Zobacz także

TOP 6 atrakcji w Olsztynie

A A

ciekawe miejsca w olsztynie,  olsztyn ciekawe miejsca

Zobacz również

Gdzie na Warmii i Mazurach można spędzić ciekawy weekend? Proponujemy oczywiście stolicę regionu, będącą niezwykle klimatycznym miastem, kryjącym wiele atrakcji.

Olsztyn to miasto, które jest wprost stworzone do tego, by wybrać się tam na weekendowy odpoczynek. Co warto zobaczyć w stolicy regionu? Przygotowaliśmy kilka topowych miejsc, jakie warto umieścić na swojej trasie zwiedzania.

Szukasz ciekawych noclegów w mieście? Wejdź i zobacz:
Domki w Olsztynie
Hotele w Olsztynie
Pokoje gościnne w Olsztynie

Zamek Kapituły Warmińskiej


Zamek to jedna z największych turystycznych atrakcji Olsztyna, będąca pamiątką po czasach, gdy na Warmii niepodzielnie rządzili Krzyżacy. Później stał się własnością biskupów i stał się siedzibą administratora dóbr ziemskich warmińskiej kapituły. Najsłynniejszym mieszkańcem olsztyńskiego zamku był Mikołaj Kopernik, który prowadził tu swoje badania astronomiczne, jedną z najcenniejszych pamiątek po nim jest unikalna tablica astronomiczna znajdująca się na ścianie krużganku. Teraz zamkowe komnaty zajmuje muzealna ekspozycja, w której dużą rolę pełni Kopernik. Warto odnaleźć też ławeczkę, na której siedzi – to świetne miejsce na pamiątkowe zdjęcie.

Olsztyńskie Planetarium i Obserwatorium Astronomiczne


Olsztyn to jedno z miast, gdzie po prostu trzeba spojrzeć w gwiazdy. W końcu spuścizna Kopernika do czegoś nas zobowiązuje. Właśnie dlatego zachęcamy do odwiedzenia miejskiego planetarium, które znajduje się w samym centrum. Specjalnie dla turystów przygotowano tam ciekawe seanse – i na pewno nikomu nie skojarzą się one z nudnym szkolnym wykładem. Ważna jest tu atrakcyjność przekazu i nowoczesne technologie przybliżające nam gwiazdy, planety i całe galaktyki.

Muzeum Nowoczesności


Co o nowoczesności może powiedzieć muzealna ekspozycja? W olsztyńskim Muzeum Nowoczesności odbędziecie podróż w przeszłość – do czasów, kiedy nastąpił duży skok cywilizacyjny, a miasto zaczęło przypominać prężny ośrodek. Tutaj dowiecie się, w jaki sposób wykorzystywano wynalazki, podróżowano, wznoszono domy, a także jak wyglądało codzienne życie olsztynian. Wystawa mieści się w zabytkowych wnętrzach dawnego tartaku, ostatnią pamiątką po przemysłowej dzielnicy, i obejmuje zarówno oryginalne eksponaty, jak też interaktywne prezentacje. Wizyta w tym miejscu na pewno nie będzie czasem straconym. Zabytkowy tartak sąsiaduje z Parkiem Centralnym.

Zobacz inne olsztyńskie muzea, które warto jest odwiedzić. Wejdź: Muzea w Olsztynie

Aquasfera


Czas na złapanie chwili oddechu i relaks. W tym celu możecie wybrać się do kompleksu basenów Aquasfera, gdzie czekają na was baseny ze sztuczną rzeką, podwodne masaże i bicze wodne. Dodajmy do tego takie atrakcje jak rozgrzewające sauny i orzeźwiająca studnia lodowa – otrzymamy miejsce, które trudno będzie opuścić z własnej woli. Chyba tylko po to, aby dalej odkrywać Olsztyn!

Wysoka Brama


Wysoka Brama jest pamiątką po czasach, kiedy miasto otaczały mury obronne – to zarazem ostatnia z trzech bram, jakimi w średniowieczu można było dostać się Olsztyna. Wzniesiono ją pod koniec XIV wieku, wyposażono w bronę oraz solidne wrota. Dodatkowym zabezpieczeniem przed atakami  była fosa. Później bramę przebudowywano i zmieniano jej przeznaczenie – znajdowała się tu między innymi zbrojownia, a później także więzienie, a teraz hostel, gdzie mogą zamieszkać turyści spędzający weekend w Olsztynie.

Jezioro Ukiel


Jezioro Ukiel stanowi rekreacyjne centrum miasta. Latem na tamtejszej plaży trudno znaleźć skrawek wolnego miejsca – każde z pięciu kąpielisk jest świetnie przygotowane dla plażowiczów. Znajdują się tam szatnie, place zabaw, zaplecze sanitarne, a do także pomosty spacerowe i widokowe. Nad jeziorem Ukiel znajdziecie też ścieżki rowerowe i piesze, które biegną wzdłuż Zatoki Grunwaldzkiej.

Źródło zdjęcia: fot. aniasi (Pixabay.com CC0)

avatar

akceptuję regulamin

Zobacz także

Na skróty:

Mazury

Mazury to kraina historyczna oraz etnograficzna położona na północnym wschodzie Polski. Geograficznie jest część Pojezierza Mazurskiego a także Iławskiego. Mazury są położone w województwie warmińsko-mazurskim.

Ostatnie zlodowacenie mające miejsce około 14000-15000 lat temu ukształtowało krajobraz Mazur. Teren jest pagórkowaty, z wieloma jeziorami, rzeczkami i strumykami. Około 30% powierzchni Mazur pokrywją lasy. Na północy Mazur przeważają grądy a na południu możemy ogłądać bory sosnowe oraz mieszane.

Nazwa Mazury została wprowadzona przez władze pruskie w XIX wieku.

"Rzeczownik Mazur pochodzi od przedrostka maz- (brudzić, smolić, mazać) – pierwotnie słowo maź, oznaczało smołę i dziegć, pochodzi od zamieszkujących tutejsze lasy smolarzy – do którego dodano przyrostek -ur."

W dawnej polszczyźnie Mazur to mieszkaniec Mazowsza i z tym należy wiązać pochodzenie słowa Mazury. Z Mazowsza w dawnych czasach napływało na teren Mazur bardzo wiele osób, które się tu osiedlały. Mieszkańcy Mazur byli w większości z wyznania protestantami a dokładniej luteranami, którze władali jednak językiem polskim.

Mazury nazywa się Krainą tysiąca jezior ale na Mazurach jezior jest ponad dwukrotnie więcej

Warmia a Mazury

Mazurzy w większości byli protestantami i wraz z reformą narodziła się odrębność tej krainy poneiważ religia stała się głównym kryterium ludności która zamieszkuje te tereny. Warmia była natomiast katolicka i do 1772 roku wchodziła w skład Polski a reszta kraju była protestancka.

Mazury nigdy nie stanowiły odrębnej jednostki administracyjnej pod jakimkolwiek względem - Warmia natomiast tak. Nie da się więc jednoznacznie ustalić granic Mazur. Mazurzy to w skrócie Prusacy, protestanci a ich język to Polski lub mazurski. Ich germańska asymilacja miała miejsce do roku 1945 a potem większość z nich wyjechała do Niemiec. Dzisiaj rdzennych Mazurów jest na Mazurach około 5000.

"We współczesnej branży turystycznej określenie Mazury rozszerzyło swoje znaczenie: wszędzie, gdzie na północnym wschodzie Polski występują jeziora, pagórki i lasy, mówi się o Mazurach."