Zobacz także

Weekend listopadowy 2015 w Krainie Tysiąca Jezior

A A

gdzie na weekend w listopadzie,  długi weekend w listopadzie,  weekend na mazurach

Już najwyższy czas zaplanować wypoczynek podczas zbliżającego się długiego weekendu listopadowego. Zapraszamy nad przepiękne mazurskie jeziora, które jesienią tchną spokojem i pozwalają w pełni się zrelaksować.

Gdzie warto spędzić listopadowy weekend 2015? Turyści, którzy nadal szukają inspiracji, znajdą poniżej kilka przykładowych ofert z terenu całych Mazur.

Domki Mazurskie Siedlisko i Mazurskie Rozlewisko niedaleko Mikołajek to propozycja dla osób, które lubią aktywnie spędzać wolne weekendy. Wynajęcie któregoś z nich to gwarancja udanego wypoczynku wśród mazurskich lasów. Dodatkowym atutem jest bliskość Szlaku Krutyni – chętnie wybierają go kajakarze odwiedzający region.

Inną opcją jest wynajęcie domu Paradis Mazur, zlokalizowanego w pobliżu Mrągowa. Do dyspozycji gości oddano salon z kominkiem, który świetnie się sprawdza w długie jesienne wieczory, trzy sypialnie z możliwością dostawek, jadalnię z tarasem, w pełni wyposażoną kuchnię oraz łazienkę. Dom znajduje się zaledwie sto metrów od jeziora.

Ofertę na długi weekend w połowie listopada przygotował też Hotel Anders, znajdujący się w Starych Jabłonkach. Wypoczynek właśnie w tym miejscu będzie okazją do tego, by spróbować lokalnych przysmaków – świetnej gęsiny i pysznych jabłek w różnych postaciach. Na gości hotelu czekać będą także specjalnie dla nich przygotowane atrakcje: wycieczki z przewodnikiem, seanse filmowe, quizy dla dzieci i wiele innych.

Hotel Ognisty Ptak w listopadzie kusi piwoszy. Podczas długiego weekendu w hotelu zostanie zorganizowane III Mazurskie Święto Piwa z prawdziwą piwną biesiadą. Na gości czekać też będzie masaż gorącą czekoladą oraz strefa relaksu z basenem, sauną i jacuzzi.

Na długi weekend zaprasza też Gospodarstwo Gościnne „Na Zaciszu” w Kruklankach. Do dyspozycji wynajmujących oddano tu studio z łazienką, pokoje gościnne – również z łazienkami, salonik z kominkiem, jadalnię oraz kuchnię z wyposażeniem. Atutem jest bliskość Giżycka oraz malownicze jezioro Gołdopiwo, gdzie warto wybrać się na jesienny spacer. Oprócz gospodarstwa „Na Zaciszu”, w Kruklankach można wynająć pokój w gospodarstwie agroturystycznym Nad Strumykiem.

Pakiet na długi weekend w listopadzie znajdziemy też w ofercie Ośrodka Szkoleniowego „Wiatraki”. Program pobytu obejmuje korzystanie z sauny fińskiej i infrared oraz kąpiele relaksacyjne. Każdy z gości otrzyma także pięć procent zniżki na zabiegi w SPA.

Zapraszamy na Mazury! Tu odpoczywa się najlepiej!

avatar

akceptuję regulamin

Zobacz także

Na skróty:

Mazury

Mazury to kraina historyczna oraz etnograficzna położona na północnym wschodzie Polski. Geograficznie jest część Pojezierza Mazurskiego a także Iławskiego. Mazury są położone w województwie warmińsko-mazurskim.

Ostatnie zlodowacenie mające miejsce około 14000-15000 lat temu ukształtowało krajobraz Mazur. Teren jest pagórkowaty, z wieloma jeziorami, rzeczkami i strumykami. Około 30% powierzchni Mazur pokrywją lasy. Na północy Mazur przeważają grądy a na południu możemy ogłądać bory sosnowe oraz mieszane.

Nazwa Mazury została wprowadzona przez władze pruskie w XIX wieku.

"Rzeczownik Mazur pochodzi od przedrostka maz- (brudzić, smolić, mazać) – pierwotnie słowo maź, oznaczało smołę i dziegć, pochodzi od zamieszkujących tutejsze lasy smolarzy – do którego dodano przyrostek -ur."

W dawnej polszczyźnie Mazur to mieszkaniec Mazowsza i z tym należy wiązać pochodzenie słowa Mazury. Z Mazowsza w dawnych czasach napływało na teren Mazur bardzo wiele osób, które się tu osiedlały. Mieszkańcy Mazur byli w większości z wyznania protestantami a dokładniej luteranami, którze władali jednak językiem polskim.

Mazury nazywa się Krainą tysiąca jezior ale na Mazurach jezior jest ponad dwukrotnie więcej

Warmia a Mazury

Mazurzy w większości byli protestantami i wraz z reformą narodziła się odrębność tej krainy poneiważ religia stała się głównym kryterium ludności która zamieszkuje te tereny. Warmia była natomiast katolicka i do 1772 roku wchodziła w skład Polski a reszta kraju była protestancka.

Mazury nigdy nie stanowiły odrębnej jednostki administracyjnej pod jakimkolwiek względem - Warmia natomiast tak. Nie da się więc jednoznacznie ustalić granic Mazur. Mazurzy to w skrócie Prusacy, protestanci a ich język to Polski lub mazurski. Ich germańska asymilacja miała miejsce do roku 1945 a potem większość z nich wyjechała do Niemiec. Dzisiaj rdzennych Mazurów jest na Mazurach około 5000.

"We współczesnej branży turystycznej określenie Mazury rozszerzyło swoje znaczenie: wszędzie, gdzie na północnym wschodzie Polski występują jeziora, pagórki i lasy, mówi się o Mazurach."