Zobacz także

TOP 6: To trzeba zobaczyć latem na Mazurach

A A

mazury ciekawe miejsca,  co zobaczyć na mazurach

Zobacz również

Jak spędzić lato na Mazurach? Atrakcji i ciekawych miejsc wartych zobaczenia nie brakuje. Przygotowaliśmy kilka propozycji wakacyjnych wypraw – tam po prostu trzeba być!

Pola Grunwaldu


W połowie lipca na polach Grunwaldu organizowana jest rekonstrukcja wielkiej bitwy z 1410 roku. Na Mazury przyjeżdżają rycerze z całej Europy, dzięki czemu odtwarzane wydarzenia sprzed wieków wyglądają naprawdę spektakularnie. Wydarzenie cieszy się ogromną popularnością, a zmagania grup rekonstrukcyjnych śledzi zwykle kilkadziesiąt tysięcy osób. Warto znaleźć się wśród tej licznej publiczności, nawet jeżeli nie jest się mocno zainteresowanym historią. Panująca tu gorączkowa atmosfera szybko udziela się każdemu turyście. Oprócz tego bitwie towarzyszy jarmark, podczas którego można przyjrzeć się pracy średniowiecznego rzemieślnika, zobaczyć z bliska turnieje rycerskie i łucznicze, czy też zwiedzić muzeum, które znajduje się przy grunwaldzkim zespole pomnikowym.

Dowiedz się więcej o muzeum i jego atrakcjach. Wejdź i zobacz: Muzeum Bitwy pod Grunwaldem

Wioska Żeglarska w Mikołajkach


Turyści przyjeżdżają na Mazury, by nacieszyć się bliskim kontaktem przyrodą, swobodnym żeglowaniem po jeziorach oraz spokojem malowniczej okolicy. Ale region to również tętniące życiem miasteczka, leżące nad brzegiem akwenów, więc aby poczuć prawdziwy mazurski klimat, warto poświęcić choć jeden dzień na zwiedzanie któregoś z kurortów. Polecamy na przykład Mikołajki i znajdującą się tam Wioskę Żeglarską. Latem miejsce to pełne jest ludzi, w marinie na Jeziorze Mikołajskim cumują łodzie, ciągle ktoś przypływa i wypływa. Na nabrzeżu znajdują się restauracje, gdzie można coś przekąsić i posłuchać szant. Z resztą w lecie bardzo często organizowane są koncerty szantowe na żywo, które są lubiane zarówno przez turystów, jak i przepływających przez Mikołajki żeglarzy.

Leśniczówka Pranie


Leśniczówka Pranie jest jednym z bardziej urzekających miejsc w regionie. To nieduży domek nad brzegiem jeziora Nidzkiego, w którym obecnie mieści się muzeum poświęcone Konstantemu Ildefonsowi Gałczyńskiemu. W ostatnich latach życia poeta chętnie zaszywał się w leżącej na polanie leśniczówce, tworząc swoje przepiękne wiersze i poematy. Każdy kto chociaż raz odwiedził to miejsce, wie dlaczego tak odpowiadało duszy artysty. Zieleń lasu, odbijającego się w toni jeziora, drzewa, pośród których można bez końca spacerować – to wszystko musiało odpowiadać mieszkającemu na co dzień w mieście poecie. Dzisiaj Leśniczówka Pranie jest chętnie odwiedzana przez turystów. Na wycieczkę warto zdecydować się szczególnie w lipcu i sierpniu, gdy trwa sezon artystyczny. Wtedy w Praniu odbywają się koncerty, w których biorą udział znani artyści polskich scen.

Ruciane-Nida to świetna baza wypadowa na zwiedzanie okolicy. Sprawdź więc noclegi w tym mieście, wejdź: Noclegi w Rucianem-Nidzie

Pochylnie na Kanale Elbląskim


„Rejs statkiem po trawie” to jedna z największych letnich atrakcji Mazur. Doświadczają go turyści, którzy wybiorą się na rejs statkiem po Kanale Elbląskim. Większość osób płynie z Żeglugą Ostródzko-Elbląską trasą z Buczyńca do Elbląga (lub odwrotnie) – biegnie ona przez najciekawszą część kanału. Na odcinku znajduje się system pięciu pochylni, dzięki którym statki pokonują stumetrową różnicę poziomów pomiędzy jeziorami. To właśnie wtedy turyści „płyną po trawie”. Ale nie jest to jedyna atrakcja, jaka czeka uczestników rejsu – podczas przeprawy mija się też rezerwat ornitologiczny, utworzony na jeziorze Druzno.

Wzgórza Dylewskie


Wzgórza Dylewskie, przez niektórych nazywane mazurskimi Bieszczadami, to miejsce, gdzie warto się wybrać, gdy ma się chęć na szybką zmianę otoczenia. Polecamy szczególnie Park Krajobrazowy  Wzgórz Dylewskich, który obejmuje najciekawsze przyrodniczo tereny. Znajduje się tylko piętnaście kilometrów od Ostródy i obejmuje m.in. Górę Dylewską oraz rezerwaty, jak np. Jezioro Francuskie i Dylewo. Latem to świetne miejsce dla rowerzystów, szukających trudniejszych i bardziej wymagających tras.

Fuledzki Róg


Zainteresowanym przyrodą Mazur polecamy wycieczkę do Rezerwatu Geologicznego Fuledzki Róg. Znajduje się na półwyspie leżącym pomiędzy Mamrami, Kisajnem a jeziorem Dobskim – zaledwie piętnaście kilometrów od Giżycka. Można tu zobaczyć sześć tysięcy głazów, z których największy ma w obwodzie dziewięć metrów. W związku z tak licznym ich nagromadzeniem tereny nie były użytkowane rolniczo, więc na turystów czeka naprawdę interesujący widok.

avatar

akceptuję regulamin

Zobacz także

Na skróty:

Mazury

Mazury to kraina historyczna oraz etnograficzna położona na północnym wschodzie Polski. Geograficznie jest część Pojezierza Mazurskiego a także Iławskiego. Mazury są położone w województwie warmińsko-mazurskim.

Ostatnie zlodowacenie mające miejsce około 14000-15000 lat temu ukształtowało krajobraz Mazur. Teren jest pagórkowaty, z wieloma jeziorami, rzeczkami i strumykami. Około 30% powierzchni Mazur pokrywją lasy. Na północy Mazur przeważają grądy a na południu możemy ogłądać bory sosnowe oraz mieszane.

Nazwa Mazury została wprowadzona przez władze pruskie w XIX wieku.

"Rzeczownik Mazur pochodzi od przedrostka maz- (brudzić, smolić, mazać) – pierwotnie słowo maź, oznaczało smołę i dziegć, pochodzi od zamieszkujących tutejsze lasy smolarzy – do którego dodano przyrostek -ur."

W dawnej polszczyźnie Mazur to mieszkaniec Mazowsza i z tym należy wiązać pochodzenie słowa Mazury. Z Mazowsza w dawnych czasach napływało na teren Mazur bardzo wiele osób, które się tu osiedlały. Mieszkańcy Mazur byli w większości z wyznania protestantami a dokładniej luteranami, którze władali jednak językiem polskim.

Mazury nazywa się Krainą tysiąca jezior ale na Mazurach jezior jest ponad dwukrotnie więcej

Warmia a Mazury

Mazurzy w większości byli protestantami i wraz z reformą narodziła się odrębność tej krainy poneiważ religia stała się głównym kryterium ludności która zamieszkuje te tereny. Warmia była natomiast katolicka i do 1772 roku wchodziła w skład Polski a reszta kraju była protestancka.

Mazury nigdy nie stanowiły odrębnej jednostki administracyjnej pod jakimkolwiek względem - Warmia natomiast tak. Nie da się więc jednoznacznie ustalić granic Mazur. Mazurzy to w skrócie Prusacy, protestanci a ich język to Polski lub mazurski. Ich germańska asymilacja miała miejsce do roku 1945 a potem większość z nich wyjechała do Niemiec. Dzisiaj rdzennych Mazurów jest na Mazurach około 5000.

"We współczesnej branży turystycznej określenie Mazury rozszerzyło swoje znaczenie: wszędzie, gdzie na północnym wschodzie Polski występują jeziora, pagórki i lasy, mówi się o Mazurach."