Zobacz także

V Mazurskie Spotkanie Paralotniowe na Mazurach

A A

mazury paralotnie,  zawody paralotniowe,  paralotnie na mazurach

W lipcu w miejscowości Rostki koło Pisza odbędzie się piąta edycja Mazurskiego Spotkania Paralotniowego. Impreza dedykowana jest wszystkim pilotom – zarówno bardziej, jak i mniej doświadczonym. Nie zabraknie też atrakcji dla publiczności.

Mazurskie Spotkanie Paralotniowe


Impreza odbędzie się w dniach 14 i 15 lipca 2018 w Rostkach koło Pisza. Wydarzenie od lat powiązane jest z Festynem Wiejskim, organizowanym przez sołtysa tej miejscowości.

Organizatorzy zapraszają do uczestnictwa w zawodach o Puchar Mazur pilotów motoparalotniowych, zarówno bardziej doświadczonych, jak tych mniej. Rywalizacja będzie odbywać się w dwóch kategoriach – rekreacyjnej (dla amatorów) i sportowej (dla zawodników kadry narodowej). Starty w klasach klasach PF1 (start z nóg) oraz PL1 (trajka jednoosobowa). Wpisowe dla zawodników wynosi 80 zł. Organizatorzy gwarantują atrakcyjne nagrody.

Ważna informacja:
Piloci, którzy nie będą uczestniczyć w zawodach, ale chcący poruszać się po strefie organizatora, powinni rejestrować się na miejscu. W celu wypełnienia formularza należy udać się do biura zawodów. Podczas imprezy będzie mógł latać tylko dron organizatora, piloci proszeni są o niekorzystanie z kamer do rejestru swoich lotów.

Zarejestrowani uczestnicy Mazurskiego Spotkania Paralotniowego będą mogli bezpłatnie korzystać z pola namiotowego. Pozostali muszą uiścić opłatę w wysokości 30 zł za cały pobyt.

Atrakcje podczas spotkania


Podczas Mazurskiego Spotkania Paralotniowego będzie można ciekawie spędzić czas. Organizatorzy zapraszają na wystawę przygotowaną przez Piskie Stowarzyszenie Historyczne „Piska Pozycja Ryglowa” oraz grupę rekonstrukcji historycznej „Johanisburg”. Ekspozycja ma opowiadać o historii militarnej regionu i Poligonu Orzyskiego.

Poza tym na najmłodszych czekać będą takie atrakcje jak mini quady, seegwaye czy dmuchane zjeżdżalnie i trampoliny. Oprócz tego chętni będą mogli spróbować swoich sił na strzelnicy paintballowej.

W planie jest również przeprowadzenie konkursu dla publiczności, w którym główną nagrodą jest przejażdżka za kierownicą rajdówki WRC. Swoich sił, za opłatą, będą mogli na szczęście spróbować wszyscy. Kto natomiast zapragnie zobaczyć świat z góry, podczas imprezy może skorzystać z lotów widokowo-zapoznawczych motoparalotnią jako załogant lub polatać samolotem Ultra Light.

Podczas imprezy odbędzie się akcja charytatywna dla ciężko chorego chłopca z powiatu piskiego Konrada Zaręby. Organizatorzy proszą o wsparcie rodziny chłopca.

Program imprezy


piątek, 13.07.2018 pole namiotowe Rostki – Biuro zawodów
16:00-23:00 Możliwa rejestracja uczestników
19:00-21:30 Ewentualne loty zarejestrowanych pilotów

sobota, 14.07.2018
4:30 Briefing pilotów
5:00 Przelot nad jezioro Śniardwy
6:00 Pierwsze konkurencje zawodów motoparalotniowych podzielone na klasę sportową i rekreacyjną
09:00 Zakończenie pierwszych konkurencji: lądowanie na celność i strącenie pachołków
11:00 Spływ kajakowy dla uczestników
15:30 Oficjalne otwarcie imprezy
15:30-21:00 Możliwość przejażdżki autem rajdowym
16:00-21:00 Stoiska firm paralotniowych i innych wystawców, koła gospodyń wiejskich, darmowa dmuchana zjeżdżalnia za darmo dla dzieci
16:00-19:00 Przeprowadzenie akcji charytatywnej dla ciężko chorego Konrada
6:00-21:30 Loty widokowo-zapoznawcze jako pasażer motoparalotnią i samolotem Ultra Light
18:00-21:00 Dokończenie konkurencji zawodów motoparalotniowych
20:30 Pokazy motoparalotniowe dla publiczności
21:45 Impreza pod gwiazdami w miejscowości Rostki – plac zabaw w centrum miejscowości
22:00 Rozdanie nagród – plac zabaw Rostki (pole namiotowe uczestników)

niedziela, 15.07.2018
5:00 Ewentualne dokończenie zawodów motoparalotniowych, gdyby pogoda nie dopisała
6:00 Przelot nad jezioro Śniardwy dla uczestników
12:00 Zakończenie imprezy

Osoby które chciałyby zarejestrować się uprzednio wcześniej na zawody lub uzyskać niezbędne informacje dotyczące przedsięwzięcia, proszone są o kontakt tel. pod nr +48 512 959 465 lub drogą emailową mazuryparalotnie@vp.pl.

Więcej informacji: mazuryparalotnie.pl

avatar

akceptuję regulamin

Zobacz także

Na skróty:

Mazury

Mazury to kraina historyczna oraz etnograficzna położona na północnym wschodzie Polski. Geograficznie jest część Pojezierza Mazurskiego a także Iławskiego. Mazury są położone w województwie warmińsko-mazurskim.

Ostatnie zlodowacenie mające miejsce około 14000-15000 lat temu ukształtowało krajobraz Mazur. Teren jest pagórkowaty, z wieloma jeziorami, rzeczkami i strumykami. Około 30% powierzchni Mazur pokrywją lasy. Na północy Mazur przeważają grądy a na południu możemy ogłądać bory sosnowe oraz mieszane.

Nazwa Mazury została wprowadzona przez władze pruskie w XIX wieku.

"Rzeczownik Mazur pochodzi od przedrostka maz- (brudzić, smolić, mazać) – pierwotnie słowo maź, oznaczało smołę i dziegć, pochodzi od zamieszkujących tutejsze lasy smolarzy – do którego dodano przyrostek -ur."

W dawnej polszczyźnie Mazur to mieszkaniec Mazowsza i z tym należy wiązać pochodzenie słowa Mazury. Z Mazowsza w dawnych czasach napływało na teren Mazur bardzo wiele osób, które się tu osiedlały. Mieszkańcy Mazur byli w większości z wyznania protestantami a dokładniej luteranami, którze władali jednak językiem polskim.

Mazury nazywa się Krainą tysiąca jezior ale na Mazurach jezior jest ponad dwukrotnie więcej

Warmia a Mazury

Mazurzy w większości byli protestantami i wraz z reformą narodziła się odrębność tej krainy poneiważ religia stała się głównym kryterium ludności która zamieszkuje te tereny. Warmia była natomiast katolicka i do 1772 roku wchodziła w skład Polski a reszta kraju była protestancka.

Mazury nigdy nie stanowiły odrębnej jednostki administracyjnej pod jakimkolwiek względem - Warmia natomiast tak. Nie da się więc jednoznacznie ustalić granic Mazur. Mazurzy to w skrócie Prusacy, protestanci a ich język to Polski lub mazurski. Ich germańska asymilacja miała miejsce do roku 1945 a potem większość z nich wyjechała do Niemiec. Dzisiaj rdzennych Mazurów jest na Mazurach około 5000.

"We współczesnej branży turystycznej określenie Mazury rozszerzyło swoje znaczenie: wszędzie, gdzie na północnym wschodzie Polski występują jeziora, pagórki i lasy, mówi się o Mazurach."