Zobacz także

W Giżycku odbędzie się Piłkarski Turniej Gwiazd

A A

piłkarski turniej gwiazd giżycko,  piłkarski turniej gwiazd w giżycku

W Giżycku w najbliższą niedzielę czeka nas mnóstwo emocji – a to za sprawą Piłkarskiego Turnieju Gwiazd. Na murawie zobaczymy znane z telewizji twarze, które zmierzą się giżyckimi old boyami oraz żołnierzami. Impreza będzie także okazją do wsparcia akcji charytatywnej.

Piłkarski Turniej Gwiazd odbędzie się 14 maja na giżyckim orliku (przy Szkole Podstawowej nr 7). W składzie reprezentacji artystów znajdują się między innymi Piotr Świerczewski, Tomasz Frankowski, Maciej Szczęsny, Tomasz Jachimek, Marcin Mroczek, Przemysław Cypryański, Piotr Zelt, Jarek Jakimowicz oraz Tomasz Schimscheiner.

W turnieju zagrają również byli zawodnicy drużyny Mamry Giżycko a także żołnierze 15. Giżyckiej Brygady Zmechanizowanej im. Zawiszy Czarnego i żołnierze NATO – Battle Group Poland efP.

Zmaganiom na boisku towarzyszyć będzie akcja charytatywna na rzecz Adriana Jarosza, młodego ratownika, który zapadł w śpiączkę. Adrian jest na najlepszej drodze do wybudzenia, potrzebna jest jednak kosztowna rehabilitacja oraz specjalistyczne urządzenia. Mecz połączony będzie ze zbiórką funduszy na ten cel – oraz licytacją. Na ten cel przekazano między innymi koszulkę z autografami artystów oraz piłkę do koszykówki z autografem Marcina Gortata.

Program turnieju
14:30 Uroczyste Otwarcie Turnieju przez Burmistrza Giżycka Wojciecha Iwaszkiewicza i gości
14:45 I mecz: RAP – OLD BOY GIŻYCKO
15:10 II mecz: 15 GIŻYCKA BZ – BATTLE GROUP POLAND eFP
15:35 Konkurs piłkarski dla dzieci i młodzieży
16:00 III mecz: RAP – 15 GIŻYCKA BZ
16:25 IV mecz: OLD BOY GIŻYCKO – BATTLE GROUP PLAND eFP
16:50 V mecz: OLD BOY GIŻYCKO – 15 GIŻYCKA BZ
17:15 VI mecz: RAP – BATTLE GROUP POLAND eFP
17:35 Uroczyste zakończenie i podsumowanie turnieju, wręczanie pucharów, medali i statuetek

fot. Ajale (pixabay.com CC0)

avatar

akceptuję regulamin

Zobacz także

Na skróty:

Mazury

Mazury to kraina historyczna oraz etnograficzna położona na północnym wschodzie Polski. Geograficznie jest część Pojezierza Mazurskiego a także Iławskiego. Mazury są położone w województwie warmińsko-mazurskim.

Ostatnie zlodowacenie mające miejsce około 14000-15000 lat temu ukształtowało krajobraz Mazur. Teren jest pagórkowaty, z wieloma jeziorami, rzeczkami i strumykami. Około 30% powierzchni Mazur pokrywją lasy. Na północy Mazur przeważają grądy a na południu możemy ogłądać bory sosnowe oraz mieszane.

Nazwa Mazury została wprowadzona przez władze pruskie w XIX wieku.

"Rzeczownik Mazur pochodzi od przedrostka maz- (brudzić, smolić, mazać) – pierwotnie słowo maź, oznaczało smołę i dziegć, pochodzi od zamieszkujących tutejsze lasy smolarzy – do którego dodano przyrostek -ur."

W dawnej polszczyźnie Mazur to mieszkaniec Mazowsza i z tym należy wiązać pochodzenie słowa Mazury. Z Mazowsza w dawnych czasach napływało na teren Mazur bardzo wiele osób, które się tu osiedlały. Mieszkańcy Mazur byli w większości z wyznania protestantami a dokładniej luteranami, którze władali jednak językiem polskim.

Mazury nazywa się Krainą tysiąca jezior ale na Mazurach jezior jest ponad dwukrotnie więcej

Warmia a Mazury

Mazurzy w większości byli protestantami i wraz z reformą narodziła się odrębność tej krainy poneiważ religia stała się głównym kryterium ludności która zamieszkuje te tereny. Warmia była natomiast katolicka i do 1772 roku wchodziła w skład Polski a reszta kraju była protestancka.

Mazury nigdy nie stanowiły odrębnej jednostki administracyjnej pod jakimkolwiek względem - Warmia natomiast tak. Nie da się więc jednoznacznie ustalić granic Mazur. Mazurzy to w skrócie Prusacy, protestanci a ich język to Polski lub mazurski. Ich germańska asymilacja miała miejsce do roku 1945 a potem większość z nich wyjechała do Niemiec. Dzisiaj rdzennych Mazurów jest na Mazurach około 5000.

"We współczesnej branży turystycznej określenie Mazury rozszerzyło swoje znaczenie: wszędzie, gdzie na północnym wschodzie Polski występują jeziora, pagórki i lasy, mówi się o Mazurach."