Zobacz także

Winter Masuria Paramotor Cup - impreza wysokich lotów

A A

imprezy w piszu,  zawody paralotniowe,  pisz imprezy,  pisz atrakcje,  mazury paralotnie

Galeria

Źródło: Facebook Mazury Paralotnie

1 / 15

Miasto i gmina Pisz, podczas ostatniego weekendu, stało się paralotniową stolicą Polski. Druga edycja zimowych zawodów Winter Masuria Paramotor Cup skutecznie przyciągnęła całe rzesze zawodników, a także chcącą wyrwać się z zimowego marazmu publiczność.

W ubiegły weekend odbyły się zawody Winter Masuria Paramotor Cup Pisz 2014, które przyciągnęły wielbicieli paralotniarstwa z całej Polski!

Serwis Mazury.com sprawował oficjalny patronat medialny nad imprezą.

Największą przeszkodą dla przeprowadzenia tegorocznych zawodów Winter Masuria Paramotor Cup Pisz 2014 okazała się pogoda, która która nie chciała wypuścić paralotniarzy na dłużej w powietrze. Z tego powodu organizatorzy podjęli decyzję, by zawody rozpoczęły się wcześniej niż zakładał harmonogram.

W sobotę od samego rana startowisko przygotowane w miejscowości Łupki było przykryte gęstą warstwą mgły ograniczającej widoczność do kilku metrów. Na domiar złego wzmagający się wiatr powodował, iż latanie na paralotniach stawało się naprawdę wymagające. Mimo niekorzystnych warunków, udało się rozegrać jedną konkurencję – lądowanie paralotnią na celność. Wzięło w niej udział 20 zawodników z całego kraju. Nie zabrakło wśród nich przedstawicieli Paramotor Team Poland oraz gościa specjalnego i prowadzącego zawody  Adama Paski – trenera „złotej” motoparalotniowej kadry narodowej Polski Paramotor Team Poland.

Rywalizację rozegrano w 4 kategoriach PF1 (start paralotniarza z nóg), PF2 (start dwóch paralotniarzy -- tandem z nóg), PL1 (start trajką – wózek paralotniowy), PL2 (start trajką dwuosobową). Zwycięzcy zawodów:
PF1 – Adam Piórek
PF2 – Nobert Nowicki i Romuald Kupaj
PL1 – Wojciech Bógdał
PL2 – Piotr Krupa i Alina Jędrys

Winter Masuria Paramotor Cup to jednak nie tylko sportowa rywalizacja, lecz także świetna okazja do spotkań pasjonatów paralotniarstwa, również dla tych, którzy dopiero planują rozpocząć swoją lotniczą przygodę. Impreza skupiła szereg przedstawicieli firm branżowych, które promowały swoje produkty i nowości przygotowane na sezon paralotniowy 2014 r.

Zainteresowani piloci mogli przetestować nowe produkty firm Minari Engine Poland, EC Extreme, Naltex Summit czy Nirvana. Można było również dowiedzieć się o paralotniarstwie dzięki szkole paralotniowej  Dragon oraz zasmakować paralotniarstwa podczas pasażerskich lotów widokowo-zapoznawczych w paralotni. Najodważniejsi spośród kibiców, mogli polatać poduszkowcem.

Zachęceni sukcesem drugiej edycji Winter Masuria Paramotor Cup Pisz, organizatorzy już teraz zapraszają na kolejną jej odsłonę!

avatar

akceptuję regulamin

Zobacz także

Na skróty:

Mazury

Mazury to kraina historyczna oraz etnograficzna położona na północnym wschodzie Polski. Geograficznie jest część Pojezierza Mazurskiego a także Iławskiego. Mazury są położone w województwie warmińsko-mazurskim.

Ostatnie zlodowacenie mające miejsce około 14000-15000 lat temu ukształtowało krajobraz Mazur. Teren jest pagórkowaty, z wieloma jeziorami, rzeczkami i strumykami. Około 30% powierzchni Mazur pokrywją lasy. Na północy Mazur przeważają grądy a na południu możemy ogłądać bory sosnowe oraz mieszane.

Nazwa Mazury została wprowadzona przez władze pruskie w XIX wieku.

"Rzeczownik Mazur pochodzi od przedrostka maz- (brudzić, smolić, mazać) – pierwotnie słowo maź, oznaczało smołę i dziegć, pochodzi od zamieszkujących tutejsze lasy smolarzy – do którego dodano przyrostek -ur."

W dawnej polszczyźnie Mazur to mieszkaniec Mazowsza i z tym należy wiązać pochodzenie słowa Mazury. Z Mazowsza w dawnych czasach napływało na teren Mazur bardzo wiele osób, które się tu osiedlały. Mieszkańcy Mazur byli w większości z wyznania protestantami a dokładniej luteranami, którze władali jednak językiem polskim.

Mazury nazywa się Krainą tysiąca jezior ale na Mazurach jezior jest ponad dwukrotnie więcej

Warmia a Mazury

Mazurzy w większości byli protestantami i wraz z reformą narodziła się odrębność tej krainy poneiważ religia stała się głównym kryterium ludności która zamieszkuje te tereny. Warmia była natomiast katolicka i do 1772 roku wchodziła w skład Polski a reszta kraju była protestancka.

Mazury nigdy nie stanowiły odrębnej jednostki administracyjnej pod jakimkolwiek względem - Warmia natomiast tak. Nie da się więc jednoznacznie ustalić granic Mazur. Mazurzy to w skrócie Prusacy, protestanci a ich język to Polski lub mazurski. Ich germańska asymilacja miała miejsce do roku 1945 a potem większość z nich wyjechała do Niemiec. Dzisiaj rdzennych Mazurów jest na Mazurach około 5000.

"We współczesnej branży turystycznej określenie Mazury rozszerzyło swoje znaczenie: wszędzie, gdzie na północnym wschodzie Polski występują jeziora, pagórki i lasy, mówi się o Mazurach."