Zobacz także

„Warmińska niteczka” nową atrakcją regionu

A A

atrakcje turystyczne na mazurach,  szlaki rowerowe mazury,  szlaki rowerowe na mazurach,  wycieczki rowerowe,  warmia i mazury ciekawe miejsca,  co robić na mazurach,  rowerem po mazurach,  aktywny wypoczynek na mazurach

Region Warmii i Mazur, wydawać by się mogło, że tak dobrze znany, ma na swojej mapie wiele miejsc nadal czekających na odkrycie. Być może już wkrótce umożliwi to nowy projekt kilku warmińskich gmin, enigmatycznie nazywany „Warmińską niteczką”.

„Warmińska niteczka” to nic innego jak projekt szlaku pieszo-rowerowego, który ma powstać w województwie warmińsko-mazurskim. Będzie to 80 kilometrowy szlak, łączący cztery mazurskie gminy: Barczewo, Olsztyn, Dywity i Purda.

Lubisz wyprawy rowerowe po mazurach? Zobacz polecane przez nas trasy, wejdź: Trasy rowerowe na Mazurach

Początkowo projekt był raczej skromny, ponieważ zakładał powstanie trasy o długości 25 kilometrów. Pomysłodawcy szlaku, czyli Stowarzyszenie Wspólne Wójtowo i gmina Barczewo, z pewnością nie spodziewali się, że rozrośnie się w tak duże przedsięwzięcie. Jednak szczytny cel, jakim jest promowanie pięknej mazurskiej przyrody, potrafił zaangażować kilka samorządów oraz Nadleśnictwo.

Zaledwie kilka dni temu ustalono, którędy będzie przebiegał szlak. Trasa „Warmińskiej niteczki” poprowadzi przez miejscowości położone w pobliżu Olsztyna, zaczynając się w Skajbotach, przez Bogdany i Zalbki docierając do olsztyńskiego Lasu Miejskiego. Projektanci trasy włączyli do szlaki miejskie ścieżki rowerowe, które wyprowadzą turystów z Olsztyna, kierując m.in. przez Pajtuny ponownie do Skajbot.

Nową atrakcją regionu ma być również przejażdżka drezyną! Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej o tym pomyśle, zobacz: Zwiedzanie Mazur drezynowym szlakiem

Prace przy oznakowaniu „Warmińskiej niteczki” ruszą razem z wiosną – w planach jest przygotowanie miejsc postojowych oraz tablic informacyjnych. Trasa będzie wykorzystywana również zimą przez narciarzy biegowych. Pierwsi turyści będą mogli ją pokonać w przyszłym roku.

avatar

akceptuję regulamin

Zobacz także

Na skróty:

Mazury

Mazury to kraina historyczna oraz etnograficzna położona na północnym wschodzie Polski. Geograficznie jest część Pojezierza Mazurskiego a także Iławskiego. Mazury są położone w województwie warmińsko-mazurskim.

Ostatnie zlodowacenie mające miejsce około 14000-15000 lat temu ukształtowało krajobraz Mazur. Teren jest pagórkowaty, z wieloma jeziorami, rzeczkami i strumykami. Około 30% powierzchni Mazur pokrywją lasy. Na północy Mazur przeważają grądy a na południu możemy ogłądać bory sosnowe oraz mieszane.

Nazwa Mazury została wprowadzona przez władze pruskie w XIX wieku.

"Rzeczownik Mazur pochodzi od przedrostka maz- (brudzić, smolić, mazać) – pierwotnie słowo maź, oznaczało smołę i dziegć, pochodzi od zamieszkujących tutejsze lasy smolarzy – do którego dodano przyrostek -ur."

W dawnej polszczyźnie Mazur to mieszkaniec Mazowsza i z tym należy wiązać pochodzenie słowa Mazury. Z Mazowsza w dawnych czasach napływało na teren Mazur bardzo wiele osób, które się tu osiedlały. Mieszkańcy Mazur byli w większości z wyznania protestantami a dokładniej luteranami, którze władali jednak językiem polskim.

Mazury nazywa się Krainą tysiąca jezior ale na Mazurach jezior jest ponad dwukrotnie więcej

Warmia a Mazury

Mazurzy w większości byli protestantami i wraz z reformą narodziła się odrębność tej krainy poneiważ religia stała się głównym kryterium ludności która zamieszkuje te tereny. Warmia była natomiast katolicka i do 1772 roku wchodziła w skład Polski a reszta kraju była protestancka.

Mazury nigdy nie stanowiły odrębnej jednostki administracyjnej pod jakimkolwiek względem - Warmia natomiast tak. Nie da się więc jednoznacznie ustalić granic Mazur. Mazurzy to w skrócie Prusacy, protestanci a ich język to Polski lub mazurski. Ich germańska asymilacja miała miejsce do roku 1945 a potem większość z nich wyjechała do Niemiec. Dzisiaj rdzennych Mazurów jest na Mazurach około 5000.

"We współczesnej branży turystycznej określenie Mazury rozszerzyło swoje znaczenie: wszędzie, gdzie na północnym wschodzie Polski występują jeziora, pagórki i lasy, mówi się o Mazurach."