Zobacz także

Warmiński Jarmark Świąteczny w Olsztynie

A A

jarmark warmiński,  warmiński jarmark świąteczny,  olsztyn wydarzenia kulturalne,  imprezy w olsztynie,  atrakcje turystyczne olsztyn,  imprezy olsztyn,  rzeźby lodowe olsztyn,  co można robić w olsztynie,  co w olsztynie

Jeśli waszym marzeniem jest spotkanie świętego Mikołaja lub wizyta w bajkowym zimowym ogrodzie, nie możecie przegapić grudniowego Warmińskiego Jarmarku Świątecznego. Impreza pobiła serca mieszkańców Olsztyna i całego regionu, którzy w grudniu z chęcią odwiedzają warmińską stolicę. Sprawdźmy jakie atrakcje czekają na zwiedzających w tym roku.

Przed nami piąta edycja Warmińskiego Jarmarku Świątecznego, który odbędzie się w dniach 12-15 grudnia 2013 r. Przez cztery dni na Starym Mieście w Olsztynie królować będą kramy, na których znajdzie się rękodzieło, ozdoby świąteczne oraz regionalne przysmaki.

Dowiedz się więcej o Starym Mieście w Olsztynie, wejdź: Stare Miasto

W grudniu staromiejskie uliczki zostaną opanowane przez grupy kolędników, połykaczy ognia i Mikołajów. Tradycyjnie już na Targu Rybnym powstanie ogród pełen lodowych rzeźb, gdzie na najmłodszych czekać będzie najprawdziwsza lodowa zjeżdżalnia!

Jednak tym, na co czekają najmłodsi mieszkańcy Olsztyna będzie spotkanie z prawdziwym świętym Mikołajem, który do stolicy Warmii i Mazur przybędzie prosto z Rovaniemi w Finlandii.

Program V Warmińskiego Jarmarku Świątecznego


12 grudnia - czwartek
16:00 Towarzystwo Miłośników Olsztyna oraz występ zespołu „Kaczki z Nowej Paczki”
17:00 uroczyste otwarcie Jarmarku; powianie dzieci przez św. Mikołaja
17:30 otwarcie „Ogrodu Rzeźb Lodowych”
17:30 jasełka ekologiczne w wykonaniu przedszkolaków z Przedszkola nr 37 w Olsztynie
18:00 kolędowanie Marty Andrzejczyk z zespołem
19:15 koncert zespołu „Stare Drobne Małże”

13 grudnia - piątek
14:30-15:30 seminarium „Rola Mikołaja Kopernika w tradycji dwóch obrządków świąt Bożego Narodzenia” (Olsztyńskie Planetarium i Obserwatorium Astronomiczne, seminarium z tłumaczeniem na język rosyjski)
15:30-16:00 „W stajence” – przedstawienie świąteczne w wykonaniu uczniów „Stojedynki”
16:00 występ zespołu folklorystycznego „Dybzaki”
17:00 występ zespołu dziecięcego z Obwodu Kaliningradzkiego
18:00 jasełka w wykonaniu dzieci i młodzieży z ZHP
18:00-19:00 program sceniczny św. Mikołaja z Laponii (z towarzyszeniem „Teatru Czkawka”)
19:00 „Zrób sobie zdjęcie z prawdziwym św. Mikołajem” (kawiarnia Staromiejska, z towarzyszeniem „Teatru Czkawka”)
19:00 występ zespołu muzycznego z Obwodu Kaliningradzkiego
20:00 występ teatru ulicznego „Just Edi Show”
21:00 kolędowanie z Radiem Olsztyn

14 grudnia - sobota

13:00 kolędowanie z ZHP
14:00 kolędowanie z chórem „Tęcza”
15:00-21:00 atrakcje „Biegnącego Wilka”
15:30-16:30 program sceniczny św. Mikołaja z Laponii (z towarzyszeniem „Teatru Czkawka”)
16:30 występ teatru ognia „ASURA”
16:30-18.30 wystawa stołów wigilijnych według tradycji polskiej i mniejszości narodowych połączona z prelekcją na temat warmińsko-mazurskich tradycji bożonarodzeniowych (restauracja „Staromiejska”, prelekcja z tłumaczeniem na język rosyjski)
17:30 koncert zespołu „Tuhaj Bej”
18:45 koncert zespołu „Go Stereo”
19:50 występ Teatru Form Niezależnych „Korzunowicz” z Olsztyna
20:30 koncert zespołu „The Postman”

15 grudnia - niedziela
15:00-20:00 atrakcje „Biegnącego Wilka”
14:00 kolędowanie z ZHP
15:00 „Remmic ART. University” – program dla dzieci
16:30 występ Teatru Form Niezależnych „Korzunowicz” z Olsztyna
17:00 pokaz iluzji w wykonaniu Łukasza Ogonowskiego
17:30 występ „Teatru Nikoli”
18:30 koncert zespołu „De Farsh”

Organizatorem jarmarku, jak każdego roku, jest Urząd Miasta Olsztyn.

avatar

akceptuję regulamin

Iza - Kraków 2013-12-09 14:32

Chyba czas zacząć odliczanie do rozpoczęcia imprezy :)Moje dzieci po prostu nie mogą doczekać się spotkania z Mikołajem. Są zachwycone, że w tym roku odwiedzi je aż cztery razy

Maga 2013-12-05 16:48

Dołączam do zachwytów. Nie widziałam nic piękniejszego niż lodowe rzeźby na świątecznym jarmarku. Coś wspaniałego. Już nie mogę się doczekać, żeby zobaczyć co przygotowano w tym roku.

Zuzka - Pułtusk 2013-12-04 09:13

Nie mogę się doczekać :) Okolice Bożego Narodzenia to moja ulubiona pora roku! Mam tylko nadzieję, że spadnie już śnieg, bo nic tak nie podkreśla świątecznego klimatu jak biały puch.

Maga 2013-11-29 09:19

~Mazur z Mazur ma rację :) Rok temu przypadkiem trafiłam na olsztyński jarmark i byłam zachwycona. W tym roku też się wybieram

Mazur Z Mazur 2013-11-28 14:05

Jestem co roku i każdemu mogę polecić. Super klimat, taki prawdziwy bożonarodzeniowy. Nie ma co się zastanawiać

Zobacz także

Na skróty:

Mazury

Mazury to kraina historyczna oraz etnograficzna położona na północnym wschodzie Polski. Geograficznie jest część Pojezierza Mazurskiego a także Iławskiego. Mazury są położone w województwie warmińsko-mazurskim.

Ostatnie zlodowacenie mające miejsce około 14000-15000 lat temu ukształtowało krajobraz Mazur. Teren jest pagórkowaty, z wieloma jeziorami, rzeczkami i strumykami. Około 30% powierzchni Mazur pokrywją lasy. Na północy Mazur przeważają grądy a na południu możemy ogłądać bory sosnowe oraz mieszane.

Nazwa Mazury została wprowadzona przez władze pruskie w XIX wieku.

"Rzeczownik Mazur pochodzi od przedrostka maz- (brudzić, smolić, mazać) – pierwotnie słowo maź, oznaczało smołę i dziegć, pochodzi od zamieszkujących tutejsze lasy smolarzy – do którego dodano przyrostek -ur."

W dawnej polszczyźnie Mazur to mieszkaniec Mazowsza i z tym należy wiązać pochodzenie słowa Mazury. Z Mazowsza w dawnych czasach napływało na teren Mazur bardzo wiele osób, które się tu osiedlały. Mieszkańcy Mazur byli w większości z wyznania protestantami a dokładniej luteranami, którze władali jednak językiem polskim.

Mazury nazywa się Krainą tysiąca jezior ale na Mazurach jezior jest ponad dwukrotnie więcej

Warmia a Mazury

Mazurzy w większości byli protestantami i wraz z reformą narodziła się odrębność tej krainy poneiważ religia stała się głównym kryterium ludności która zamieszkuje te tereny. Warmia była natomiast katolicka i do 1772 roku wchodziła w skład Polski a reszta kraju była protestancka.

Mazury nigdy nie stanowiły odrębnej jednostki administracyjnej pod jakimkolwiek względem - Warmia natomiast tak. Nie da się więc jednoznacznie ustalić granic Mazur. Mazurzy to w skrócie Prusacy, protestanci a ich język to Polski lub mazurski. Ich germańska asymilacja miała miejsce do roku 1945 a potem większość z nich wyjechała do Niemiec. Dzisiaj rdzennych Mazurów jest na Mazurach około 5000.

"We współczesnej branży turystycznej określenie Mazury rozszerzyło swoje znaczenie: wszędzie, gdzie na północnym wschodzie Polski występują jeziora, pagórki i lasy, mówi się o Mazurach."