Zobacz także

Wilczy Szaniec odświeży ofertę turystyczną

A A

mazury wilczy szaniec,  wilczy szaniec gierłoż

Zobacz również

Wilczy Szaniec to jedna z największych mazurskich atrakcji. Dawną kwaterę wodza Trzeciej Rzeszy każdego roku zwiedza kilkaset tysięcy turystów. Teraz obiekt ma szansę przyciągnąć ich jeszcze więcej – obecny nadzorca planuje bowiem nowe inwestycje w infrastrukturę.

W kwietniu 2017 oficjalny zarząd nad Wilczym Szańcem przejęło Nadleśnictwo Srokowo. Teraz planuje zmiany, które jeszcze bardziej uatrakcyjnią to historyczne miejsce.

Jedną z nowości będzie oświetlenie alejek, co umożliwi turystom wejście na teren Wilczego Szańca także po zmroku. W planach jest również utworzenie ścieżki historyczno-edukacyjnej, która będzie przybliżać dzieje tego miejsca, oraz zaaranżowanie w jednym z bunkrów sali audiowizualnej. Jak widać plany są ambitne i mają zostać zrealizowane do przyszłego sezonu turystycznego.

Warto zaznaczyć, że w żadnej sposób nie komplikują zwiedzania Wilczego Szańca. Jest dostępny dla turystów przez cały tydzień od 8:00 do 20:00. Ceny biletów: 15 zł – normalny, 10 zł – ulgowy, dzieci do lat 6 wchodzą bezpłatnie.

Wilczy Szaniec znajduje się niedaleko Kętrzyna, a weekend spędzony w tym mieście jest zawsze dobrym pomysłem. Nie czekaj i już dzisiaj poszukaj odpowiednich noclegów, zobacz: Noclegi w Kętrzynie

Historia Wilczego Szańca


Bunkry ukryte w lesie nieopodal Gierłoży służyły Hitlerowi za główną kwaterę od 1941 do 1944 roku. I chociaż od zakończenia wojny minęło kilkadziesiąt lat, mroczna atmosfera nadal jest wyraźnie odczuwalna.

Wilczy Szaniec stanowił prawdziwe leśne miasteczko, w którym mieszkało ponad dwa tysiące osób. Żołnierze oraz obsługa cywilna mieli do dyspozycji dwieście budynków: schrony, baraki, dwa lotniska, elektrownie, dworzec kolejowy, wodociągi, ciepłownię oraz centrale. Często przebywał tu Hitler a także najwyżsi dostojnicy Trzeciej Rzeszy, m.in. Hermann Goring, Heinrich Himmler, Martin Bormann, Wilhelm Keitel, Joseph Goebbels i Albert Speer.

Warto również wspomnieć, że doszło tu do nieudanego zamachu na führera, którego w lipcu 1944 r. usiłował dokonać hrabia Claus Schenk von Stauffenberg.

avatar

akceptuję regulamin

Zobacz także

Na skróty:

Mazury

Mazury to kraina historyczna oraz etnograficzna położona na północnym wschodzie Polski. Geograficznie jest część Pojezierza Mazurskiego a także Iławskiego. Mazury są położone w województwie warmińsko-mazurskim.

Ostatnie zlodowacenie mające miejsce około 14000-15000 lat temu ukształtowało krajobraz Mazur. Teren jest pagórkowaty, z wieloma jeziorami, rzeczkami i strumykami. Około 30% powierzchni Mazur pokrywją lasy. Na północy Mazur przeważają grądy a na południu możemy ogłądać bory sosnowe oraz mieszane.

Nazwa Mazury została wprowadzona przez władze pruskie w XIX wieku.

"Rzeczownik Mazur pochodzi od przedrostka maz- (brudzić, smolić, mazać) – pierwotnie słowo maź, oznaczało smołę i dziegć, pochodzi od zamieszkujących tutejsze lasy smolarzy – do którego dodano przyrostek -ur."

W dawnej polszczyźnie Mazur to mieszkaniec Mazowsza i z tym należy wiązać pochodzenie słowa Mazury. Z Mazowsza w dawnych czasach napływało na teren Mazur bardzo wiele osób, które się tu osiedlały. Mieszkańcy Mazur byli w większości z wyznania protestantami a dokładniej luteranami, którze władali jednak językiem polskim.

Mazury nazywa się Krainą tysiąca jezior ale na Mazurach jezior jest ponad dwukrotnie więcej

Warmia a Mazury

Mazurzy w większości byli protestantami i wraz z reformą narodziła się odrębność tej krainy poneiważ religia stała się głównym kryterium ludności która zamieszkuje te tereny. Warmia była natomiast katolicka i do 1772 roku wchodziła w skład Polski a reszta kraju była protestancka.

Mazury nigdy nie stanowiły odrębnej jednostki administracyjnej pod jakimkolwiek względem - Warmia natomiast tak. Nie da się więc jednoznacznie ustalić granic Mazur. Mazurzy to w skrócie Prusacy, protestanci a ich język to Polski lub mazurski. Ich germańska asymilacja miała miejsce do roku 1945 a potem większość z nich wyjechała do Niemiec. Dzisiaj rdzennych Mazurów jest na Mazurach około 5000.

"We współczesnej branży turystycznej określenie Mazury rozszerzyło swoje znaczenie: wszędzie, gdzie na północnym wschodzie Polski występują jeziora, pagórki i lasy, mówi się o Mazurach."