TOP 6: To trzeba zobaczyć latem na Mazurach

TOP 6: To trzeba zobaczyć latem na Mazurach

Jak spędzić lato na Mazurach? Atrakcji i ciekawych miejsc wartych zobaczenia nie brakuje. Przygotowaliśmy kilka propozycji wakacyjnych wypraw – tam po prostu trzeba być!

Pola Grunwaldu


W połowie lipca na polach Grunwaldu organizowana jest rekonstrukcja wielkiej bitwy z 1410 roku. Na Mazury przyjeżdżają rycerze z całej Europy, dzięki czemu odtwarzane wydarzenia sprzed wieków wyglądają naprawdę spektakularnie. Wydarzenie cieszy się ogromną popularnością, a zmagania grup rekonstrukcyjnych śledzi zwykle kilkadziesiąt tysięcy osób. Warto znaleźć się wśród tej licznej publiczności, nawet jeżeli nie jest się mocno zainteresowanym historią. Panująca tu gorączkowa atmosfera szybko udziela się każdemu turyście. Oprócz tego bitwie towarzyszy jarmark, podczas którego można przyjrzeć się pracy średniowiecznego rzemieślnika, zobaczyć z bliska turnieje rycerskie i łucznicze, czy też zwiedzić muzeum, które znajduje się przy grunwaldzkim zespole pomnikowym.

Dowiedz się więcej o muzeum i jego atrakcjach. Wejdź i zobacz: Muzeum Bitwy pod Grunwaldem

Wioska Żeglarska w Mikołajkach


Turyści przyjeżdżają na Mazury, by nacieszyć się bliskim kontaktem przyrodą, swobodnym żeglowaniem po jeziorach oraz spokojem malowniczej okolicy. Ale region to również tętniące życiem miasteczka, leżące nad brzegiem akwenów, więc aby poczuć prawdziwy mazurski klimat, warto poświęcić choć jeden dzień na zwiedzanie któregoś z kurortów. Polecamy na przykład Mikołajki i znajdującą się tam Wioskę Żeglarską. Latem miejsce to pełne jest ludzi, w marinie na Jeziorze Mikołajskim cumują łodzie, ciągle ktoś przypływa i wypływa. Na nabrzeżu znajdują się restauracje, gdzie można coś przekąsić i posłuchać szant. Z resztą w lecie bardzo często organizowane są koncerty szantowe na żywo, które są lubiane zarówno przez turystów, jak i przepływających przez Mikołajki żeglarzy.

Leśniczówka Pranie


Leśniczówka Pranie jest jednym z bardziej urzekających miejsc w regionie. To nieduży domek nad brzegiem jeziora Nidzkiego, w którym obecnie mieści się muzeum poświęcone Konstantemu Ildefonsowi Gałczyńskiemu. W ostatnich latach życia poeta chętnie zaszywał się w leżącej na polanie leśniczówce, tworząc swoje przepiękne wiersze i poematy. Każdy kto chociaż raz odwiedził to miejsce, wie dlaczego tak odpowiadało duszy artysty. Zieleń lasu, odbijającego się w toni jeziora, drzewa, pośród których można bez końca spacerować – to wszystko musiało odpowiadać mieszkającemu na co dzień w mieście poecie. Dzisiaj Leśniczówka Pranie jest chętnie odwiedzana przez turystów. Na wycieczkę warto zdecydować się szczególnie w lipcu i sierpniu, gdy trwa sezon artystyczny. Wtedy w Praniu odbywają się koncerty, w których biorą udział znani artyści polskich scen.

Ruciane-Nida to świetna baza wypadowa na zwiedzanie okolicy. Sprawdź więc noclegi w tym mieście, wejdź: Noclegi w Rucianem-Nidzie

Pochylnie na Kanale Elbląskim


„Rejs statkiem po trawie” to jedna z największych letnich atrakcji Mazur. Doświadczają go turyści, którzy wybiorą się na rejs statkiem po Kanale Elbląskim. Większość osób płynie z Żeglugą Ostródzko-Elbląską trasą z Buczyńca do Elbląga (lub odwrotnie) – biegnie ona przez najciekawszą część kanału. Na odcinku znajduje się system pięciu pochylni, dzięki którym statki pokonują stumetrową różnicę poziomów pomiędzy jeziorami. To właśnie wtedy turyści „płyną po trawie”. Ale nie jest to jedyna atrakcja, jaka czeka uczestników rejsu – podczas przeprawy mija się też rezerwat ornitologiczny, utworzony na jeziorze Druzno.

Wzgórza Dylewskie


Wzgórza Dylewskie, przez niektórych nazywane mazurskimi Bieszczadami, to miejsce, gdzie warto się wybrać, gdy ma się chęć na szybką zmianę otoczenia. Polecamy szczególnie Park Krajobrazowy  Wzgórz Dylewskich, który obejmuje najciekawsze przyrodniczo tereny. Znajduje się tylko piętnaście kilometrów od Ostródy i obejmuje m.in. Górę Dylewską oraz rezerwaty, jak np. Jezioro Francuskie i Dylewo. Latem to świetne miejsce dla rowerzystów, szukających trudniejszych i bardziej wymagających tras.

Fuledzki Róg


Zainteresowanym przyrodą Mazur polecamy wycieczkę do Rezerwatu Geologicznego Fuledzki Róg. Znajduje się na półwyspie leżącym pomiędzy Mamrami, Kisajnem a jeziorem Dobskim – zaledwie piętnaście kilometrów od Giżycka. Można tu zobaczyć sześć tysięcy głazów, z których największy ma w obwodzie dziewięć metrów. W związku z tak licznym ich nagromadzeniem tereny nie były użytkowane rolniczo, więc na turystów czeka naprawdę interesujący widok.

Następny artykuł Pogoda na 1 tydzień czerwca...

Komentarze

Zobacz również

Potrzebujesz pomocy?

Jeśli masz jakieś pytania lub potrzebujesz wsparcia, skontaktuj się z naszym Biurem Obsługi Klienta


Dotrzyj do 3 mln turystów
Dodaj swój obiekt

Sprawdź naszą ofertę!