Zobacz także

W weekend Działdowo odpala choinkę!

A A

wydarzenia działdowo

W połowie grudnia coraz niecierpliwiej odliczamy czas do świąt Bożego Narodzenia. W Działdowie wiedzą jednak jak umilić ten czas oczekiwania – już w najbliższych weekend zostanie odpalona ogromna choinka. To wydarzenie wyraźnie pokazuje, że do Wigilii zostało dosłownie kilka chwil.

Kiedy w Działdowie zabłyśnie bożonarodzeniowa choinka, wszyscy, którzy w tym czasie przyjdą na Plac Mickiewicza, poczują, że święta są już za progiem. Odpalanie drzewka w połowie grudnia stało się już miejską tradycją, ostatnim wydarzeniem przed Bożym Narodzeniem.

Chcesz zwiedzić przepiękne Działdowo? Koniecznie zadbaj o dobry nocleg w tym mieście. Wejdź i zobacz: Noclegi w Działdowie

Drzewko rozświetlane jest bowiem już po tym, gdy w mieście zostaje włączona iluminacja na rynku oraz wzdłuż ulicy Jagiełły. Aby każdemu udzielił się świąteczny nastrój, na dzień 16 grudnia zaplanowano liczne atrakcje – a głównym punktem dnia będzie koncert zespołu Sound`n`Grace.

Wszystkie wydarzenia skupią się na Placu Mickiewicza, na którym rozgości się między innymi bożonarodzeniowy kiermasz. To świetna okazja, by kupić ostatnie prezenty, znaleźć oryginalne ozdoby choinkowe oraz wyjątkowe dekoracje do domu. Wśród straganów znajdą się również stoiska z regionalnymi świątecznymi przysmakami. W tym miejscu zarówno mieszkańcom miasteczka, jak i turystom nie może nie udzielić się świąteczny nastrój.

Kiermasz to nie jedyna atrakcja tego dnia. Na Plac Mickiewicza warto przyjść wraz z całą rodziną, bo to jedyna okazja, by spotkać postacie z bajek, Świętego Mikołaja czy odwiedzić eskimoską wioskę i zobaczyć psie zaprzęgi. A to wszystko bez wyjeżdżania z Działdowa.

Oczywiście gwoździem programu będzie włączenie ozdób na choince. Odpalenie zaplanowano po zmroku – na godzinę 17:00. Później dla zgromadzonej publiczności zagra zespół Sound`n`Grace.

Szczegółowy program wydarzenia


godz. 13:00
• szopka z żywymi zwierzętami
• Kiermasz Bożonarodzeniowy
• postacie z bajek
• wioska eskimoska i psie zaprzęgi

godz. 14:00
• przybycie Świętego Mikołaja
• prezentacje przedszkoli, szkół, chórów i lokalnych zespołów
• konkursy i zabawy dla dzieci
• świąteczny poczęstunek

godz. 17:00
• odpalenie choinki
• występ zespołu Sound'n'Grace

Źródło informacji: dzialdowo.eu

fot. eak_kkk (Pixabay.com CC0)

avatar

akceptuję regulamin

Zobacz także

Na skróty:

Mazury

Mazury to kraina historyczna oraz etnograficzna położona na północnym wschodzie Polski. Geograficznie jest część Pojezierza Mazurskiego a także Iławskiego. Mazury są położone w województwie warmińsko-mazurskim.

Ostatnie zlodowacenie mające miejsce około 14000-15000 lat temu ukształtowało krajobraz Mazur. Teren jest pagórkowaty, z wieloma jeziorami, rzeczkami i strumykami. Około 30% powierzchni Mazur pokrywją lasy. Na północy Mazur przeważają grądy a na południu możemy ogłądać bory sosnowe oraz mieszane.

Nazwa Mazury została wprowadzona przez władze pruskie w XIX wieku.

"Rzeczownik Mazur pochodzi od przedrostka maz- (brudzić, smolić, mazać) – pierwotnie słowo maź, oznaczało smołę i dziegć, pochodzi od zamieszkujących tutejsze lasy smolarzy – do którego dodano przyrostek -ur."

W dawnej polszczyźnie Mazur to mieszkaniec Mazowsza i z tym należy wiązać pochodzenie słowa Mazury. Z Mazowsza w dawnych czasach napływało na teren Mazur bardzo wiele osób, które się tu osiedlały. Mieszkańcy Mazur byli w większości z wyznania protestantami a dokładniej luteranami, którze władali jednak językiem polskim.

Mazury nazywa się Krainą tysiąca jezior ale na Mazurach jezior jest ponad dwukrotnie więcej

Warmia a Mazury

Mazurzy w większości byli protestantami i wraz z reformą narodziła się odrębność tej krainy poneiważ religia stała się głównym kryterium ludności która zamieszkuje te tereny. Warmia była natomiast katolicka i do 1772 roku wchodziła w skład Polski a reszta kraju była protestancka.

Mazury nigdy nie stanowiły odrębnej jednostki administracyjnej pod jakimkolwiek względem - Warmia natomiast tak. Nie da się więc jednoznacznie ustalić granic Mazur. Mazurzy to w skrócie Prusacy, protestanci a ich język to Polski lub mazurski. Ich germańska asymilacja miała miejsce do roku 1945 a potem większość z nich wyjechała do Niemiec. Dzisiaj rdzennych Mazurów jest na Mazurach około 5000.

"We współczesnej branży turystycznej określenie Mazury rozszerzyło swoje znaczenie: wszędzie, gdzie na północnym wschodzie Polski występują jeziora, pagórki i lasy, mówi się o Mazurach."