami a dokładniej luteranami, którze władali jednak językiem polskim.

Mazury nazywa się Krainą tysiąca jezior ale na Mazurach jezior jest ponad dwukrotnie więcej

Warmia a Mazury

Mazurzy w większości byli protestantami i wraz z reformą narodziła się odrębność tej krainy poneiważ religia stała się głównym kryterium ludności która zamieszkuje te tereny. Warmia była natomiast katolicka i do 1772 roku wchodziła w skład Polski a reszta kraju była protestancka.

Mazury nigdy nie stanowiły odrębnej jednostki administracyjnej pod jakimkolwiek względem - Warmia natomiast tak. Nie da się więc jednoznacznie ustalić granic Mazur. Mazurzy to w skrócie Prusacy, protestanci a ich język to Polski lub mazurski. Ich germańska asymilacja miała miejsce do roku 1945 a potem większość z nich wyjechała do Niemiec. Dzisiaj rdzennych Mazurów jest na Mazurach około 5000.

"We współczesnej branży turystycznej określenie Mazury rozszerzyło swoje znaczenie: wszędzie, gdzie na północnym wschodzie Polski występują jeziora, pagórki i lasy, mówi się o Mazurach."