Zobacz także

VII Mazurskie Zimowe Zawody Motoparalotniowe „Winter Masuria Panbah Cup 2019”

A A

mazury paralotnie,  zawody paralotniowe,  paralotnie na mazurach

Stowarzyszenie Mazury Paralotnie zaprasza na siódmą edycję zimowych mazurskich zawodów motoparalotniowych „Winter Masuria Panbah Cup 2019”, które odbędą się 9 i 10 marca w Rostkach koło Pisza. Impreza otwiera sezon na loty paralotniowe, nie może więc zabraknąć żadnego pasjonata tego sportu!

Niespodzianka na Dzień Kobiet


Podczas tegorocznej edycji organizatorzy przygotowali niespodziankę na Dzień Kobiet! To bezpłatne loty widokowo-zapoznawcze motoparalotnią – panie będą załogantkami, dzięki czemu zobaczą z góry przepiękną mazurską krainę. Celem akcji jest zachęcenie pań, ale również panów i młodzieży do tego, by przełamać obawy i zobaczyć, jak cudownie wygląda świat z perspektywy lotu ptaka, oraz rozpocząć przygodę z paralotniarstwem.

Więcej informacji o akcji w regulaminie udziału w „Ujrzyj piękne Mazury z samiuśkiej góry”.

Co będzie się działo?


Na motoparalotniarzy czeka przelot na największe jezioro w Polsce i wspólne przywitanie kolejnego sezonu. Oprócz tego na strartowisku odbędzie się minuta ciszy, którą zostaną uczczeni pionierzy polskiego paralotniarstwa, m.in. pierwszy Motoparalotniowy Mistrz Europy Grzegorz Krzyżanowski, klubowicz Mazury Paralotnie Jan Młodyszewski oraz przyjaciel stowarzyszenia, honorowy członek i pilot-fotograf Piotr Krupa z Rzeszowa.

Dla głodnych rywalizacji organizatorzy mają proste konkurencje na lądowanie na celność – dla uczestników przewidziano nagrody. Z kolei na najmłodszych czekają warsztaty modelarskie, które rozpoczną się o godzinie 12:00 w świetlicy wiejskiej Rostki 18 A. Dzieci wraz z rodzicami mogą spędzić czas na wspólnej budowie szybowca i udziale w bezpłatnych zawodach z nagrodami. Warto w ten sposób odciągnąć najmłodszych od komputerów i gier, a zamiast tego zachęcić ich do pasji rozwojowo-techniczno-zręcznościowych, jak na przykład modelarstwo

Pod koniec dnia zostanie zorganizowany pokaz motoparalotniowy dla zebranej publiczności, natomiast wcześniej będzie można obejrzeć sprzęt produkowany przez firmy paralotniowe oraz dowiedzieć się więcej o tym sporcie.

Około godziny 17:00 odbędą się prelekcje paralotniowe w formie wykładu w świetlicy wiejskiej. Podczas nich firma ubezpieczeniowa opowie także o ubezpieczeniach dla rolników oraz o tym, jak ubiegać się o odszkodowanie w różnych sytuacjach losowych – od zgonu po wypadek komunikacyjny (wstecz nawet do 20 lat). W trakcie imprezy firma wystawi się ze stoiskiem informacyjnym w pomieszczeniu świetlicy (od godziny 12:00).

Organizatorem imprezy jest sołtys Hanna Modzelewska i Stowarzyszenie Mazury Paralotnie.
Głównym sponsorem pasjonackiego przedsięwzięcia jest Zakład Produkcji Drzewnej Panbah Trzonki 40 .

Więcej informacji na wydarzeniu facebook na Fan Page Mazury Paralotnie i stronie internetowej www.mazuryparalotnie.pl

Stowarzyszenie Mazury Paralotnie zachęca do uczestnictwa publiczność i paralotniarzy z wszystkich zakątków Polski.

Szczegółowy program imprezy


8 marca, piątek
Biuro Imprezy Obiekt Hydrobiologia Pilchy 5
15:00 - 23:00 Rejestracja motoparalotniarzy

9 marca, sobota
Biuro Imprezy lądowisko Rostki
6:30 Rejestracja uczestników
7:00 Przelot nad jezioro Śniardwy
7:00 - 11:00 „Ujrzyj piękne Mazury z samiuśkiej góry”
7:40 - 10:00 Lądowanie na celność
9:00 - 15:00 Prezentacja sprzętu dla publiczności
14:30 Dokończenie konkurencji lądowania na celność
14:00 - 16:00 „Ujrzyj piękne Mazury z samiuśkiej góry”
14:00 Konkursy dla publiczności 
15:00 - 15:30 Pokazy motoparalotniowe dla publiczności

Świetlica Wiejska Rostki 18 A
12:00 Warsztaty modelarskie dla najmłodszych od 5 do 12 lat
17:00 - 19:30 Prelekcje paralotniowe „Lataj bezpiecznie”
17:20 wykład firmy ubezpieczeniowej dotyczący ubezpieczeń dla rolników i o tematyce:
- szkody materialne będące następstwem działania przyrody ,
- szkody rzeczowe (w pojazdach)z innego tytułu ,
- szkody osobowe - wypadek śmiertelny (do 20 lat wstecz)
- kredyt indeksowany do waluty obcej
19:40 Rozdanie nagród zwycięzcom lądowania na celność.
20:00 Integracja uczestników w formie mazurskiego ogniska lub w pomieszczeniu

10 marca, niedziela
Lądowisko Rostki
10:00 - 15:00 Loty dla zainteresowanych free fly za zgodą organizatora i loty widokowo-zapoznawcze motoparalotnią jako załogant

Program imprezy może ulec zmianie wedle panujących warunków atmosferycznych. Organizator może zastrzec zmianę czasową zaplanowanej realizacji.

Źródło: materiały prasowe organizatorów

avatar

akceptuję regulamin

Zobacz także

Na skróty:

Mazury

Mazury to kraina historyczna oraz etnograficzna położona na północnym wschodzie Polski. Geograficznie jest część Pojezierza Mazurskiego a także Iławskiego. Mazury są położone w województwie warmińsko-mazurskim.

Ostatnie zlodowacenie mające miejsce około 14000-15000 lat temu ukształtowało krajobraz Mazur. Teren jest pagórkowaty, z wieloma jeziorami, rzeczkami i strumykami. Około 30% powierzchni Mazur pokrywją lasy. Na północy Mazur przeważają grądy a na południu możemy ogłądać bory sosnowe oraz mieszane.

Nazwa Mazury została wprowadzona przez władze pruskie w XIX wieku.

"Rzeczownik Mazur pochodzi od przedrostka maz- (brudzić, smolić, mazać) – pierwotnie słowo maź, oznaczało smołę i dziegć, pochodzi od zamieszkujących tutejsze lasy smolarzy – do którego dodano przyrostek -ur."

W dawnej polszczyźnie Mazur to mieszkaniec Mazowsza i z tym należy wiązać pochodzenie słowa Mazury. Z Mazowsza w dawnych czasach napływało na teren Mazur bardzo wiele osób, które się tu osiedlały. Mieszkańcy Mazur byli w większości z wyznania protestantami a dokładniej luteranami, którze władali jednak językiem polskim.

Mazury nazywa się Krainą tysiąca jezior ale na Mazurach jezior jest ponad dwukrotnie więcej

Warmia a Mazury

Mazurzy w większości byli protestantami i wraz z reformą narodziła się odrębność tej krainy poneiważ religia stała się głównym kryterium ludności która zamieszkuje te tereny. Warmia była natomiast katolicka i do 1772 roku wchodziła w skład Polski a reszta kraju była protestancka.

Mazury nigdy nie stanowiły odrębnej jednostki administracyjnej pod jakimkolwiek względem - Warmia natomiast tak. Nie da się więc jednoznacznie ustalić granic Mazur. Mazurzy to w skrócie Prusacy, protestanci a ich język to Polski lub mazurski. Ich germańska asymilacja miała miejsce do roku 1945 a potem większość z nich wyjechała do Niemiec. Dzisiaj rdzennych Mazurów jest na Mazurach około 5000.

"We współczesnej branży turystycznej określenie Mazury rozszerzyło swoje znaczenie: wszędzie, gdzie na północnym wschodzie Polski występują jeziora, pagórki i lasy, mówi się o Mazurach."