Zobacz także

Wielkanoc na Mazurach? To świetny pomysł!

A A

gdzie na wielkanoc,  święta wielkanocne na mazurach,  wielkanoc poza domem

Zobacz również

Święta poza domem to świetny pomysł! Można skupić się relacjach z bliskimi, odpocząć i cieszyć się pięknem będącej w rozkwicie wiosny. Ta pora roku jest szczególnie piękna na Mazurach – prezentujemy więc miejsca w naszym, które przygotowały propozycję wielkanocnych pobytów.

Święta Wielkanocne 2017 przypadają na połowę kwietnia. Jeśli w tym czasie planujecie przyjazd na Mazury, koniecznie sprawdźcie oferty hotelarzy. Niżej prezentujemy wybrane oferty na świąteczne pobyty.

Chata Wuja Toma, pensjonat znajdujący się w miejscowości Okrągłe, na Święta Wielkanocne już ma gotową propozycję. Oferta obejmuje pobyt od piątku do poniedziałku – w tym czasie goście pensjonatu na pewno nie będą się nudzić. W programie pobytu znalazło się kraszenie pisanek, dekorowanie wielkanocnych bab i mazurków oraz wyprawa wozem do pobliskiego kościoła na święcenie pokarmów. Dwa świąteczne dni upłyną pod znakiem zbaw i konkursów dla dzieci i dorosłych. Do tego oczywiście uginające się pod smakołykami stoły… Czego można chcieć więcej?

Święta Wielkanocne przypadają w połowie kwietnia, warto więc pomyśleć o wynajęciu na Mazurach domu. Paradis Mazur znajduje się niedaleko Mrągowa, na zacisznej posesji nad jeziorem. Goście mają do dyspozycji salon z kominkiem, wygodne sypialnie, w pełni wyposażoną kuchnię i inne udogodnienia.

Na świąteczny pobyt zaprasza również Pensjonat Wejsunek, znajdujący się w miejscowości Wejsuny. Na wczasowiczów czekają wygodne pokoje nad samym jeziorem, pyszna polska kuchnia oraz relaks w wiosce spa. Goście pensjonatu będą mogli przygotować swój koszyk ze święconką oraz wziąć udział w malowaniu pisanek.

Wielkanoc w pensjonacie Cyklada w Mikołajkach to przede wszystkim możliwość kilkudniowego relaksu. Na gości czekać będą pyszne śniadania i obiady, a do tego relaks w saunie. Najmłodsi będą mogli spędzić czas na placu zabaw.

Agroturystyka nad Stawem w Młynowie niedaleko Mrągowa położona jest blisko plaży i amfiteatru. Na ogrodzonym terenie znajduje się plac zabaw i zarybiony staw. Można tu również rozpalić grilla lub ognisko. Miejsce jest wprost stworzone dla beztroskiego wypoczynku.

Święta Wielkanocne można spędzić także w urokliwym zakątku Puszczy Piskiej – Leśniczówce „Rudy Kot”. Na gości czekają wyjątkowe szlaki turystyczne, piękne lasy i czyste jeziora. Gospodarze znani są ze smacznej, urozmaiconej tradycyjnej kuchni.

Ofertę wielkanocnego wypoczynku przygotowała Villa Sielanka, znajdująca się w miejscowości Ruska Wieś. Pakiet obejmuje noclegi w komfortowym apartamencie, słodką wielkanocną ucztę oraz korzystania ze strefy wellness i spa. Osoby, które chciałyby od razu spalić świąteczne kalorie, mogą wybrać się na przejażdżkę rowerową lub spacer z kijkami nordic walking.

avatar

akceptuję regulamin

Zobacz także

Na skróty:

Mazury

Mazury to kraina historyczna oraz etnograficzna położona na północnym wschodzie Polski. Geograficznie jest część Pojezierza Mazurskiego a także Iławskiego. Mazury są położone w województwie warmińsko-mazurskim.

Ostatnie zlodowacenie mające miejsce około 14000-15000 lat temu ukształtowało krajobraz Mazur. Teren jest pagórkowaty, z wieloma jeziorami, rzeczkami i strumykami. Około 30% powierzchni Mazur pokrywją lasy. Na północy Mazur przeważają grądy a na południu możemy ogłądać bory sosnowe oraz mieszane.

Nazwa Mazury została wprowadzona przez władze pruskie w XIX wieku.

"Rzeczownik Mazur pochodzi od przedrostka maz- (brudzić, smolić, mazać) – pierwotnie słowo maź, oznaczało smołę i dziegć, pochodzi od zamieszkujących tutejsze lasy smolarzy – do którego dodano przyrostek -ur."

W dawnej polszczyźnie Mazur to mieszkaniec Mazowsza i z tym należy wiązać pochodzenie słowa Mazury. Z Mazowsza w dawnych czasach napływało na teren Mazur bardzo wiele osób, które się tu osiedlały. Mieszkańcy Mazur byli w większości z wyznania protestantami a dokładniej luteranami, którze władali jednak językiem polskim.

Mazury nazywa się Krainą tysiąca jezior ale na Mazurach jezior jest ponad dwukrotnie więcej

Warmia a Mazury

Mazurzy w większości byli protestantami i wraz z reformą narodziła się odrębność tej krainy poneiważ religia stała się głównym kryterium ludności która zamieszkuje te tereny. Warmia była natomiast katolicka i do 1772 roku wchodziła w skład Polski a reszta kraju była protestancka.

Mazury nigdy nie stanowiły odrębnej jednostki administracyjnej pod jakimkolwiek względem - Warmia natomiast tak. Nie da się więc jednoznacznie ustalić granic Mazur. Mazurzy to w skrócie Prusacy, protestanci a ich język to Polski lub mazurski. Ich germańska asymilacja miała miejsce do roku 1945 a potem większość z nich wyjechała do Niemiec. Dzisiaj rdzennych Mazurów jest na Mazurach około 5000.

"We współczesnej branży turystycznej określenie Mazury rozszerzyło swoje znaczenie: wszędzie, gdzie na północnym wschodzie Polski występują jeziora, pagórki i lasy, mówi się o Mazurach."