Zobacz także

TOP 5 najpiękniejszych jezior na Mazurach

A A

jeziora na mazurach,  najpiękniejsze miejsca na mazurach,  najpiękniejsze jeziora na mazurach

Zobacz również

Jakie mazurskie jeziora można uznać za najpiękniejsze? Przygotowaliśmy subiektywne zestawienie, w którym uwzględniliśmy zarówno większe, jak i mniejsze akaweny.

Jezioro Kisajno


Kisajno, razem z pięcioma innymi jeziorami, tworzy kompleks Mamr. Oznacza to, że jest mocno eksplorowane przez żeglarzy oraz turystów, którzy korzystają z oferty rejsów komercyjnych. Za tym zainteresowaniem kryje się nie tylko atrakcyjna lokalizacja, ale i malownicza linia brzegowa. Kisajno ma bowiem wiele urokliwych zatoczek, gdzie można zawinąć, by odpocząć. Poza tym na jeziorze znajduje się kilkanaście wysp, tworzących prawdziwy archipelag. Są one rezerwatami przyrody, chroniącymi spokój wielu ptasich rodzin. Gniazdują tam między innymi czaple, bociany i perkozy.

Trzeba też wspomnieć, że uroki Kisajna docenili filmowy. Roman Polański kręcił tam „Nóż w wodzie”, a Jerzy Kawalerowicz scenę przeprawy przez Nil w „Faraonie”.

W pobliżu Kisajna leży Giżycko, jeden z najpopularniejszych mazurskich kurortów. Jeśli chcesz poznać ofertę noclegową miasta, wejdź i zobacz: Noclegi w Giżycku

Jezioro Warnołty


Jezioro Warnołty to akwen, który nie został jeszcze w pełni odkryty przez turystów wypoczywających na Mazurach. Znajduje się na terenie Mazurskiego Parku Krajobrazowego, na wschód od popularnej wakacyjnej miejscowości, jaką jest Ruciane-Nida. Jest jedną z odnóg Śniardw – oba akweny łączą się przez zatokę Szyba. Warnołty to jezioro, które stanowi ostoję ptactwa, żyje tam bowiem prawie czterdzieści różnych gatunków! Z tego też powodu jest ono objęte zakazem pływania i wędkowania, można jednak podziwiać je z brzegu.

Jezioro Jeziorak


W naszym zestawieniu nie mogło zabraknąć Jezioraka, w końcu to rekordowe jezioro! Jest jednym z najdłuższych i największych w regionie, a oprócz tego w jego wodach występują liczne gatunki ryb. Turyści mogą obserwować tam również ptaki – od dość rzadkich na Mazurach, po bardziej pospolite. Na Jezioraku znajduje się kilkanaście wysp, w tym jedna „filmowa”. W latach 70. kręcono tam film „Gniazdo”, opowiadający o początkach państwa Mieszka I. Nad jeziorem, dokładnie w miejscowości Jerzwałd, mieszkał Zbigniew Nienacki, który zasłynął serią książek dla młodzieży o przygodach Pana Samochodzika. Akcja jednej z nich rozgrywa się właśnie nad Jeziorakiem.

Najpopularniejszym miastem nad Jeziorakiem jest Iława. Jeśli interesuje cię wypoczynek w tamtych okolicach wejdź i zobacz: Noclegi w Iławie

Jezioro Piłakno


Trudno odmówić mu uroku – Piłakno jest przejrzyste, a w jego wodach odbijają się zalesione brzegi. To jedno z miejsc, które często odwiedzają fotografowie dokumentujący mazurskie widoki. Jezioro zostało objęte strefą ciszy, co oznacza, że czysta woda nie zostanie zmącona przez motorówki. Z tego też względu Piłakno jest chętnie wybierane przez nurków, a nad jego brzegiem funkcjonuje dobrze wyposażona baza. Na osoby, które zanurzą się w toń czekają spore atrakcje, takie jak zatopiona osada z epoki żelaza…

Jezioro Krutyńskie


Jezioro leży w obrębie Mazurskiego Parku Krajobrazowego, w otoczeniu pięknych lasów i malowniczych pagórków. To właśnie na tym akwenie rozpoczyna się malowniczy kajakowy szlak rzeki Krutyni, który prowadzi do miejscowości Krutyń. Jezioro Krutyńskie wraz z odcinkiem rzeki ma status rezerwatu przyrody. Chroni on głównie przepiękne krajobrazy – malownicze brzegi wraz z porastającymi je liściastymi i mieszanymi lasami.

avatar

akceptuję regulamin

Zobacz także

Na skróty:

Mazury

Mazury to kraina historyczna oraz etnograficzna położona na północnym wschodzie Polski. Geograficznie jest część Pojezierza Mazurskiego a także Iławskiego. Mazury są położone w województwie warmińsko-mazurskim.

Ostatnie zlodowacenie mające miejsce około 14000-15000 lat temu ukształtowało krajobraz Mazur. Teren jest pagórkowaty, z wieloma jeziorami, rzeczkami i strumykami. Około 30% powierzchni Mazur pokrywją lasy. Na północy Mazur przeważają grądy a na południu możemy ogłądać bory sosnowe oraz mieszane.

Nazwa Mazury została wprowadzona przez władze pruskie w XIX wieku.

"Rzeczownik Mazur pochodzi od przedrostka maz- (brudzić, smolić, mazać) – pierwotnie słowo maź, oznaczało smołę i dziegć, pochodzi od zamieszkujących tutejsze lasy smolarzy – do którego dodano przyrostek -ur."

W dawnej polszczyźnie Mazur to mieszkaniec Mazowsza i z tym należy wiązać pochodzenie słowa Mazury. Z Mazowsza w dawnych czasach napływało na teren Mazur bardzo wiele osób, które się tu osiedlały. Mieszkańcy Mazur byli w większości z wyznania protestantami a dokładniej luteranami, którze władali jednak językiem polskim.

Mazury nazywa się Krainą tysiąca jezior ale na Mazurach jezior jest ponad dwukrotnie więcej

Warmia a Mazury

Mazurzy w większości byli protestantami i wraz z reformą narodziła się odrębność tej krainy poneiważ religia stała się głównym kryterium ludności która zamieszkuje te tereny. Warmia była natomiast katolicka i do 1772 roku wchodziła w skład Polski a reszta kraju była protestancka.

Mazury nigdy nie stanowiły odrębnej jednostki administracyjnej pod jakimkolwiek względem - Warmia natomiast tak. Nie da się więc jednoznacznie ustalić granic Mazur. Mazurzy to w skrócie Prusacy, protestanci a ich język to Polski lub mazurski. Ich germańska asymilacja miała miejsce do roku 1945 a potem większość z nich wyjechała do Niemiec. Dzisiaj rdzennych Mazurów jest na Mazurach około 5000.

"We współczesnej branży turystycznej określenie Mazury rozszerzyło swoje znaczenie: wszędzie, gdzie na północnym wschodzie Polski występują jeziora, pagórki i lasy, mówi się o Mazurach."