Zobacz także

Urlop nad Jeziorem Nidzkim? Koniecznie to zobacz!

A A

ciekawe miejsca na mazurach,  najpiękniejsze miejsca na mazurach,  co warto zobaczyć na mazurach

Zobacz również

Okolice Jeziora Nidzkiego to świetnie zagospodarowane tereny, gdzie żaden turysta nie powinien narzekać na nudę. Urocze miejscowości, interesujące miejsca i piękna mazurska przyroda – to wszystko czeka nad tym malowniczym akwenem.

Jezioro Nidzkie


Akwen leży na południe od Rucianego-Nidy i wyróżnia się oryginalnym kształtem – niektórym przypomina poroże jelenia. Jezioro Nidzkie otacza Puszcza Piska i również z tego względu zostało objęte ochroną rezerwatu krajobrazowego, co oznacza między innymi zakaz korzystania z łodzi spalinowych. O tym, jak piękne jest to miejsce warto przekonać się na własne oczy, a szansę ku temu stwarzają wycieczki przygotowanymi w pobliżu szlakami turystycznymi.

Podczas rejsu po Jeziorze Nidzkim warto podpłynąć do skupiska wysp, znajdującego się w jego północno zachodniej części, w pobliżu Rucianego-Nidy. Największą jest Królewski Ostrów, ale warto obejrzeć również te mniejsze – porośnięte lasem, z niedużymi plażami stanowią idealne miejsce wypoczynku. Jedną z nich zaanektowały kormorany, które mają tam swoją kolonię lęgową.

Z wizytą w Rucianem-Nidzie


Ruciane-Nida należy do popularnych mazurskich kurortów. Rozlokował się pomiędzy dwoma akwenami – Guzianką Wielką a Jeziorem Nidzkim. Takie położenie sprawia, że jest chętnie wybierane na bazę przez żeglarzy oraz turystów, chcących skorzystać z rejsów białej floty. Aby poczuć wyjątkowy klimat regionu, warto odwiedzić tamtejszy port, gdzie w tawernach często organizowane są koncerty z muzyką na żywo. Miasto właściwie nie może poszczycić się zabytkami – poza schronami bojowymi z czasów pierwszej wojny światowej oraz oddaną do użytku w XIX wieku śluzą Guzianka.

Śluzę wybudowano pomiędzy jeziorami Bełdany a Guzianką Małą, ułatwiając przeprawę statkom, łodziom i kajakom. Dzięki niej żeglowanie Szlakiem Wielkich Jezior Mazurskich stało się ciekawsze – pośrednio łączy bowiem Jezioro Nidzkie z całą trasą.

Szukasz noclegów w mieście? Jest w czym wybierać! Przekonaj się o tym, wejdź i zobacz: Noclegi w Rucianem-Nidzie

Wycieczka do Prania


Kolejnym ciekawym miejscem zlokalizowanym przy Jeziorze Nidzkim jest Leśniczówka Pranie. Obecnie to muzeum poświęcone poecie Konstantemu Ildefonsowi Gałczyńskiemu. Pod koniec życia chętnie wypoczywał nad jeziorem, planował nawet osiedlenie się tam na stałe. Co tak zachwyciło artystę w okolicy? O tym trzeba przekonać się osobiście.

W pobliżu budynku dawnej leśniczówki biegnie nawet ścieżka spacerowa – rozpoczyna się się na parkingu w Praniu, wiedzie wzdłuż leśniczówki i fragmentu Jeziora Nidzkiego, zatacza koło i prowadzi z powrotem na parking.

Spokojny port – Karwica


Na Jeziorze Nidzkim znajduje się kilka portów, które warto wybrać. Jednym z nich jest port Karwica, w spokojnej miejscowości o tej samej nazwie. Z jednej strony otaczają ją wody awenu, a z drugiej lasy Puszczy Piskiej. Miejsce wydaje się stworzone po to, by złapać tam oddech… Żeglarze znajdą tu cichą, bezpieczną przystań dla swojej łodzi. Na terenie portu znajduje się też pole namiotowe z miejscami dla przyczep kempingowych, wypożyczalnia rowerów, a w sąsiedztwie kąpielisko i plac zabaw dla dzieci.

Rowerowa Pętla Nidzka


Jezioro Nidzkie jest ciekawe nie tylko dla żeglarzy – można tu podjąć wyzwanie rowerowe i objechać cały akwen. Cała trasa liczy około 50 kilometrów, więc jej pokonanie może zająć popołudnie. Umownym początkiem szlaku jest Centrum Informacji Turystycznej w Rucianem-Nidzie, w mieście trzeba pokonać ulicę Dworcową i Wiejską, kierując się ku Leśniczówce Pranie. Tam można zrobić przerwę na obejrzenie muzeum, jednak wymaga to małego zboczenia z obranej trasy. Ta bowiem prowadzi do miejscowości Krzyże, Karwica i Wiartel, skąd przez Czaple można wrócić do Rucianego-Nidy.

avatar

akceptuję regulamin

Zobacz także

Na skróty:

Mazury

Mazury to kraina historyczna oraz etnograficzna położona na północnym wschodzie Polski. Geograficznie jest część Pojezierza Mazurskiego a także Iławskiego. Mazury są położone w województwie warmińsko-mazurskim.

Ostatnie zlodowacenie mające miejsce około 14000-15000 lat temu ukształtowało krajobraz Mazur. Teren jest pagórkowaty, z wieloma jeziorami, rzeczkami i strumykami. Około 30% powierzchni Mazur pokrywją lasy. Na północy Mazur przeważają grądy a na południu możemy ogłądać bory sosnowe oraz mieszane.

Nazwa Mazury została wprowadzona przez władze pruskie w XIX wieku.

"Rzeczownik Mazur pochodzi od przedrostka maz- (brudzić, smolić, mazać) – pierwotnie słowo maź, oznaczało smołę i dziegć, pochodzi od zamieszkujących tutejsze lasy smolarzy – do którego dodano przyrostek -ur."

W dawnej polszczyźnie Mazur to mieszkaniec Mazowsza i z tym należy wiązać pochodzenie słowa Mazury. Z Mazowsza w dawnych czasach napływało na teren Mazur bardzo wiele osób, które się tu osiedlały. Mieszkańcy Mazur byli w większości z wyznania protestantami a dokładniej luteranami, którze władali jednak językiem polskim.

Mazury nazywa się Krainą tysiąca jezior ale na Mazurach jezior jest ponad dwukrotnie więcej

Warmia a Mazury

Mazurzy w większości byli protestantami i wraz z reformą narodziła się odrębność tej krainy poneiważ religia stała się głównym kryterium ludności która zamieszkuje te tereny. Warmia była natomiast katolicka i do 1772 roku wchodziła w skład Polski a reszta kraju była protestancka.

Mazury nigdy nie stanowiły odrębnej jednostki administracyjnej pod jakimkolwiek względem - Warmia natomiast tak. Nie da się więc jednoznacznie ustalić granic Mazur. Mazurzy to w skrócie Prusacy, protestanci a ich język to Polski lub mazurski. Ich germańska asymilacja miała miejsce do roku 1945 a potem większość z nich wyjechała do Niemiec. Dzisiaj rdzennych Mazurów jest na Mazurach około 5000.

"We współczesnej branży turystycznej określenie Mazury rozszerzyło swoje znaczenie: wszędzie, gdzie na północnym wschodzie Polski występują jeziora, pagórki i lasy, mówi się o Mazurach."