Zobacz także

W weekend warto odwiedzić muzeum w Olsztynku!

A A

muzeum w olsztynku,  muzeum w olsztynku wydarzenia

Zobacz również

Jak wyglądała jesień na wsi? Czy po żniwach gospodarze na Warmii i Mazurach mogli już spokojnie odpoczywać? W najbliższy weekend osoby, które odwiedzą Muzeum Budownictwa Ludowego, poznają odpowiedź na te pytania.

Muzeum w Olsztynku jest tym miejscem, które warto odwiedzić jesienią, kiedy liście mienią się w słońcu odcieniami wszystkimi odcieniami czerwieni, pomarańczu czy złota. W skansenie zgromadzono zabytkowe budynki z całego regionu oraz z terenu Powiśla i Małej Litwy. Zagrody zamieszkują zwierzęta gospodarskie, dzięki którym całe muzeum nabiera życia. Przyczyniają się do tego również organizowane w skansenie imprezy – przybliżają one codzienność i barwne zwyczaje mieszkańców dawnej warmińsko-mazurskiej wsi.

Jednym z ciekawych wydarzeń, które odbędą się w skansenie już w ten weekend, jest piątkowe spotkanie „Akcenty religijne w skansenie”. Odbywa się ono w ramach ogólnoeuropejskiego projektu Europejskie Dni Dziedzictwa. Jest to doskonała szansa na to, by poznać różnorodność kultury Warmii i Mazur. Uczestnicy zobaczą kopię ewangelickiego kościoła z Rychnowa, wnętrze pastorówki i przykościelny cmentarz. Spotkanie odbędzie się 30 września – ostatni wolny termin to godzina 13:00, obowiązują zgłoszenia telefoniczne (nr 509 381 924).

Imprezą otwartą dla wszystkich są za to „Smaki Jesieni”. Wydarzenie przybliża kolejne ważne wydarzenie z wiejskiego kalendarza – mowa tu oczywiście o kopaniu ziemniaków. Dawniej praca angażowała całe rodziny, a nawet grupy sąsiadów, którzy wzajemnie sobie pomagali. Nieodłącznym elementem wykopków było pieczenie ziemniaków w ognisku. Do dziś wiele osób pamięta ich niepowtarzalny smak.

To wszystko powróci 2 października dzięki imprezie zorganizowanej w olsztyneckim skansenie. W programie dnia znalazły się pokazy kulinarne. Będzie można zobaczyć przygotowywanie potraw z ziemniaków. Prezentacja zakończy się degustacją dań. Nie tylko ziemniaki będą bohaterami święta „Smaki Jesieni” – chętni będą mogli zobaczyć, jak dawniej kiszono kapustę i buraki. Natomiast na dzieci czekać mają gry i zabawy.

Impreza odbędzie się 2 października 2016 r., początek o godzinie 11:00.

avatar

akceptuję regulamin

Zobacz także

Na skróty:

Mazury

Mazury to kraina historyczna oraz etnograficzna położona na północnym wschodzie Polski. Geograficznie jest część Pojezierza Mazurskiego a także Iławskiego. Mazury są położone w województwie warmińsko-mazurskim.

Ostatnie zlodowacenie mające miejsce około 14000-15000 lat temu ukształtowało krajobraz Mazur. Teren jest pagórkowaty, z wieloma jeziorami, rzeczkami i strumykami. Około 30% powierzchni Mazur pokrywją lasy. Na północy Mazur przeważają grądy a na południu możemy ogłądać bory sosnowe oraz mieszane.

Nazwa Mazury została wprowadzona przez władze pruskie w XIX wieku.

"Rzeczownik Mazur pochodzi od przedrostka maz- (brudzić, smolić, mazać) – pierwotnie słowo maź, oznaczało smołę i dziegć, pochodzi od zamieszkujących tutejsze lasy smolarzy – do którego dodano przyrostek -ur."

W dawnej polszczyźnie Mazur to mieszkaniec Mazowsza i z tym należy wiązać pochodzenie słowa Mazury. Z Mazowsza w dawnych czasach napływało na teren Mazur bardzo wiele osób, które się tu osiedlały. Mieszkańcy Mazur byli w większości z wyznania protestantami a dokładniej luteranami, którze władali jednak językiem polskim.

Mazury nazywa się Krainą tysiąca jezior ale na Mazurach jezior jest ponad dwukrotnie więcej

Warmia a Mazury

Mazurzy w większości byli protestantami i wraz z reformą narodziła się odrębność tej krainy poneiważ religia stała się głównym kryterium ludności która zamieszkuje te tereny. Warmia była natomiast katolicka i do 1772 roku wchodziła w skład Polski a reszta kraju była protestancka.

Mazury nigdy nie stanowiły odrębnej jednostki administracyjnej pod jakimkolwiek względem - Warmia natomiast tak. Nie da się więc jednoznacznie ustalić granic Mazur. Mazurzy to w skrócie Prusacy, protestanci a ich język to Polski lub mazurski. Ich germańska asymilacja miała miejsce do roku 1945 a potem większość z nich wyjechała do Niemiec. Dzisiaj rdzennych Mazurów jest na Mazurach około 5000.

"We współczesnej branży turystycznej określenie Mazury rozszerzyło swoje znaczenie: wszędzie, gdzie na północnym wschodzie Polski występują jeziora, pagórki i lasy, mówi się o Mazurach."