Zobacz także

W Mamerkach będzie można zobaczyć Bursztynową Komnatę

A A

ciekawe miejsca na mazurach,  mazury atrakcje turystyczne,  mazury atrakcje,  warmia mazury atrakcje

Bursztynowa Komnata to zaginiony cud świata, który rozpala wyobraźnię poszukiwaczy, historyków i zwykłych ludzi. Od kilkudziesięciu lat snute są domysły, gdzie może się znajdować… Według jednej z hipotez – właśnie w Mamerkach. Chociaż nie udało się odnaleźć oryginału, to już niedługo w Muzeum II Wojny Światowej będzie można zobaczyć replikę tego dzieła sztuki.

Co się stało z Bursztynową Komnatą?


Obecnie Bursztynowa Komnata jest mitem takim, jak złoty pociąg, o odnalezieniu którego było głośno kilka lat temu. Jednak istniała naprawdę i była dowodem kunsztu gdańskich jubilerów, którzy wykonali ją w1701 roku na zlecenie króla Prus Fryderyka I. W 1716 roku syn władcy, Fryderyk Wilhelm I, podarował ją carowi Piotrowi I Wielkiemu. Arcydzieło trafiło do Sankt Petersburga, a później do Carskiego Sioła, gdzie znacznie je rozbudowano, dodając nowe elementy.

W niemieckie ręce komnata trafiła ponownie w 1942 roku, po agresji III Rzeszy na ZSRR. Naziści ograbili pałac w Carskim Siole, wywożąc Bursztynową Komnatę do Königsbergu (dzisiaj to Kaliningrad). Miasto jest ostatnim miejscem, gdzie widziano komnatę – gdy Niemcy wycofywali się z terenu dawnych Prus Wschodnich, również po niej zaginął ślad.

Historycy starają się rozwikłać tę zagadkę, stawiając przy okazji wiele hipotez. Najprostszym wytłumaczeniem wydaje się założenie, że Bursztynowa Komnata została zniszczona podczas nalotów aliantów. Jednak najbardziej popularna teoria mówi, że bursztynowy skarb został ukryty gdzieś w Niemczech, Austrii albo Polsce. W naszym kraju wymienia się kilka lokalizacji, w tym mazurskie Mamerki oraz Góry Sowie.

Dlaczego Bursztynowa Komnata wzbudza takie emocje? Nie tylko ze względu na swoje piękno, o którym świadczą archiwalne fotografie. Największe wrażenie wywiera jej szacunkowa wartość, wynosząca 500 milionów dolarów.

Bursztynowa Komnata na Mazurach


Już kilka razy próbowano odnaleźć Bursztynową Komnatę. Poszukiwania prowadzone były również w Mamerkach, na terenie kompleksu bunkrów Kwatery Głównej Niemieckich Wojsk Lądowych. Specjalne odwierty wykonywano w latach 60. i 70. XX wieku, a ostatnio w latach 2016-17, czym żywo interesowały się polskie i zagraniczne media.

Jak na razie wysiłki nie zostały uwieńczone sukcesem, ale informacje przekazane przez świadków pozwalają mieć nadzieję, że Bursztynowa Komnata znajduje się gdzieś w pobliżu.

Mamerki to jedna z atrakcji w okolicach Węgorzewa. Warto odwiedzić to miejsce podczas urlopu w tym mieście. Jeśli planujesz podobny wyjazd, już teraz zobacz: Noclegi w Węgorzewie

Replika Bursztynowej Komnaty nową atrakcją Mamerek


Bursztynowa Komnata to prawdziwy wabik na turystów – odwiedzający Mamerki interesują się jej dziejami, a przede wszystkim tym, jak mogła wyglądać. Stworzenie repliki to naprawdę świetny pomysł, a przy okazji kolejna atrakcja, która przyciągnie do Muzeum II Wojny Światowej.

Kopia znajdzie się w jednym z pomieszczeń odrestaurowanego schronu. Ze względu na jego wymiary twórcy musieli trochę zmniejszyć skalę, nawiązując do oryginalnych rozmiarów dzieła, sprzed rozbudowy, jaka miała miejsce w Carskim Siole. Powierzchnia ścian pokrytych sztucznym bursztynem wynosi 60 metrów kwadratowych. Prace nad repliką Bursztynowej Komnaty trwały przez rok, wykonania podjęła się renomowana firma artystyczna, która specjalizuje się między innymi w tworzeniu scenografii.

Otwarcie Bursztynowej Komnaty odbędzie się 27 kwietnia, a zwiedzanie jej zostanie wliczone do standardowego biletu. Zarządzający muzeum nie planują też podniesienia cen.

fot. 192635 (Pixabay.com CC0)

avatar

akceptuję regulamin

Zobacz także

Na skróty:

Mazury

Mazury to kraina historyczna oraz etnograficzna położona na północnym wschodzie Polski. Geograficznie jest część Pojezierza Mazurskiego a także Iławskiego. Mazury są położone w województwie warmińsko-mazurskim.

Ostatnie zlodowacenie mające miejsce około 14000-15000 lat temu ukształtowało krajobraz Mazur. Teren jest pagórkowaty, z wieloma jeziorami, rzeczkami i strumykami. Około 30% powierzchni Mazur pokrywją lasy. Na północy Mazur przeważają grądy a na południu możemy ogłądać bory sosnowe oraz mieszane.

Nazwa Mazury została wprowadzona przez władze pruskie w XIX wieku.

"Rzeczownik Mazur pochodzi od przedrostka maz- (brudzić, smolić, mazać) – pierwotnie słowo maź, oznaczało smołę i dziegć, pochodzi od zamieszkujących tutejsze lasy smolarzy – do którego dodano przyrostek -ur."

W dawnej polszczyźnie Mazur to mieszkaniec Mazowsza i z tym należy wiązać pochodzenie słowa Mazury. Z Mazowsza w dawnych czasach napływało na teren Mazur bardzo wiele osób, które się tu osiedlały. Mieszkańcy Mazur byli w większości z wyznania protestantami a dokładniej luteranami, którze władali jednak językiem polskim.

Mazury nazywa się Krainą tysiąca jezior ale na Mazurach jezior jest ponad dwukrotnie więcej

Warmia a Mazury

Mazurzy w większości byli protestantami i wraz z reformą narodziła się odrębność tej krainy poneiważ religia stała się głównym kryterium ludności która zamieszkuje te tereny. Warmia była natomiast katolicka i do 1772 roku wchodziła w skład Polski a reszta kraju była protestancka.

Mazury nigdy nie stanowiły odrębnej jednostki administracyjnej pod jakimkolwiek względem - Warmia natomiast tak. Nie da się więc jednoznacznie ustalić granic Mazur. Mazurzy to w skrócie Prusacy, protestanci a ich język to Polski lub mazurski. Ich germańska asymilacja miała miejsce do roku 1945 a potem większość z nich wyjechała do Niemiec. Dzisiaj rdzennych Mazurów jest na Mazurach około 5000.

"We współczesnej branży turystycznej określenie Mazury rozszerzyło swoje znaczenie: wszędzie, gdzie na północnym wschodzie Polski występują jeziora, pagórki i lasy, mówi się o Mazurach."