Zobacz także

Warmińsko-mazurska odnowa biologiczna. Gdzie pojechać?

A A

warmia i mazury ciekawe miejsca,  ciekawe miejsca warmia i mazury,  odnowa biologiczna na warmii i mazurach

Zobacz również

Jesienny wypoczynek na Warmii i Mazurach to dobra okazja do tego, by skorzystać z oferty odnowy biologicznej. W regionie znajduje się znane uzdrowisko, na turystów czekają też parki wodne z atrakcjami wellness. Podpowiadamy, gdzie warto pojechać.

Gołdap, mazurskie uzdrowisko


Aby zadbać o siebie kompleksowo, warto wybrać się do jedynego uzdrowiska w regionie. Tym miejscem jest oczywiście urokliwa Gołdap, leżąca tuż przy granicy z obwodem kaliningradzkim, na terenie Puszczy Rominckiej, uznawanej za jeden z najbardziej tajemniczych zakątków Warmii i Mazur. W tym miasteczku naprawdę można się zakochać!

Istotnym walorem Gołdapi są jej naturalne bogactwa. Okolica słynie bowiem z niezwykle czystego powietrza, bogatych zasobów borowiny oraz wód mineralnych. Można ich spróbować w Pijalni Wód Mineralnych i Leczniczych – w budynku znajduje się też grota solna i mini tężnia. Jednak największą atrakcją gołdapskiego uzdrowiska są ogromne tężnie solankowe, których długość przekracza 200 metrów. Dostarczana do nich solanka wydobywana jest z głębokości 646 metrów. Dzięki specyficznej budowie tężni oraz warunkom atmosferycznym wytwarza się aerozol bardzo bogaty w jod, brom, magnez i inne cenne pierwiastki. Wdychając je dostarczamy organizmowi cennych składników i leczymy różnego rodzaju alergie, choroby górnych dróg oddechowych oraz osłabienie. Wizyta w tężniach solankowych poprawia nastrój i niweluje stres.

W Gołdapi można skorzystać też z zabiegów borowinowych, które doskonale wpływają między innymi na sylwetkę. W swojej ofercie mają je zarówno obiekty sanatoryjne, jak i gołdapskie hotele Spa.

Planujesz wyjazd do Gołdapi? Sprawdź, co jeszcze warto zobaczyć w tym mieście, wejdź: Miejsca, które warto zobaczyć w Gołdapi

Wodne atrakcje Warmii i Mazur


Na Warmii i Mazurach możemy spędzać czas w parkach wodnych z bogatą ofertą wellness. Pływanie oraz relaks w saunach i jacuzzi również świetnie wpływają na samopoczucie i odzyskanie wewnętrznej harmonii. Gdzie najlepiej pojechać?

Mikołajki – Tropikana w Hotelu Gołębiewski
Tropikana w Mikołajkach to jeden z najchętniej odwiedzanych mazurskich parków wodnych. O jego popularności może przesądzać lokalizacja w znanym kurorcie, ale nie tylko. Na gości czeka kilka basenów oraz inne atrakcje, w tym różnego rodzaju jacuzzi (np. borowinowe), sauny, jaskinia śnieżno-lodowa czy tężnie solankowe. Dla dzieci wyznaczono strefy z zabawkami, więc i one mogą w pełni wykorzystać czas w Tropikanie.

Lidzbark Warmiński – Termy Warmińskie
Termy Warmińskie to nowoczesny obiekt, w którym wykorzystano bogactwo miejscowych wód termalnych. Wypełniają one baseny (także zewnętrzny) i wanny jacuzzi, poza tym na gości czeka również strefa Wellness & Spa. Znajdują się tam gabinety kosmetyczne, a poza tym saunarium oraz groty aromatyczna i solna.

Pluski – Warmia Park
Warmia Park to luksusowy hotel Spa, w ofercie którego znajdują się również atrakcje parku wodnego. Na trzech poziomach zmieściło się naprawdę dużo atrakcji – kilka basenów, zjeżdżalnie, jacuzzi, podwodne akwaria oraz groty zakochanych z ławeczkami do podwodnego masażu. W aquaparku znalazło się też miejsce dla tężni solankowych, gdzie można korzystać z dobroczynnego działania jodu, oraz strefy saun.

fot. Skitterphoto / Pexels.com CC0

avatar

akceptuję regulamin

Zobacz także

Na skróty:

Mazury

Mazury to kraina historyczna oraz etnograficzna położona na północnym wschodzie Polski. Geograficznie jest część Pojezierza Mazurskiego a także Iławskiego. Mazury są położone w województwie warmińsko-mazurskim.

Ostatnie zlodowacenie mające miejsce około 14000-15000 lat temu ukształtowało krajobraz Mazur. Teren jest pagórkowaty, z wieloma jeziorami, rzeczkami i strumykami. Około 30% powierzchni Mazur pokrywją lasy. Na północy Mazur przeważają grądy a na południu możemy ogłądać bory sosnowe oraz mieszane.

Nazwa Mazury została wprowadzona przez władze pruskie w XIX wieku.

"Rzeczownik Mazur pochodzi od przedrostka maz- (brudzić, smolić, mazać) – pierwotnie słowo maź, oznaczało smołę i dziegć, pochodzi od zamieszkujących tutejsze lasy smolarzy – do którego dodano przyrostek -ur."

W dawnej polszczyźnie Mazur to mieszkaniec Mazowsza i z tym należy wiązać pochodzenie słowa Mazury. Z Mazowsza w dawnych czasach napływało na teren Mazur bardzo wiele osób, które się tu osiedlały. Mieszkańcy Mazur byli w większości z wyznania protestantami a dokładniej luteranami, którze władali jednak językiem polskim.

Mazury nazywa się Krainą tysiąca jezior ale na Mazurach jezior jest ponad dwukrotnie więcej

Warmia a Mazury

Mazurzy w większości byli protestantami i wraz z reformą narodziła się odrębność tej krainy poneiważ religia stała się głównym kryterium ludności która zamieszkuje te tereny. Warmia była natomiast katolicka i do 1772 roku wchodziła w skład Polski a reszta kraju była protestancka.

Mazury nigdy nie stanowiły odrębnej jednostki administracyjnej pod jakimkolwiek względem - Warmia natomiast tak. Nie da się więc jednoznacznie ustalić granic Mazur. Mazurzy to w skrócie Prusacy, protestanci a ich język to Polski lub mazurski. Ich germańska asymilacja miała miejsce do roku 1945 a potem większość z nich wyjechała do Niemiec. Dzisiaj rdzennych Mazurów jest na Mazurach około 5000.

"We współczesnej branży turystycznej określenie Mazury rozszerzyło swoje znaczenie: wszędzie, gdzie na północnym wschodzie Polski występują jeziora, pagórki i lasy, mówi się o Mazurach."