Zobacz także

Warmińsko-mazurskie wyroby artystyczne do zobaczenia w Elblągu

A A

elbląg imprezy,  imprezy w elblągu,  co robić na mazurach,  atrakcje w elblągu,  elbląg co warto zobaczyć,  wydarzenia elbląg,  weekend w elblągu,  warmia mazury atrakcje,  imprezy elbląg

Jeszcze tylko kilka dni dzieli nas od rozpoczęcia elbląskiego Jarmarku Wyrobów Artystycznych Sztukaterria. Na stoiskach będzie można zobaczyć rękodzieło artystyczne oraz regionalne przysmaki.

Spotkanie z warmińsko-mazurskimi wyrobami artystycznymi zostanie zorganizowane już po raz trzeci w Centrum Spotkań Europejskich "Światowid". Jarmark rozpocznie się 30 listopada o godzinie 11 i potrwa do godzin wieczornych.

Zobacz ciekawe miejsca, które warto odwiedzić w Elblągu, wejdź:
Brama Targowa
Park Bażantarnia
Stare Miasto

Celem inicjatywy jest promowanie ludowych artystów, tworzących w regionie i czerpiących inspirację z jego tradycji. Z kolei odwiedzający jarmark mają szansę nabycia zdrowych lokalnych produktów, które na co dzień są trudno dostępne.

Swój udział w wydarzeniu zapowiedzieli wystawcy zarówno z terenu Warmii i Mazur, jak i regionów ościennych. Na stoiskach zaprezentują wspaniałe lokalne wyroby - pieczywo, wędliny czy przetwory. Nie zabraknie również rękodzieła, w tym oryginalnych ozdób i dekoracji świątecznych, które przed Bożym Narodzeniem są szczególnie poszukiwane.

Jarmark Wyrobów Artystycznych Sztukaterria to impreza o wyjątkowym charakterze, więc warto wybrać się tam całą rodziną. Tym bardziej, że na miejscu na maluchy czekają atrakcyjne zajęcia. Specjalnie dla dzieci zostaną zorganizowane warsztaty, podczas których ozdobią świąteczne figurki według własnego pomysłu.

avatar

akceptuję regulamin

Iza - Kraków 2013-11-27 14:56

Mam nadzieję, że też znajdę coś ciekawego na święta. Czas zacząć coroczną akcję kupowania prezentów :D

Asia 2013-11-27 10:07

na takich jarmarkach zawsze można znaleźć coś ciekawego. prawdziwe perełki w porównaniu do tej masowej produkcji z chin, która zalewa wszystkie galerie i supermarkety przed świętami

Mazur Z Mazur 2013-11-26 15:45

Organizowanie takich jarmarków przed świętami to super sprawa. Zawsze coś ciekawego można wygrzebać na tych stoiskach. Popieram w stu procentach i zapowiadam, że się wybieram :)

Zobacz także

Na skróty:

Mazury

Mazury to kraina historyczna oraz etnograficzna położona na północnym wschodzie Polski. Geograficznie jest część Pojezierza Mazurskiego a także Iławskiego. Mazury są położone w województwie warmińsko-mazurskim.

Ostatnie zlodowacenie mające miejsce około 14000-15000 lat temu ukształtowało krajobraz Mazur. Teren jest pagórkowaty, z wieloma jeziorami, rzeczkami i strumykami. Około 30% powierzchni Mazur pokrywją lasy. Na północy Mazur przeważają grądy a na południu możemy ogłądać bory sosnowe oraz mieszane.

Nazwa Mazury została wprowadzona przez władze pruskie w XIX wieku.

"Rzeczownik Mazur pochodzi od przedrostka maz- (brudzić, smolić, mazać) – pierwotnie słowo maź, oznaczało smołę i dziegć, pochodzi od zamieszkujących tutejsze lasy smolarzy – do którego dodano przyrostek -ur."

W dawnej polszczyźnie Mazur to mieszkaniec Mazowsza i z tym należy wiązać pochodzenie słowa Mazury. Z Mazowsza w dawnych czasach napływało na teren Mazur bardzo wiele osób, które się tu osiedlały. Mieszkańcy Mazur byli w większości z wyznania protestantami a dokładniej luteranami, którze władali jednak językiem polskim.

Mazury nazywa się Krainą tysiąca jezior ale na Mazurach jezior jest ponad dwukrotnie więcej

Warmia a Mazury

Mazurzy w większości byli protestantami i wraz z reformą narodziła się odrębność tej krainy poneiważ religia stała się głównym kryterium ludności która zamieszkuje te tereny. Warmia była natomiast katolicka i do 1772 roku wchodziła w skład Polski a reszta kraju była protestancka.

Mazury nigdy nie stanowiły odrębnej jednostki administracyjnej pod jakimkolwiek względem - Warmia natomiast tak. Nie da się więc jednoznacznie ustalić granic Mazur. Mazurzy to w skrócie Prusacy, protestanci a ich język to Polski lub mazurski. Ich germańska asymilacja miała miejsce do roku 1945 a potem większość z nich wyjechała do Niemiec. Dzisiaj rdzennych Mazurów jest na Mazurach około 5000.

"We współczesnej branży turystycznej określenie Mazury rozszerzyło swoje znaczenie: wszędzie, gdzie na północnym wschodzie Polski występują jeziora, pagórki i lasy, mówi się o Mazurach."