Zobacz także

Wielkie Otwarcie Sezonu i Mazurska Majówka 2017 w Giżycku

A A

mazurska majówka giżycko,  wielkie otwarcie sezonu w giżycku

Początek maja w Giżycku to okazja do świetnej zabawy. W tym czasie odbywa się bowiem Wielkie Otwarcie Sezonu, którego punktem kulminacyjnym jest widowiskowa Parada Jednostek Pływających na kanale Giżyckim.

Wielkie Otwarcie Sezonu w Giżycku odbędzie się 1 maja o godzinie 12:00 przy moście obrotowym. Tradycyjnym elementem otwarcia będzie Parada Jednostek Pływających i konkurs na najlepiej udekorowaną łódź i przebraną załogę.

Szukasz noclegów w mieście i okolicy? Wejdź i zobacz: Noclegi w Giżycku

Chociaż oficjalną część imprezy zaplanowano na południe, to już od godziny 11:00 można będzie obserwować występy teatru ulicznego, pokazy sceniczne i animacje. Paradę Jednostek poprzedzi też koncert szantowy oraz zaprzysiężenie ratowników Mazurskiego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego.

Kolejny ważny punkt programu to strat charytatywnej wypraw kajakowej Michała Tatko, który na co dzień jest żołnierzem 15. Giżyckiej Brygady Zmechanizowanej im. Zawiszy Czarnego. Śmiałek zamierza dopłynąć do Baraniej Góry w Beskidzie Śląskim. Czeka go więc licząca tysiąc kilometrów trasa.

Wielkie Otwarcie Sezonu w Giżycku to jedno z wydarzeń Mazurskiej Majówki. W programie na kolejne dni długiego weekendu znalazły się takie wydarzenia jak biegi rodzinne, festyny oraz atrakcje zorganizowane przez 15 GBZ z okazji Święta Flagi.

Program Wielkiego Otwarcia Sezonu i Mazurskiej Majówki


1 maja, poniedziałek

10:00 regaty młodzieżowe na jeziorze Niegocin
11:00 występy teatru ulicznego „Los Fuegos”
11:25 koncert zespołu szantowego „Atlantyda”
11:50 zaprzysiężenie ratowników Mazurskiego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego
12:00 Wielkie Otwarcie Sezonu i uroczyste otwarcie mostu obrotowego
12:30 druga część koncertu zespołu „Atlantyda”
13:30 Zumba Show „Sailshow”
17:00 wernisaż wystawy „Op Art i Geometryczna Abstrakcja”

2 maja, wtorek

10:00 obchody Dnia Flagi – las miejski / plaża miejska
• giżycka edycja Ogólnopolskich Biegów Rodzinnych
• Garnizonowy Festyn Rodzinny – konkursy i występy
• Koncert Orkiestry Wojskowej z Giżycka na plaży miejskiej
• atrakcje dla dzieci przygotowane przez 15. Giżycką Brygadę Zmotoryzowaną

3 maja, środa

10:00 obchody uchwalenia Konstytucji 3 Maja
• msza św. w intencji Ojczyzny w kościele św. Brunona

Źródło: UM Giżycko

 

 

fot. PublicDomainPictures (pixabay.com CC0)

avatar

akceptuję regulamin

Zobacz także

Na skróty:

Mazury

Mazury to kraina historyczna oraz etnograficzna położona na północnym wschodzie Polski. Geograficznie jest część Pojezierza Mazurskiego a także Iławskiego. Mazury są położone w województwie warmińsko-mazurskim.

Ostatnie zlodowacenie mające miejsce około 14000-15000 lat temu ukształtowało krajobraz Mazur. Teren jest pagórkowaty, z wieloma jeziorami, rzeczkami i strumykami. Około 30% powierzchni Mazur pokrywją lasy. Na północy Mazur przeważają grądy a na południu możemy ogłądać bory sosnowe oraz mieszane.

Nazwa Mazury została wprowadzona przez władze pruskie w XIX wieku.

"Rzeczownik Mazur pochodzi od przedrostka maz- (brudzić, smolić, mazać) – pierwotnie słowo maź, oznaczało smołę i dziegć, pochodzi od zamieszkujących tutejsze lasy smolarzy – do którego dodano przyrostek -ur."

W dawnej polszczyźnie Mazur to mieszkaniec Mazowsza i z tym należy wiązać pochodzenie słowa Mazury. Z Mazowsza w dawnych czasach napływało na teren Mazur bardzo wiele osób, które się tu osiedlały. Mieszkańcy Mazur byli w większości z wyznania protestantami a dokładniej luteranami, którze władali jednak językiem polskim.

Mazury nazywa się Krainą tysiąca jezior ale na Mazurach jezior jest ponad dwukrotnie więcej

Warmia a Mazury

Mazurzy w większości byli protestantami i wraz z reformą narodziła się odrębność tej krainy poneiważ religia stała się głównym kryterium ludności która zamieszkuje te tereny. Warmia była natomiast katolicka i do 1772 roku wchodziła w skład Polski a reszta kraju była protestancka.

Mazury nigdy nie stanowiły odrębnej jednostki administracyjnej pod jakimkolwiek względem - Warmia natomiast tak. Nie da się więc jednoznacznie ustalić granic Mazur. Mazurzy to w skrócie Prusacy, protestanci a ich język to Polski lub mazurski. Ich germańska asymilacja miała miejsce do roku 1945 a potem większość z nich wyjechała do Niemiec. Dzisiaj rdzennych Mazurów jest na Mazurach około 5000.

"We współczesnej branży turystycznej określenie Mazury rozszerzyło swoje znaczenie: wszędzie, gdzie na północnym wschodzie Polski występują jeziora, pagórki i lasy, mówi się o Mazurach."