Wioska tematyczna Warmińskie Straszydła  (Zabytki)

 1 Węgój

Wioska tematyczna Warmińskie Straszydła
telefon

502... wyświetl numer

Powiedz: Ofertę znalazłem w serwisie MAZURY.COM

Prosty lud Warmii i Mazur musiał sobie radzić ze zrozumieniem przeróżnych zjawisk przyrody czy dziwnych zdarzeń w życiu. Wierzono więc w czary, przesądy - przekazywano sobie wierzenia z ust do ust i utrwalano w praktyce.

  Baśnie i legendy stanowią fascynujące źródło informacji o minionych czasach. Wiele z nich spisali zbieracze folkloru ludowego w wiekach XVIII i XIX, m.in. Max Toeppen. Wśród lasów i jezior tej cudownej krainy skrywają się przeróżne widma i upiory. Wśród nich: Kłobuk, Smętek, Topich, Kałuki... Wszystkie te stwory poznać możecie osobiście. Zapraszamy do niezwykłej wioski, której nietypowi mieszkańcy bawią, uczą i integrują. W tym miejscu nie tylko poznacie postacie z warmińskich legend, ale również obyczaje ludowe, posłuchacie legend i występów regionalnego zespołu w oryginalnych ludowych strojach, odwiedzicie skansen maszyn rolniczych, skorzystacie z wyjątkowej ścieżki rowerowej, czy bardzo dobrze zagospodarowanej plaży. Możecie również wziąć udział w lekcji regionalnej czy pokazie ogni na łonie natury. Wieś tematyczna Warmińskie Straszydła znajduje się we wsi Węgój. Zaprasza przez cały rok zarówno grupy, jak i turystów indywidualnych. Zadzwońcie jednak wcześniej i umówcie...

strona www:

Na skróty:

Mazury

Mazury to kraina historyczna oraz etnograficzna położona na północnym wschodzie Polski. Geograficznie jest część Pojezierza Mazurskiego a także Iławskiego. Mazury są położone w województwie warmińsko-mazurskim.

Ostatnie zlodowacenie mające miejsce około 14000-15000 lat temu ukształtowało krajobraz Mazur. Teren jest pagórkowaty, z wieloma jeziorami, rzeczkami i strumykami. Około 30% powierzchni Mazur pokrywją lasy. Na północy Mazur przeważają grądy a na południu możemy ogłądać bory sosnowe oraz mieszane.

Nazwa Mazury została wprowadzona przez władze pruskie w XIX wieku.

"Rzeczownik Mazur pochodzi od przedrostka maz- (brudzić, smolić, mazać) – pierwotnie słowo maź, oznaczało smołę i dziegć, pochodzi od zamieszkujących tutejsze lasy smolarzy – do którego dodano przyrostek -ur."

W dawnej polszczyźnie Mazur to mieszkaniec Mazowsza i z tym należy wiązać pochodzenie słowa Mazury. Z Mazowsza w dawnych czasach napływało na teren Mazur bardzo wiele osób, które się tu osiedlały. Mieszkańcy Mazur byli w większości z wyznania protestantami a dokładniej luteranami, którze władali jednak językiem polskim.

Mazury nazywa się Krainą tysiąca jezior ale na Mazurach jezior jest ponad dwukrotnie więcej

Warmia a Mazury

Mazurzy w większości byli protestantami i wraz z reformą narodziła się odrębność tej krainy poneiważ religia stała się głównym kryterium ludności która zamieszkuje te tereny. Warmia była natomiast katolicka i do 1772 roku wchodziła w skład Polski a reszta kraju była protestancka.

Mazury nigdy nie stanowiły odrębnej jednostki administracyjnej pod jakimkolwiek względem - Warmia natomiast tak. Nie da się więc jednoznacznie ustalić granic Mazur. Mazurzy to w skrócie Prusacy, protestanci a ich język to Polski lub mazurski. Ich germańska asymilacja miała miejsce do roku 1945 a potem większość z nich wyjechała do Niemiec. Dzisiaj rdzennych Mazurów jest na Mazurach około 5000.

"We współczesnej branży turystycznej określenie Mazury rozszerzyło swoje znaczenie: wszędzie, gdzie na północnym wschodzie Polski występują jeziora, pagórki i lasy, mówi się o Mazurach."