Port - AZS Wilkasy  (Porty i przystanie)

Niegocińska 5 Wilkasy

Port - AZS Wilkasy
telefon

428... wyświetl numer

Powiedz: Ofertę znalazłem w serwisie MAZURY.COM

Port AZS Wilkasy przystosowany jest do przyjęcia ponad 200 jednostek pływających. Należy on do jednych z największych marin zlokalizowanych na Mazurach – Mariny Wilkasy, która pomieści łącznie 330 jachtów i 4 statki rejsowe. Port wyposażony jest w: suwnicę do wodowania jachtów oraz slip betonowy z bezpośrednim zjazdem do jeziora; punkt odbioru ścieków z jednostek pływających; punkt czerpania wody; punkt poboru energii elektrycznej dla łodzi; punkt doładowania telefonów i wypłat gotówki; sklep spożywczo-przemysłowy oraz Tawernę ”WABĘDŹ”, w której organizowane są dyskoteki. Port dysponuje różnorodną bazą jednostek pływających od jachtów typu Sportina czy Spotlake po łodzie typu Venus. Jachty wyposażone są w pełen kambuz (kuchenka, butla, naczynia). W ofercie znajduje się również możliwość czarteru jachtów żaglowych, jak i wypożyczalnia sprzętu wodnego: kajaki, rowery wodne, deski surfingowe, łodzie wiosłowe, jachty regatowe typu Omega, łodzie motorowe do obsługi regat.

strona www:

Na skróty:

Mazury

Mazury to kraina historyczna oraz etnograficzna położona na północnym wschodzie Polski. Geograficznie jest część Pojezierza Mazurskiego a także Iławskiego. Mazury są położone w województwie warmińsko-mazurskim.

Ostatnie zlodowacenie mające miejsce około 14000-15000 lat temu ukształtowało krajobraz Mazur. Teren jest pagórkowaty, z wieloma jeziorami, rzeczkami i strumykami. Około 30% powierzchni Mazur pokrywją lasy. Na północy Mazur przeważają grądy a na południu możemy ogłądać bory sosnowe oraz mieszane.

Nazwa Mazury została wprowadzona przez władze pruskie w XIX wieku.

"Rzeczownik Mazur pochodzi od przedrostka maz- (brudzić, smolić, mazać) – pierwotnie słowo maź, oznaczało smołę i dziegć, pochodzi od zamieszkujących tutejsze lasy smolarzy – do którego dodano przyrostek -ur."

W dawnej polszczyźnie Mazur to mieszkaniec Mazowsza i z tym należy wiązać pochodzenie słowa Mazury. Z Mazowsza w dawnych czasach napływało na teren Mazur bardzo wiele osób, które się tu osiedlały. Mieszkańcy Mazur byli w większości z wyznania protestantami a dokładniej luteranami, którze władali jednak językiem polskim.

Mazury nazywa się Krainą tysiąca jezior ale na Mazurach jezior jest ponad dwukrotnie więcej

Warmia a Mazury

Mazurzy w większości byli protestantami i wraz z reformą narodziła się odrębność tej krainy poneiważ religia stała się głównym kryterium ludności która zamieszkuje te tereny. Warmia była natomiast katolicka i do 1772 roku wchodziła w skład Polski a reszta kraju była protestancka.

Mazury nigdy nie stanowiły odrębnej jednostki administracyjnej pod jakimkolwiek względem - Warmia natomiast tak. Nie da się więc jednoznacznie ustalić granic Mazur. Mazurzy to w skrócie Prusacy, protestanci a ich język to Polski lub mazurski. Ich germańska asymilacja miała miejsce do roku 1945 a potem większość z nich wyjechała do Niemiec. Dzisiaj rdzennych Mazurów jest na Mazurach około 5000.

"We współczesnej branży turystycznej określenie Mazury rozszerzyło swoje znaczenie: wszędzie, gdzie na północnym wschodzie Polski występują jeziora, pagórki i lasy, mówi się o Mazurach."