Zobacz także

Wielkanoc 2019. Spędź święta na Mazurach

A A

gdzie na wielkanoc,  pomysły na wielkanoc,  pomysły na wielkanocny wyjazd

Święta Wielkanocne 2019 przypadają pod koniec kwietnia, gdy wiosna jest już w pełni. Wykorzystaj ten moment na zorganizowanie rodzinnego wyjazdu na Mazury. Obiekty noclegowe w regionie przygotowały ciekawą ofertę pobytową na czas Wielkanocy.

Świąteczne wyjazdy są coraz popularniejsze – w końcu to szansa, by naprawdę odpocząć i uniknąć męczących przygotowań. W zależności od preferencji na Mazurach możesz wynająć wygodny dom lub skorzystać z gotowej oferty pobytowej w hotelu. Decyzja należy do ciebie!

Niżej przedstawiamy kilka wybranych miejsc na Wielkanoc 2019.

Mazurskie Chaty – Piecki

Mazurskie Chaty to wygodne domki z kominkami dla 5 lub 7 osób. Cały ośrodek jest doskonale przygotowany na przyjęcie gości, którzy znajdą tam między innymi prywatną plażę z dostępem do jeziora. Wśród innych oferowanych atrakcji warto wymienić park linowy, plac zabaw oraz animacje dla dzieci. Do tego istnieje także możliwość wykupienia wyżywienia, więc nie trzeba się troszczyć o wielkanocne posiłki. Gościom ośrodka Mazurskie Chaty pozostanie tylko cieszenie się świątecznym wypoczynkiem i bliskością rodziny.

Chata Wuja Toma-Hosteria na Mazurach – Okrągłe

Chata Wuja Toma-Hosteria na Mazurach oferuje wiosenny wypoczynek z domieszką staropolskiej tradycji. Nie zabraknie więc suto zastawionego wielkanocnego stołu oraz znanych wszystkim tradycji. Goście pensjonatu będą mogli wziąć udział w kraszeniu jaj i dekorowaniu mazurków, na chętnych czekać będzie wyjazd do kościoła parafialnego na święcenie pokarmów. Za środek lokomocji ma służyć wóz wyłożony sianem. Na Niedzielę i Poniedziałek Wielkanocny również zaplanowano sporo atrakcji – gości odwiedzi Zajączek, odbędzie się konkurs turlania jaj i tradycyjny śmigus-dyngus. Wieczorem zapłonie ognisko, a chętni spróbują domowych nalewek z dzikich malin i porzeczek.

Mazurska Chata – Mikołajki

Mikołajki to jedno z najchętniej odwiedzanych mazurskich miast. Jeśli więc chcesz spędzić tam Wielkanoc, zobacz ofertę hotelu Mazurska Chata, gdzie przygotowano 4-dniowy pakiet pobytowy. W cenę zostały wliczone noclegi w komfortowych pokojach oraz śniadania i obiadokolacje (na życzenie również postne). Co ważne, w hotelu mile widziani są również goście z psami – za pobyt czworonoga trzeba dopłacić niedużą kwotę.

Pensjonacik Cyklada – Mikołajki

Pensjonacik Cyklada także oferuje 4-dniowy pobyt podczas Świąt Wielkanocnych. W cenie pakietu uwzględniono noclegi w komfortowych pokojach z łazienką oraz wyżywienie w formie śniadań i obiadów (kolacje za dodatkową opłatą). Posiłki będą serwowane w restauracji hotelu Mazurska Chata. Również w Pensjonaciku Cyklada przyjmowani są goście z psami (pobyt pupila jest dodatkowo płatny).

Pensjonat i Domki Letniskowe Wejsunek – Wejsuny

Wejsunek to obiekt położony nad brzegiem jeziora w otoczeniu zieleni, więc wiosną jest tam naprawdę pięknie. To również wymarzona sceneria dla osób spędzających Święta Wielkanocne poza domem. Na gości czekają tam komfortowe pokoje, tradycyjne polskie świąteczne potrawy oraz spokojna mazurska okolica. Podczas pobytu nie zabraknie atrakcji – będzie można malować pisanki, przygotować koszyczek ze święconką oraz zrelaksować się w Mini Wiosce Spa, na którą składa się sauna i ruska bania. W programie pobytu znalazła się również biesiada przy ognisku wraz z degustacją regionalnej nalewki.

Jurandówka – Spychowo

Spychowo to malownicza miejscowość leżąca na terenie Puszczy Piskiej, nad rzeką Krutynią. Właśnie tam swoje podwoje otwiera Jurandówka, dom położony nad Jeziorem Spychowskim. Do dyspozycji gości jest tam wygodny salon z kominkiem, kuchnia z pełnym wyposażeniem oraz łazienka. Na piętrze mieszczą się trzy sypialnie oraz WC i kolejna łazienka. Na posesji znalazło się miejsce na plac zabaw dla dzieci, grilla oraz ognisko. Goście wypoczywający w Jurandówce bez żadnych dodatkowych opłat mogą również korzystać z pomostu wędkarskiego, łódki i rowerów.

Mazury Chillout – Skorupki k. Rynu

A może chcesz wynająć klimatyczny domek z bala niedaleko Rynku? To idealne miejsce do spędzenia Świąt Wielkanocnych w większym gronie! Dom Mazury Chillout położony jest w pobliżu jeziora, w otoczeniu mazurskiego lasku, dzięki czemu goście mają bliski kontakt z przyrodą. Tutaj można oderwać się od ekranów smartfonów i na nowo odkryć swoją rodzinę. Tutaj wszystko jest możliwe.
Uwaga! Na specjalne hasło można uzyskać atrakcyjny rabat. Promocja ważna jest tylko przy 4-dniowym pobycie.

Villa Sielanka – Ruska Wieś

Villa Sielanka to komfortowe apartamenty w okolicach Węgorzewa. Podczas wielkanocnego pobytu można cieszyć się uroczą okolicą i wiosennymi widokami – goście willi znajdą kijki do nordic walkingu i rowery, co ułatwi organizowanie aktywności na świeżym powietrzu. Poza tym cena pobytu obejmuje noclegi, dwa wielkanocne śniadania i całodniową słodką ucztę w Niedzielę i Poniedziałek Wielkanocny. Oprócz tego w Villi Sielanka znajduje się sauna mokra, fińska oraz kominek – również przeznaczone do użytku gości.

Andrzejowo na Łęgu – Piasutno

Wielkanoc w agropensjonacie Andrzejowo na Łęgu będzie zgodna z polską tradycją, a do tego spędzona w przepięknej okolicy. Dom leży w Puszczy Piskiej, niedaleko Krutyni i mazurskich lasów, przez które biegną liczne szlaki piesze i rowerowe.

fot. JESHOOTS.com /Pexels.com CC0

avatar

akceptuję regulamin

Zobacz także

Na skróty:

Mazury

Mazury to kraina historyczna oraz etnograficzna położona na północnym wschodzie Polski. Geograficznie jest część Pojezierza Mazurskiego a także Iławskiego. Mazury są położone w województwie warmińsko-mazurskim.

Ostatnie zlodowacenie mające miejsce około 14000-15000 lat temu ukształtowało krajobraz Mazur. Teren jest pagórkowaty, z wieloma jeziorami, rzeczkami i strumykami. Około 30% powierzchni Mazur pokrywją lasy. Na północy Mazur przeważają grądy a na południu możemy ogłądać bory sosnowe oraz mieszane.

Nazwa Mazury została wprowadzona przez władze pruskie w XIX wieku.

"Rzeczownik Mazur pochodzi od przedrostka maz- (brudzić, smolić, mazać) – pierwotnie słowo maź, oznaczało smołę i dziegć, pochodzi od zamieszkujących tutejsze lasy smolarzy – do którego dodano przyrostek -ur."

W dawnej polszczyźnie Mazur to mieszkaniec Mazowsza i z tym należy wiązać pochodzenie słowa Mazury. Z Mazowsza w dawnych czasach napływało na teren Mazur bardzo wiele osób, które się tu osiedlały. Mieszkańcy Mazur byli w większości z wyznania protestantami a dokładniej luteranami, którze władali jednak językiem polskim.

Mazury nazywa się Krainą tysiąca jezior ale na Mazurach jezior jest ponad dwukrotnie więcej

Warmia a Mazury

Mazurzy w większości byli protestantami i wraz z reformą narodziła się odrębność tej krainy poneiważ religia stała się głównym kryterium ludności która zamieszkuje te tereny. Warmia była natomiast katolicka i do 1772 roku wchodziła w skład Polski a reszta kraju była protestancka.

Mazury nigdy nie stanowiły odrębnej jednostki administracyjnej pod jakimkolwiek względem - Warmia natomiast tak. Nie da się więc jednoznacznie ustalić granic Mazur. Mazurzy to w skrócie Prusacy, protestanci a ich język to Polski lub mazurski. Ich germańska asymilacja miała miejsce do roku 1945 a potem większość z nich wyjechała do Niemiec. Dzisiaj rdzennych Mazurów jest na Mazurach około 5000.

"We współczesnej branży turystycznej określenie Mazury rozszerzyło swoje znaczenie: wszędzie, gdzie na północnym wschodzie Polski występują jeziora, pagórki i lasy, mówi się o Mazurach."