Zobacz także

Wrzesień w kajaku? Płyniemy szlakiem Łyny

A A

spływ kajakowy łyną,  spływ kajakowy mazury

Warmię i Mazury najlepiej odkrywać z poziomu wody – o tym wiedzą wszyscy żeglarze. Jednak dzisiaj nie zapraszamy was na łódkę. Zamiast tego proponujemy kajak i szlak rzeki Łyny.

Łyna to jedna z największych rzek Warmii i Mazur. Jej całkowita długość to 264 km, ale w granicach Polski przepływa na odcinku 190 km. Swoje źródła ma w miejscowości o tej samej nazwie. Biorąc początek w Łynie, biegnie przez Olsztyn, Dobre Miasto, Lidzbark Warmiński, Bartoszyce i Sępopol aż do obwodu kaliningradzkiego, gdzie łączy się w wodami Pregoły.

Spływ kajakowy Łyną może się więc okazać naprawdę dobrą przygodą.

Na szlaku Łyny


Przyjęło się, że miejscem, w którym najwygodniej rozpocząć spływ jest miejscowość Brzeźno Łyńskie, łatwo tu bowiem dojechać i przetransportować sprzęt. Warto również starannie zaplanować spływ, gdyż wstęp na niektóre odcinki trasy wymaga pozwolenia – na przykład przepłynięcie przez rezerwat „Las Warmiński” należy zgłosić Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska, a przepłynięcie przez teren ośrodka Rady Ministrów Łańsk tamtejszej służbie ochrony.

Zaletą spływu kajakowego Łyną jest urozmaicony teren – w górnym biegu rzeki trzeba pokonać kilka jezior, w tym Łańskie, a później można już cieszyć się przepięknymi lasami Puszczy Napiwodzko-Ramuckiej. W swoim górnym odcinku Łyna tworzy przełom. Znajduje się on w rezerwacie „Las Warmiński” i jest dość trudny do pokonania. Po uporaniu się z przeprawą można na nowo cieszyć się wyjątkową nadrzeczną przyrodą. Warto zabrać ze sobą aparat fotograficzny, aby uwiecznić żyjące nad brzegiem rzeki wodne ptactwo.

Co jeszcze znajdzie się na trasie spływu Łyną? Na pewno żeremia, które pracowicie wybudowały bobry. Zwierzęta nie są coraz mniej płochliwe, więc istnieje szansa bliskiego spotkania z nimi. Nie sposób też przegapić kolejnych przełomów – jeden znajduje się na wysokości Olsztyna, a kolejny przed Lidzbarkiem Warmińskim. Na szlaku Łyny spotkacie też elektrownie wodne oraz sztuczne jeziora.

Spływ kończy się kilka kilometrów od granicy z Rosją, w miejscowości Stopki.

Fot. Marcin Polak (Flickr.com CC BY 2.0); rzeka Łyna

avatar

akceptuję regulamin

Zobacz także

Na skróty:

Mazury

Mazury to kraina historyczna oraz etnograficzna położona na północnym wschodzie Polski. Geograficznie jest część Pojezierza Mazurskiego a także Iławskiego. Mazury są położone w województwie warmińsko-mazurskim.

Ostatnie zlodowacenie mające miejsce około 14000-15000 lat temu ukształtowało krajobraz Mazur. Teren jest pagórkowaty, z wieloma jeziorami, rzeczkami i strumykami. Około 30% powierzchni Mazur pokrywją lasy. Na północy Mazur przeważają grądy a na południu możemy ogłądać bory sosnowe oraz mieszane.

Nazwa Mazury została wprowadzona przez władze pruskie w XIX wieku.

"Rzeczownik Mazur pochodzi od przedrostka maz- (brudzić, smolić, mazać) – pierwotnie słowo maź, oznaczało smołę i dziegć, pochodzi od zamieszkujących tutejsze lasy smolarzy – do którego dodano przyrostek -ur."

W dawnej polszczyźnie Mazur to mieszkaniec Mazowsza i z tym należy wiązać pochodzenie słowa Mazury. Z Mazowsza w dawnych czasach napływało na teren Mazur bardzo wiele osób, które się tu osiedlały. Mieszkańcy Mazur byli w większości z wyznania protestantami a dokładniej luteranami, którze władali jednak językiem polskim.

Mazury nazywa się Krainą tysiąca jezior ale na Mazurach jezior jest ponad dwukrotnie więcej

Warmia a Mazury

Mazurzy w większości byli protestantami i wraz z reformą narodziła się odrębność tej krainy poneiważ religia stała się głównym kryterium ludności która zamieszkuje te tereny. Warmia była natomiast katolicka i do 1772 roku wchodziła w skład Polski a reszta kraju była protestancka.

Mazury nigdy nie stanowiły odrębnej jednostki administracyjnej pod jakimkolwiek względem - Warmia natomiast tak. Nie da się więc jednoznacznie ustalić granic Mazur. Mazurzy to w skrócie Prusacy, protestanci a ich język to Polski lub mazurski. Ich germańska asymilacja miała miejsce do roku 1945 a potem większość z nich wyjechała do Niemiec. Dzisiaj rdzennych Mazurów jest na Mazurach około 5000.

"We współczesnej branży turystycznej określenie Mazury rozszerzyło swoje znaczenie: wszędzie, gdzie na północnym wschodzie Polski występują jeziora, pagórki i lasy, mówi się o Mazurach."