Dom letniskowy na Mazurach nad jeziorem  (Domki)

  Wałpusz

Dom letniskowy na Mazurach nad jeziorem
telefon

698... wyświetl numer

Powiedz: Ofertę znalazłem w serwisie MAZURY.COM
standard

S ERDECZNIE ZAPRASZAMY do naszego NOWEGO  domu na Mazurach. Nasz dom położony jest nad jeziorem Wałpusz w msc. Wałpusz - niedaleko Szczytna. To doskonałe miejsce na wczasy.    Dom wynajmowany jest w całości i pomieści 9 osób. DOM Oferujemy do samodzielnej dyspozycji dom letniskowy o pow. 100 m2 i działce o powierzchni 950 m2.  Położony jest nad jeziorem Wałpusz - spacerkiem około 250 m do najbliższego zejścia do wody.   Na parterze znajdują się:  salon z kominkiem i aneksem kuchennym (TV, lodówka, zmywarka, piekarnik elektryczny, płyta indukcyjna, mikrofalówka, czajnik elektryczny, zastawa stołowa, naczynia, itp). łazienka (kamienna umywalka, WC, kabina prysznicowa)   Na I piętrze znajdują się: 3 pokoje - jeden-dwuosobowy, jeden-trzyosobowy i jeden 4-osobowy.  łazienka (kamienna umywalka, WC, bidet) z dwóch pokoi - wyjście na balkon-taras.   Dom jest komfortowo i klimatycznie urządzony i wyposażony.   Dla dzieci: - plac zabaw - domek...

strona www:

Zapytaj o ofertę

Pobyt w dniach: do:
kod z obrazka: Jeżeli nie widzisz tego obrazka kliknij odśwież i spróbuj ponownie
ilość osób: ilość pokoi:
imię i nazwisko:
telefon:
e-mail:

Na skróty:

Mazury

Mazury to kraina historyczna oraz etnograficzna położona na północnym wschodzie Polski. Geograficznie jest część Pojezierza Mazurskiego a także Iławskiego. Mazury są położone w województwie warmińsko-mazurskim.

Ostatnie zlodowacenie mające miejsce około 14000-15000 lat temu ukształtowało krajobraz Mazur. Teren jest pagórkowaty, z wieloma jeziorami, rzeczkami i strumykami. Około 30% powierzchni Mazur pokrywją lasy. Na północy Mazur przeważają grądy a na południu możemy ogłądać bory sosnowe oraz mieszane.

Nazwa Mazury została wprowadzona przez władze pruskie w XIX wieku.

"Rzeczownik Mazur pochodzi od przedrostka maz- (brudzić, smolić, mazać) – pierwotnie słowo maź, oznaczało smołę i dziegć, pochodzi od zamieszkujących tutejsze lasy smolarzy – do którego dodano przyrostek -ur."

W dawnej polszczyźnie Mazur to mieszkaniec Mazowsza i z tym należy wiązać pochodzenie słowa Mazury. Z Mazowsza w dawnych czasach napływało na teren Mazur bardzo wiele osób, które się tu osiedlały. Mieszkańcy Mazur byli w większości z wyznania protestantami a dokładniej luteranami, którze władali jednak językiem polskim.

Mazury nazywa się Krainą tysiąca jezior ale na Mazurach jezior jest ponad dwukrotnie więcej

Warmia a Mazury

Mazurzy w większości byli protestantami i wraz z reformą narodziła się odrębność tej krainy poneiważ religia stała się głównym kryterium ludności która zamieszkuje te tereny. Warmia była natomiast katolicka i do 1772 roku wchodziła w skład Polski a reszta kraju była protestancka.

Mazury nigdy nie stanowiły odrębnej jednostki administracyjnej pod jakimkolwiek względem - Warmia natomiast tak. Nie da się więc jednoznacznie ustalić granic Mazur. Mazurzy to w skrócie Prusacy, protestanci a ich język to Polski lub mazurski. Ich germańska asymilacja miała miejsce do roku 1945 a potem większość z nich wyjechała do Niemiec. Dzisiaj rdzennych Mazurów jest na Mazurach około 5000.

"We współczesnej branży turystycznej określenie Mazury rozszerzyło swoje znaczenie: wszędzie, gdzie na północnym wschodzie Polski występują jeziora, pagórki i lasy, mówi się o Mazurach."