Zobacz także

W poszukiwaniu malowniczych widoków, czyli rejs Łabędzim Szlakiem

A A

ciekawe miejsca na mazurach,  żagle mazury,  szlaki żeglarskie na mazurach

Zobacz również

Sezon żeglugowy na Mazurach trwa, warto więc wykorzystać go w pełni i pomyśleć chociażby nad krótkim rejsem, podczas którego można cieszyć się z urokami popularnych jezior. Wartą uwagi wodną trasą na pewno jest Łabędzi Szlak, biegnący przez jezioro Kisajno.

Malownicze Kisajno…


Kisajno zaliczane jest do najpiękniejszych mazurskich jezior, które w dodatku ma znakomite położenie. Znajduje się w sercu Pojezierza Mazurskiego, tworząc tym samym Krainę Wielkich Jezior Mazurskich. Dzięki sieci kanałów, łączących Kisajno z innymi akwenami, żeglarze mogą cieszyć właściwie nieograniczoną swobodą pływania po najpiękniejszych jeziorach regionu.

Na Kisajnie można znaleźć cały archipelag wysp, dzięki czemu żegluga po nim jest tak urozmaicona. One również dzielą jezioro na dwie części – głębszą północną oraz południową, nieco płytszą, o urozmaiconej linii brzegowej, z obficie występującą tam wodną roślinnością. Właśnie w południowej części Kisajna biegnie Łabędzi Szlak.

Szukasz ofert noclegowych w okolicy? Wejdź i zobacz: Noclegi w Giżycku

Po Łabędzim Szlaku


Łabędzi Szlak jest niezwykle malowniczą wodną trasą, biegnącą na zachód od wysp. Warto wspomnieć, że gniazduje na nich wiele gatunków ptaków, w tym bocian czarny, czapla siwa, perkozy czy właśnie łabędzie, dlatego zostały objęte ochroną rezerwatową. Oznacza to zakaz przybijania do ich brzegów. Na szlaku nie brakuje jednak zatoczek, w których można się zatrzymać i odpocząć podczas żeglarskiej wyprawy.

Na Kisajno można wypłynąć z wielu giżyckich portów, chociaż najwygodniej będzie rozpocząć dzień w przystani Piękna Góra. Natomiast startując z Ekomariny trzeba pokonać jeszcze Kanał Giżycki – podróż tą trasą również ma swój urok, szczególnie dla osób, które nie miały okazji widzieć słynnego mostu obrotowego.

Aby dostać się na Łabędzi Szlak, trzeba płynąć wzdłuż południowego brzegu jeziora. Umowną bramę stanowi przesmyk pomiędzy wyspami Mały i Duży Ostrów, którą przed tysiącami lat zamieszkiwali Galidowie. Teraz przed żeglarzami otwiera się prawdziwy labirynt tworzony przez przesmyki pomiędzy większymi i mniejszymi wyspami, manewrowanie pomiędzy nimi jest naprawdę ciekawe. Osoby, które miały już styczność ze szlakiem, mogą pozwolić sobie na eksplorowanie jego dalszych rejonów – okrążają na przykład wyspy Górny Ostrów czy Kiermuzę. Można jednak skrócić trasę i na wysokości Guckiego Rogu skręcić w przesmyk pomiędzy Górnym a Sosnowym Ostrowem. Jest to droga do częściej wybieranego tzw. komercyjnego szlaku, którym można dostać się do Węgorzewa.

Rejs Łabędzim Szlakiem to dobra propozycja na jesienne wyprawy. Jest rzadko uczęszczany, więc można cieszyć się prawdziwym spokojem i urokiem mazurskich jezior. To również dobry moment, by zobaczyć, jak ptaki zamieszkujące wyspy przy szlaku szykują się do odlotu… To widok jedyny w swoim rodzaju

Zdjęcie główne: fot. Lucas Allmann (Pexles.com CC0)

avatar

akceptuję regulamin

Zobacz także

Na skróty:

Mazury

Mazury to kraina historyczna oraz etnograficzna położona na północnym wschodzie Polski. Geograficznie jest część Pojezierza Mazurskiego a także Iławskiego. Mazury są położone w województwie warmińsko-mazurskim.

Ostatnie zlodowacenie mające miejsce około 14000-15000 lat temu ukształtowało krajobraz Mazur. Teren jest pagórkowaty, z wieloma jeziorami, rzeczkami i strumykami. Około 30% powierzchni Mazur pokrywją lasy. Na północy Mazur przeważają grądy a na południu możemy ogłądać bory sosnowe oraz mieszane.

Nazwa Mazury została wprowadzona przez władze pruskie w XIX wieku.

"Rzeczownik Mazur pochodzi od przedrostka maz- (brudzić, smolić, mazać) – pierwotnie słowo maź, oznaczało smołę i dziegć, pochodzi od zamieszkujących tutejsze lasy smolarzy – do którego dodano przyrostek -ur."

W dawnej polszczyźnie Mazur to mieszkaniec Mazowsza i z tym należy wiązać pochodzenie słowa Mazury. Z Mazowsza w dawnych czasach napływało na teren Mazur bardzo wiele osób, które się tu osiedlały. Mieszkańcy Mazur byli w większości z wyznania protestantami a dokładniej luteranami, którze władali jednak językiem polskim.

Mazury nazywa się Krainą tysiąca jezior ale na Mazurach jezior jest ponad dwukrotnie więcej

Warmia a Mazury

Mazurzy w większości byli protestantami i wraz z reformą narodziła się odrębność tej krainy poneiważ religia stała się głównym kryterium ludności która zamieszkuje te tereny. Warmia była natomiast katolicka i do 1772 roku wchodziła w skład Polski a reszta kraju była protestancka.

Mazury nigdy nie stanowiły odrębnej jednostki administracyjnej pod jakimkolwiek względem - Warmia natomiast tak. Nie da się więc jednoznacznie ustalić granic Mazur. Mazurzy to w skrócie Prusacy, protestanci a ich język to Polski lub mazurski. Ich germańska asymilacja miała miejsce do roku 1945 a potem większość z nich wyjechała do Niemiec. Dzisiaj rdzennych Mazurów jest na Mazurach około 5000.

"We współczesnej branży turystycznej określenie Mazury rozszerzyło swoje znaczenie: wszędzie, gdzie na północnym wschodzie Polski występują jeziora, pagórki i lasy, mówi się o Mazurach."