Weekend w Olsztynie

A A

weekend w olsztynie,  weekend na mazurach,  wczasy na mazurach,  ciekawe miejsca w olsztynie,  wypoczynek na mazurach,  jeziora w olsztynie,  miejscowości na mazurach

Zobacz również

Jednym z najpiękniejszych miejsc w Polsce są Mazury, których stolicą jest zabytkowy Olsztyn. Miasto zapewnia wiele atrakcji turystycznych i pewne jest, że nie będziemy się tam nudzić. Gościnność mieszkańców oraz wiele miejsc do zwiedzana zapewni wczasowiczom niezapomniany weekend w Olsztynie.

Wczasy na Mazurach


Wakacje skończyły się szybko i teraz każdy z nas pochłonięty jest ciężką pracą. Kiedy przychodzi weekend marzymy aby wypocząć w jakimś urokliwym miejscu. Szukamy miejsca gdzie moglibyśmy zrelaksować się w dni wolne od pracy. Wczasy na Mazurach to ideale rozwiązanie dla wszystkich, którzy chcą poprawić sobie samopoczucie oraz nabrać sił na kolejny tydzień efektywnej pracy. Spędzając czas wolny na Mazurach wybierzmy się do Olsztyna. Miasto oferuje wczasowiczom szereg różnorodnych atrakcji, niepowtarzalny klimat oraz bogatą bazę komfortowych noclegów.

 

Ciekawe miejsca w Olsztynie


Decydując się na weekend w Olsztynie warto wcześniej zaplanować co będziemy zwiedzać ponieważ możliwości jest bardzo wiele. Ciekawe miejsca w Olsztynie rozsiane są po całym mieście i zapewniają atrakcyjny wypoczynek na Mazurach. Odwiedzając Olsztyn nie można pominąć Muzeum Warmii i Mazur. Muzeum znane jest w całej Polsce ze względu na swoje bardzo liczne i cenne zbiory, które są źródłem wiedzy na temat całego województwa warmińsko - mazurskiego.

Zobacz także: Muzeum Warmii i Mazur w Olsztynie

 

Planetarium w Olsztynie


Spędzając weekend w Olsztynie koniecznie trzeba odwiedzić Planetarium Astronomiczne. Jeśli pogoda będzie dopisywać placówka organizuje niepowtarzalne pokazy astronomiczne. Dogodne położenie planetarium pozwala z budynku zobaczyć całą panoramę malowniczego Olsztyna. Bogata architektura miasta, piękne zabytkowe budynki oraz ułożenie ulic daje niezapomniane wrażenia i piękną pocztówkę tego niezwykłego miasta.

 

Jeziora na Mazurach


Wypoczynek na Mazurach to przede wszystkim możliwość odpoczynku nad brzegami licznych jezior. Spędzając weekend w Olsztynie warto wybrać się na spacer na plażę miejską oraz przystań nad Jeziorem Ukiel.

Malowniczych jezior w Olsztynie nie brakuje. Zobacz jakie jeszcze są Kąpieliska w Olsztynie

 

Jeziora w Olsztynie


Jeziora w Olsztynie to także możliwość na aktywne spędzenie wolnego czasu spędzając weekend na Mazurach. Liczne kąpieliska i jeziora w Olsztynie to urokliwe miejsca do których przyjeżdżają turyści z całej Polski. W Olsztynie każdy znajdzie coś dla siebie, zarówno zwolennicy aktywnego wypoczynku jak i miłośnicy wycieczek krajoznawczych. Stolica Mazur to miejsce bardzo atrakcyjne turystycznie dlatego też warto podczas wolnego weekendy zaplanować sobie wczasy na Mazurach i odpocząć w malowniczym i urokliwym mieście jakim jest Olsztyn.

Ciekawią Cię inne miejscowości na Mazurach? Przeczytaj: Ciekawe miejsca na Mazurach

avatar

akceptuję regulamin

Bernard Wawrzyniewicz 2018-12-13 11:22

Olsztyn stolicą Mazur? Od kiedy? Kto tak uważa nie powinien prowadzić portalu o nazwie mazury.com!

An Wan 2016-04-21 17:34

Najlepsze miejsce...Park Makumba!! Rewelacyjna zabawa. Byliśmy z całą rodziną!! [wymoderowano] Podobno w tym roku będą mega nowości!!

avatar

Olga 2011-11-14 16:47 (użytkownik niezalogowany)

W tym roku też planuję spędzić Sylwestra na Mazurach. Czytając ten artykuł coraz bardziej przekonuję się do Olsztyna. Może ktoś polecić ciekawe miejsce?

avatar

Błażej 2011-10-26 16:36 (użytkownik niezalogowany)

Olsztyn... piękne miasto:) lubię tam przyjeżdżać szczególnie latem. Malownicze jeziora i gościnność mieszkańców sprawia, że do tego miejsca chce się wracać. W tym roku planuję spędzić Sylwestra na Mazurach. Jeszcze nie wiem czy będzie to konkretnie Olsztyn ale plan jest ;););)

avatar

Anka - Olsztyn 2011-10-24 16:55 (użytkownik niezalogowany)

A ja najbardziej lubię Olsztyn za ciekawe imprezy i wydarzenia. Przez najbliższe miesiące czekają nas spektakle, koncerty, wystawy i występy kabaretów. Poza tym w marcu ma nastąpić otwarcie nowoczesnego basenu, na który wszyscy olsztynianie czekają z niecierpliwością. Więc po zwiedzaniu na pewno będzie gdzie wypocząć :D

avatar

Olka 2011-10-24 16:47 (użytkownik niezalogowany)

Miałam okazję odwiedzić Olsztyn tego lata w sierpniu i bardzo polecam wypoczynek w tym mieście. Szczególnie zachwyciło mnie planetarium i pokazy astronomiczne! Niezapomniane przeżycie! Co więcej atmosfera miasta i oczywiście przepiękne mazurskie jeziora aah to trzeba po prostu zobaczyć! ;)

Zobacz także

Na skróty:

Mazury

Mazury to kraina historyczna oraz etnograficzna położona na północnym wschodzie Polski. Geograficznie jest część Pojezierza Mazurskiego a także Iławskiego. Mazury są położone w województwie warmińsko-mazurskim.

Ostatnie zlodowacenie mające miejsce około 14000-15000 lat temu ukształtowało krajobraz Mazur. Teren jest pagórkowaty, z wieloma jeziorami, rzeczkami i strumykami. Około 30% powierzchni Mazur pokrywją lasy. Na północy Mazur przeważają grądy a na południu możemy ogłądać bory sosnowe oraz mieszane.

Nazwa Mazury została wprowadzona przez władze pruskie w XIX wieku.

"Rzeczownik Mazur pochodzi od przedrostka maz- (brudzić, smolić, mazać) – pierwotnie słowo maź, oznaczało smołę i dziegć, pochodzi od zamieszkujących tutejsze lasy smolarzy – do którego dodano przyrostek -ur."

W dawnej polszczyźnie Mazur to mieszkaniec Mazowsza i z tym należy wiązać pochodzenie słowa Mazury. Z Mazowsza w dawnych czasach napływało na teren Mazur bardzo wiele osób, które się tu osiedlały. Mieszkańcy Mazur byli w większości z wyznania protestantami a dokładniej luteranami, którze władali jednak językiem polskim.

Mazury nazywa się Krainą tysiąca jezior ale na Mazurach jezior jest ponad dwukrotnie więcej

Warmia a Mazury

Mazurzy w większości byli protestantami i wraz z reformą narodziła się odrębność tej krainy poneiważ religia stała się głównym kryterium ludności która zamieszkuje te tereny. Warmia była natomiast katolicka i do 1772 roku wchodziła w skład Polski a reszta kraju była protestancka.

Mazury nigdy nie stanowiły odrębnej jednostki administracyjnej pod jakimkolwiek względem - Warmia natomiast tak. Nie da się więc jednoznacznie ustalić granic Mazur. Mazurzy to w skrócie Prusacy, protestanci a ich język to Polski lub mazurski. Ich germańska asymilacja miała miejsce do roku 1945 a potem większość z nich wyjechała do Niemiec. Dzisiaj rdzennych Mazurów jest na Mazurach około 5000.

"We współczesnej branży turystycznej określenie Mazury rozszerzyło swoje znaczenie: wszędzie, gdzie na północnym wschodzie Polski występują jeziora, pagórki i lasy, mówi się o Mazurach."