Zobacz także

Weekend za pół ceny 2018 - rusza wiosenna edycja akcji

A A

weekend za pół ceny,  weekend za pół ceny mazury

Zobacz również

Polujesz na atrakcyjne rabaty i oferty? Nie przegap wiosennej edycji akcji „Weekend za pół ceny”. Biorą w niej udział także obiekty z województwa warmińsko-mazurskiego.

Wiosenna edycja „Weekendu za pół ceny” odbędzie się w dniach 9-11 marca 2018 r. Pokazuje, że nawet przedwiośnie może być dobrym momentem na zaplanowanie wyjazdu. W akcję włączają się bowiem instytucje kultury, wprowadzając do swoich ofert atrakcyjne nowości. Również hotele oferują noclegi za połowę ceny.

Zobaczcie, kto z terenu Warmii i Mazur włączył się do promocji – niżej przedstawiamy wybrane oferty. Ich sprzedaż już ruszyła!

Weekend za pół ceny 2018 – Warmia i Mazury


Muzeum Warmii i Mazur w Olsztynie
Promocja będzie obowiązywać w sobotę i niedzielę (10-11 marca). Taniej można zwiedzić olsztyński zamek oraz znajdujące się w jego komnatach ekspozycje. Warto wziąć pod uwagę, że zniżka nie dotyczy oprowadzania przez przewodnika ani wejścia na wieżę.

Teatr im. Stefana Jaracza w Olsztynie
Olsztyński teatr po raz pierwszy bierze udział w akcji. W ramach promocji bilety na spektakl „Wyzwolenie” Stanisława Wyspiańskiego (grany w dniach 9-10 marca) będą kosztować 25 zł. Z kolei bilety na spektakl „Zbrodnia i kara” Fiodora Dostojewskiego, wystawiany 11 marca, będzie można kupić za jedyne 20 zł.

Centrum Rekreacyjno-Sportowe Ukiel
Jeśli w weekend 9-11 marca zamierzacie odwiedzić Centrum, będziecie mogli skorzystać z atrakcyjnej oferty. Osoby które wypożyczą wybrany sprzęt sportowy – rolki, rower lub kijki nordic walking – drugą godzinę będą mogły korzystać z niego gratis.

Zamek w Lidzbarku Warmińskim
Jest to jeden z oddziałów Muzeum Warmii i Mazur. W weekend 10-11 marca również tutaj będą obowiązywać tańsze bilety. Uwaga! Promocja nie dotyczy wejścia na dziedziniec, do piwnic, na wieżę oraz oprowadzania przez przewodnika.

Muzeum im. J.G. Herdera w Morągu
Muzeum w Morągu także włącza się do akcji. 10 marca wszystkie wystawy stałe dostępne będą bezpłatnie, natomiast cena biletów na wystawy czasowe wyniesie 1 zł. Również w niedzielę można liczyć na promocję, która jednak nie obejmie usługi przewodnickiej.

Hotel**** Anders w Starych Jabłonkach
W ramach akcji hotel oferuje atrakcyjny pakiet pobytowy (dwie doby) dla dwóch osób. Poza noclegami cena obejmuje także wyżywienie w postaci śniadań i obiadokolacji oraz możliwość nieograniczonego korzystania z saun, basenu i siłowni. Ofertę można kupić tylko w dniach 9-11 marca 2018, natomiast wykorzystać ją można do 15 kwietnia (z wyłączeniem Świąt Wielkanocnych).

Pałac i Folwark Galiny
Tańsze pobyty w terminie 9-11 marca 2018 możliwe będą również w Pałacu i Folwarku Galiny. O połowę mniej zapłacisz za nocleg w apartamencie w XVI-wiecznym pałacu, natomiast rabat na pozostałe noclegi wyniesie 25%. Zniżki otrzymasz też na przejażdżkę bryczką (50%) oraz na relaks w ruskiej bani (25%).

Więcej informacji o akcji znajduje się na stronie polskazobaczwiecej.pl.

avatar

akceptuję regulamin

Zobacz także

Na skróty:

Mazury

Mazury to kraina historyczna oraz etnograficzna położona na północnym wschodzie Polski. Geograficznie jest część Pojezierza Mazurskiego a także Iławskiego. Mazury są położone w województwie warmińsko-mazurskim.

Ostatnie zlodowacenie mające miejsce około 14000-15000 lat temu ukształtowało krajobraz Mazur. Teren jest pagórkowaty, z wieloma jeziorami, rzeczkami i strumykami. Około 30% powierzchni Mazur pokrywją lasy. Na północy Mazur przeważają grądy a na południu możemy ogłądać bory sosnowe oraz mieszane.

Nazwa Mazury została wprowadzona przez władze pruskie w XIX wieku.

"Rzeczownik Mazur pochodzi od przedrostka maz- (brudzić, smolić, mazać) – pierwotnie słowo maź, oznaczało smołę i dziegć, pochodzi od zamieszkujących tutejsze lasy smolarzy – do którego dodano przyrostek -ur."

W dawnej polszczyźnie Mazur to mieszkaniec Mazowsza i z tym należy wiązać pochodzenie słowa Mazury. Z Mazowsza w dawnych czasach napływało na teren Mazur bardzo wiele osób, które się tu osiedlały. Mieszkańcy Mazur byli w większości z wyznania protestantami a dokładniej luteranami, którze władali jednak językiem polskim.

Mazury nazywa się Krainą tysiąca jezior ale na Mazurach jezior jest ponad dwukrotnie więcej

Warmia a Mazury

Mazurzy w większości byli protestantami i wraz z reformą narodziła się odrębność tej krainy poneiważ religia stała się głównym kryterium ludności która zamieszkuje te tereny. Warmia była natomiast katolicka i do 1772 roku wchodziła w skład Polski a reszta kraju była protestancka.

Mazury nigdy nie stanowiły odrębnej jednostki administracyjnej pod jakimkolwiek względem - Warmia natomiast tak. Nie da się więc jednoznacznie ustalić granic Mazur. Mazurzy to w skrócie Prusacy, protestanci a ich język to Polski lub mazurski. Ich germańska asymilacja miała miejsce do roku 1945 a potem większość z nich wyjechała do Niemiec. Dzisiaj rdzennych Mazurów jest na Mazurach około 5000.

"We współczesnej branży turystycznej określenie Mazury rozszerzyło swoje znaczenie: wszędzie, gdzie na północnym wschodzie Polski występują jeziora, pagórki i lasy, mówi się o Mazurach."