Zobacz także

TOP 6 mazurskich miejskich kąpielisk

A A

plaże na mazurach,  miejskie kąpieliska mazury

Zobacz również

Plażowanie to jedna z rozrywek, jakie oferują mazurskie kurorty. Które miejskie kąpieliska nad jeziorami warto wypróbować? Przedstawiamy kilka naszych propozycji.

Plaża miejska w Giżycku


Zacznijmy od jednego z najpopularniejszych mazurskich kurortów. Giżycka miejska plaża zlokalizowana jest nad jeziorem Niegocin – niedawno została zmodernizowana, dzięki czemu amatorzy słonecznych i wodnych kąpieli naprawdę nie mają na co narzekać. Kąpielisko leży bardzo blisko centrum, więc latem kwitnie tu życie. Turyści chętnie korzystają z infrastruktury: boisk do siatkówki plażowej, koszykówki i piłki nożnej oraz położonego w sąsiedztwie skateparku i torów dla rolkarzy. Jednak tym, co przyciąga plażowiczów jest oczywiście strzeżone kąpielisko oraz szeroki pas plaży, gdzie można odpocząć i cieszyć się słonecznymi kąpielami.

Szukasz noclegów w mieście? Wejdź i zobacz: Noclegi w Giżycku

Plaża miejska w Mrągowie


W mieście na plażowiczów czekają dwie plaże miejskie, które zlokalizowane są przy jeziorze Czos. Dużą popularnością cieszy się kąpielisko przy ulicy Jaszczurcza Góra – znajduje się bowiem blisko największych atrakcji Mrągowa, w tym amfiteatru i ekomariny. Jest też świetnie przygotowana na przyjęcie plażowiczów, którzy mogą korzystać z boisk do siatkówki plażowej, molo i pomostów oraz wypożyczalni sprzętu wodnego. Nad ich bezpieczeństwem czuwają ratownicy.

Kąpielisko przy Osiedlu Grunwaldzkim również jest strzeżone. Uznaje się jednak za bardziej kameralne, warto je wybrać, by odpocząć nieco od letnich gorączkowych dni. Co poza większym spokojem czeka na drugim mrągowskim kąpielisku? Przede wszystkim plaża i molo, a także promenada biegnąca do samego amfiteatru.

Gdzie w Mrągowie warto się zatrzymać? Wejdź i zobacz: Noclegi w Mrągowie

Plaża miejska w Węgorzewie


Węgorzewska plaża położona jest nad jeziorem Mamry, a dokładnie u wylotu rzeki Węgorapy. Kąpielisko ma wydzielone strefy dla osób o różnych umiejętnościach pływackich, zatem świetnie odnajdują się tu zarówno dzieci, jak i plażowicze potrzebujący większych wyzwań. Nad bezpieczeństwem osób korzystających z uroków kąpieliska czuwają ratownicy WOPR. Poza tym miejska plaża w Węgorzewie może pochwalić się dobrze przygotowaną infrastrukturą. Można tu spacerować po molo, odpoczywać na pływających drewnianych pomostach lub dołączyć do grających w siatkówkę plażową. Nie zapominajmy też o zapleczu sanitarnym z dostępnymi dla wszystkich toaletami i przebieralniami.

Tym co wyróżnia węgorzewskie kąpielisko spośród innych jest alejka edukacji ekologicznej i ornitologicznej, gdzie turyści znajdą informacji o przyrodniczych atrakcjach najbliższej okolicy. A tych jest wiele, Mamry to przecież część obszaru chronionego krajobrazu krainy Wielkich Jezior Mazurskich!

Gdzie w Węgorzewie warto się zatrzymać? Sprawdź oferty z miasta i jego okolic, zobacz: Noclegi w Węgorzewie

Plaża miejska w Ostródzie


W Ostródzie można znaleźć dwa strzeżone miejskie kąpieliska. Jedno znajduje się nad Jeziorem Drwęckim, to dawna plaża, która została zrewitalizowana. Nawieziono między innymi nowy piasek oraz zadbano o infrastrukturę – na plaży pojawiły się zjeżdżalnie, boiska do gry w siatkówkę plażową oraz molo. Największą atrakcją jest tu jednak wyciąg do nart wodnych i wakeboardu. Plaża nad Jeziorem Drwęckim to zdecydowanie miejsce dla osób, które lubią aktywny wypoczynek.

Na plażowiczów czeka też plaża miejska nad Jeziorem Sajmino. Tutaj kąpielisko podzielono na kilka stref: brodzik dla dzieci, akwen dla osób, które nie potrafią pływać, oraz strefę dla osób o dobrych pływackich umiejętnościach. Poza tym na terenie plaży czekają trzy boiska do siatkówki oraz zjeżdżalnie dla dzieci i pomosty.

Plaża miejska w Iławie


Amatorów plażowania nad Jeziorakiem zapraszamy na plażę miejską, mieszczącą się przy ulicy Kajki. Została niedawno odnowiona, zyskując sporo atrakcji, którymi przyciąga plażowiczów. To między innymi strzeżone kąpielisko, boisko do siatkówki plażowej oraz nowoczesny, ciekawie zaprojektowany plac zabaw. W sezonie przy plaży działa wypożyczalnia sprzętu wodnego oraz szkółka windsurfingu, natomiast w pobliżu biegnie ścieżka rowerowa. To bardzo dobre miejsce na rodzinny wypoczynek z dziećmi.

Nocleg w Iławie? Sprawdź te miejsca, wejdź: Noclegi w Iławie

Plaża miejska w Ełku


Ełk oferuje dwa strzeżone miejskie kąpieliska nad Jeziorem Ełckim – plaża przy ulicy Parkowej lub Kolbego. W pierwszym miejscu, poza piaszczystą plażą, znajdują się ogólnodostępne boiska do siatkówki. Można wybrać też niedawno odnowiony teren przy ulicy Kolbego z bardzo dobrze przygotowaną infrastrukturą. Obejmuje ona kąpielisko wraz z plażą, kompleks boisk (do siatkówki oraz streetballu), wieżę i taras widokowy, a także wiaty, szatnię i zewnętrzne natryski. Wzdłuż kąpieliska biegnie ścieżka dla pieszych i rowerzystów

avatar

akceptuję regulamin

Zobacz także

Na skróty:

Mazury

Mazury to kraina historyczna oraz etnograficzna położona na północnym wschodzie Polski. Geograficznie jest część Pojezierza Mazurskiego a także Iławskiego. Mazury są położone w województwie warmińsko-mazurskim.

Ostatnie zlodowacenie mające miejsce około 14000-15000 lat temu ukształtowało krajobraz Mazur. Teren jest pagórkowaty, z wieloma jeziorami, rzeczkami i strumykami. Około 30% powierzchni Mazur pokrywją lasy. Na północy Mazur przeważają grądy a na południu możemy ogłądać bory sosnowe oraz mieszane.

Nazwa Mazury została wprowadzona przez władze pruskie w XIX wieku.

"Rzeczownik Mazur pochodzi od przedrostka maz- (brudzić, smolić, mazać) – pierwotnie słowo maź, oznaczało smołę i dziegć, pochodzi od zamieszkujących tutejsze lasy smolarzy – do którego dodano przyrostek -ur."

W dawnej polszczyźnie Mazur to mieszkaniec Mazowsza i z tym należy wiązać pochodzenie słowa Mazury. Z Mazowsza w dawnych czasach napływało na teren Mazur bardzo wiele osób, które się tu osiedlały. Mieszkańcy Mazur byli w większości z wyznania protestantami a dokładniej luteranami, którze władali jednak językiem polskim.

Mazury nazywa się Krainą tysiąca jezior ale na Mazurach jezior jest ponad dwukrotnie więcej

Warmia a Mazury

Mazurzy w większości byli protestantami i wraz z reformą narodziła się odrębność tej krainy poneiważ religia stała się głównym kryterium ludności która zamieszkuje te tereny. Warmia była natomiast katolicka i do 1772 roku wchodziła w skład Polski a reszta kraju była protestancka.

Mazury nigdy nie stanowiły odrębnej jednostki administracyjnej pod jakimkolwiek względem - Warmia natomiast tak. Nie da się więc jednoznacznie ustalić granic Mazur. Mazurzy to w skrócie Prusacy, protestanci a ich język to Polski lub mazurski. Ich germańska asymilacja miała miejsce do roku 1945 a potem większość z nich wyjechała do Niemiec. Dzisiaj rdzennych Mazurów jest na Mazurach około 5000.

"We współczesnej branży turystycznej określenie Mazury rozszerzyło swoje znaczenie: wszędzie, gdzie na północnym wschodzie Polski występują jeziora, pagórki i lasy, mówi się o Mazurach."