Zobacz także

Wojtek Pilichowski TRIO - koncert w Węgorzewie!

A A

koncerty w węgorzewie,  węgorzewo imprezy,  koncerty Węgorzewo

W najbliższą sobotę w Węgorzewie swój koncert zagra jeden z najlepszych basistów na świecie – Wojtek Pilichowski! Tego wydarzenia po prostu nie można przegapić.

Wojtek Pilichowski wraz z zespołem zagra w węgorzewskiej restauracji Gościniec u Kalicha w najbliższą sobotę 17 października. Jest to znany gitarzysta basowy i kompozytor, a także ceniony muzyk sesyjny. Można go usłyszeć na przeszło stu dwudziestu albumach. Wojtek Pilichowski prowadzi także autorskie zespoły – jako lider nagrał dziewięć płyt oraz cztery wydawnictwa warsztatowe dla gitarzystów basowych.

Muzyk jest bardzo wszechstronnym instrumentalistą. Z jego talentu korzystają zarówno gwiazdy muzyki popularnej – Maryla Rodowicz, Edyta Górniak, Enrique Iglesias czy Basia Trzetrzelewska – jak i rasowi rockmani z Simonem Philipsem oraz słynnym perkusistą formacji Iron Maiden, Nicko McBrainem na czele.

Wojtek Pilichowski zadebiutował 1992 roku. Trzy lata później wydał pierwszą autorską płytę, a w 2004 roku założył istniejący do dziś zespół Pilichowski Band. Od połowy lat 90. ściśle współpracował z Woobie Dobie, hardcore’owo-funkową formacją Karate Musique, blues-rockową grupą Yeednoo czy gwiazdorskim basowym triem, w którym obok Pilichowskiego na scenie stawali Mieczysław „Mechanik” Jurecki oraz najsłynniejszych polski wirtuoz gitary basowej Krzysztof Ścierański a także zespołem ΠR2, do którego Wojciech Pilichowski zaprosił gitarzystę Marka Raduliego oraz perkusistę Tomka Łosowskiego.

Każdy, kto chce na żywo usłyszeć tego wirtuoza gitary basowej, ma ku temu najlepszą okazję. Wystarczy przyjść w sobotę do Gościńca u Kalicha! Koncert rozpoczyna się o godzinie 20:30 – wstęp to jedyne 10 PLN! Zapraszamy.

avatar

akceptuję regulamin

Zobacz także

Na skróty:

Mazury

Mazury to kraina historyczna oraz etnograficzna położona na północnym wschodzie Polski. Geograficznie jest część Pojezierza Mazurskiego a także Iławskiego. Mazury są położone w województwie warmińsko-mazurskim.

Ostatnie zlodowacenie mające miejsce około 14000-15000 lat temu ukształtowało krajobraz Mazur. Teren jest pagórkowaty, z wieloma jeziorami, rzeczkami i strumykami. Około 30% powierzchni Mazur pokrywją lasy. Na północy Mazur przeważają grądy a na południu możemy ogłądać bory sosnowe oraz mieszane.

Nazwa Mazury została wprowadzona przez władze pruskie w XIX wieku.

"Rzeczownik Mazur pochodzi od przedrostka maz- (brudzić, smolić, mazać) – pierwotnie słowo maź, oznaczało smołę i dziegć, pochodzi od zamieszkujących tutejsze lasy smolarzy – do którego dodano przyrostek -ur."

W dawnej polszczyźnie Mazur to mieszkaniec Mazowsza i z tym należy wiązać pochodzenie słowa Mazury. Z Mazowsza w dawnych czasach napływało na teren Mazur bardzo wiele osób, które się tu osiedlały. Mieszkańcy Mazur byli w większości z wyznania protestantami a dokładniej luteranami, którze władali jednak językiem polskim.

Mazury nazywa się Krainą tysiąca jezior ale na Mazurach jezior jest ponad dwukrotnie więcej

Warmia a Mazury

Mazurzy w większości byli protestantami i wraz z reformą narodziła się odrębność tej krainy poneiważ religia stała się głównym kryterium ludności która zamieszkuje te tereny. Warmia była natomiast katolicka i do 1772 roku wchodziła w skład Polski a reszta kraju była protestancka.

Mazury nigdy nie stanowiły odrębnej jednostki administracyjnej pod jakimkolwiek względem - Warmia natomiast tak. Nie da się więc jednoznacznie ustalić granic Mazur. Mazurzy to w skrócie Prusacy, protestanci a ich język to Polski lub mazurski. Ich germańska asymilacja miała miejsce do roku 1945 a potem większość z nich wyjechała do Niemiec. Dzisiaj rdzennych Mazurów jest na Mazurach około 5000.

"We współczesnej branży turystycznej określenie Mazury rozszerzyło swoje znaczenie: wszędzie, gdzie na północnym wschodzie Polski występują jeziora, pagórki i lasy, mówi się o Mazurach."