Zobacz także

Walentynki 2019. Zakochaj się na Mazurach

A A

gdzie na walentynki,  pomysły na walentynki

Zobacz również

Romantyczna sceneria mazurskich jezior idealnie współgra z wydarzeniem, jakim jest walentynkowy wyjazd. Szukając miejsca, gdzie warto zabrać drugą połówkę, koniecznie trzeba zwrócić uwagę na oferty wypoczynku w naszym regionie.

Romantyczny wyjazd to jeden ze sposób, w jaki można świętować walentynki. Aby wypoczynek był jeszcze bardziej wyjątkowy, warto skorzystać z propozycji właścicieli obiektów noclegowych, oferujących pakiety pobytowe dla zakochanych.

Pensjonat Wejsunek – Wejsuny

Wejsuny to urocza miejscowość leżąca w sercu Puszczy Piskiej, niedaleko Rucianego-Nidy. Trudno też wyobrazić sobie lepszą lokalizację pensjonatu, który ulokował się nad samym brzegiem jeziora Walentynkowa oferta Pensjonatu Wejsunek obejmuje noclegi w komfortowych pokojach, a oprócz tego również romantyczną kolację przy świecach oraz wieczorne seanse filmowe. Poza tym w pensjonacie można korzystać z sauny oraz wybrać się na spacer malowniczymi ścieżkami Puszczy Piskiej.

Pałac i Folwark Galiny

To chyba jedna z najlepszych walentynkowych lokalizacji – pobyt we dwoje w przepięknym, zabytkowym pałacu. Jest to tym bardziej kuszące, że na pary czeka ciekawa oferta, z której można korzystać pomiędzy 10 a 17 lutego 2019.

Obejmuje ona jeden lub dwa noclegi w pokojach znajdujących się w XVI-wiecznym pałacu albo XIX-wiecznym folwarku, pyszne śniadania oraz romantyczną kolację przy świecach i muzyce gitarowej. Zakochani będą mogli wybrać się też na kulig lub przejażdżkę bryczką „ po wichrowych wzgórzach i malowniczych ścieżkach Szlaku Trzech Stawów” – środek lokomocji będzie zależał od aury. Oprócz tego goście Galin otrzymają 10% rabatu na masaże oraz na wizytę w Termach Warmińskich, które znajdują się w Lidzbarku Warmińskim (tylko 25 kilometrów od ośrodka).

Leśniczówka Okominek – Waplewo Kolonia

Każdemu czasami marzy się ucieczka od zgiełku miasta, a walentynki to świetny pretekst, by zabrać swoją drugą połowę i zaszyć się w przepięknej leśniczówce położonej niedaleko Olsztynka. Wystarczy kilka godzin, by trafić do prawdziwej bajki…

Leśniczówka Okominek to klimatyczna agroturystyka nad jeziorem Okomin. Na gości czekają ładnie zaadaptowane wnętrza, przestronny salon z kominkiem oraz gościnni gospodarze, którzy słyną ze znakomitej kuchni. Dlaczego warto przyjechać właśnie tutaj? „Magia starej leśniczówki, urok otaczającej przyrody i moc czerwonego wina zapewni spędzenie niezapomnianych chwil.”

Agroturystyka RANCZO – Jabłonka k. Nidzicy

Ranczo to kolejne zaciszne miejsce, gdzie na gości czekają wygodne pokoje z małżeńskimi łóżkami. Agroturystyka znajduje się nad jeziorem Omulew, w sąsiedztwie Puszczy Napiwodzko-Ramuckiej. To idealne miejsce, by spędzić czas z ukochaną osobą – spacery, wycieczki i wieczory przy kominku zbliżą i przypomną, co tak naprawdę liczy się w życiu.

fot. rawpixel.com / Pexels.com CC0

avatar

akceptuję regulamin

Zobacz także

Na skróty:

Mazury

Mazury to kraina historyczna oraz etnograficzna położona na północnym wschodzie Polski. Geograficznie jest część Pojezierza Mazurskiego a także Iławskiego. Mazury są położone w województwie warmińsko-mazurskim.

Ostatnie zlodowacenie mające miejsce około 14000-15000 lat temu ukształtowało krajobraz Mazur. Teren jest pagórkowaty, z wieloma jeziorami, rzeczkami i strumykami. Około 30% powierzchni Mazur pokrywją lasy. Na północy Mazur przeważają grądy a na południu możemy ogłądać bory sosnowe oraz mieszane.

Nazwa Mazury została wprowadzona przez władze pruskie w XIX wieku.

"Rzeczownik Mazur pochodzi od przedrostka maz- (brudzić, smolić, mazać) – pierwotnie słowo maź, oznaczało smołę i dziegć, pochodzi od zamieszkujących tutejsze lasy smolarzy – do którego dodano przyrostek -ur."

W dawnej polszczyźnie Mazur to mieszkaniec Mazowsza i z tym należy wiązać pochodzenie słowa Mazury. Z Mazowsza w dawnych czasach napływało na teren Mazur bardzo wiele osób, które się tu osiedlały. Mieszkańcy Mazur byli w większości z wyznania protestantami a dokładniej luteranami, którze władali jednak językiem polskim.

Mazury nazywa się Krainą tysiąca jezior ale na Mazurach jezior jest ponad dwukrotnie więcej

Warmia a Mazury

Mazurzy w większości byli protestantami i wraz z reformą narodziła się odrębność tej krainy poneiważ religia stała się głównym kryterium ludności która zamieszkuje te tereny. Warmia była natomiast katolicka i do 1772 roku wchodziła w skład Polski a reszta kraju była protestancka.

Mazury nigdy nie stanowiły odrębnej jednostki administracyjnej pod jakimkolwiek względem - Warmia natomiast tak. Nie da się więc jednoznacznie ustalić granic Mazur. Mazurzy to w skrócie Prusacy, protestanci a ich język to Polski lub mazurski. Ich germańska asymilacja miała miejsce do roku 1945 a potem większość z nich wyjechała do Niemiec. Dzisiaj rdzennych Mazurów jest na Mazurach około 5000.

"We współczesnej branży turystycznej określenie Mazury rozszerzyło swoje znaczenie: wszędzie, gdzie na północnym wschodzie Polski występują jeziora, pagórki i lasy, mówi się o Mazurach."