Wyróżnić Warmię

Wyróżnić Warmię

Warmia jest jedną z krain historycznych dawnych Prus. Była siedzibą biskupów warmińskich, stąd wiele jej zabytków to zamki kapituły warmińskiej, kościółki, sanktuaria, kapliczki i krzyże przydrożne - stąd  często mawia się "Święta Warmia".

Tradycje katolickiej Warmii (w odróżnieniu od Mazur, gdzie dominował ewangelicyzm) zachowały się w wyglądzie wsi i miasteczek (np. kapliczki przydrożne) oraz w obyczajach. Historyczna odrębność Warmii została uszanowana w nazwie województwa warmińsko-mazurskiego.

Na naszym portalu możecie poczytać o zabytkach Warmii i imprezach, które się w tej historycznej krainie odbywają. Poznajcie z nami Warmię. Gorąco zachęcamy. Aby rozjaśnić nieco, które miasteczka leżą na Mazurach, a które na Warmii, kilka wam przedstawiamy: Mrągowo, Mikołajki, Giżycko, Węgorzewo, Ostróda - to Mazury. Lidzbark Warmiński, Pieniężno, Orneta, Olsztyn, Braniewo - to Warmia.

Jedną z niezwykle popularnych imprez, które odbywają się na Warmii, jest Warmiński Kiermas Tradycji, Dialogu, Zabawy w Bałdach. Kiermas odbędzie się na trakcie biskupim w Bałdach, ponieważ właśnie tę granicę Warmii i Mazur symbolicznymi wrotami przekraczali niegdyś biskupi-nominaci warmińscy, witani przez przedstawicieli wszystkich stanów.

Kiermas to uroczystość odpustowa na Warmii. Zjeżdżali się na nią krewni i znajomi z okolicy. Brali udział w nabożeństwie, po nim biesiadowali. Kiermasy były zaczynem tradycji warmińskiej i sprzyjały zachowaniu obyczajów przodków.

Na tegoroczny VI Warmiński Kiermas zapraszamy 6 lipca.

Program

VI Warmiński Kiermas Tradycji, Dialogu, Zabawy - 6 lipca 2013

12.00 Msza święta w kościele w Butrynach celebrowana przez arcybiskupa Wojciecha Ziembę.

13.15 Uroczyste odsłanianie głazów pamiątkowych na Trakcie Biskupim, poświęconych: Henrykowi Vogelsangowi, Piotrowi Tylickiemu i Karolowi Hohenzollernowi. Fundatorem głazu biskupa Piotra Tylickiego jest Gmina Stawiguda. Ksiądz kanonik Ireneusz Bruski ufundował głaz biskupowi Henrykowi Vogelsangowi. Głaz dla biskupa Karola von Hohenzollern-Hechingen został ufundowany przez księcia Karla Friedricha von Hohenzollern.

14.00 Inscenizacja powitania biskupa Piotra Tylickiego przez „wszystkie stany warmińskie” z udziałem aktorów Teatru im. Jaracza w Olsztynie: Mariana Czarkowskiego i Marcina Kiszluka.

Pokazy rzemiosła, wystawy edukacyjne Muzeum Budownictwa Ludowego w Olsztynku i Lasów Państwowych. Stoiska z lokalną kuchnią, warmińskim rzemiosłem i sztuką ludową. Oprowadzanie chętnych po Trakcie Biskupim i opowieść o historii Warmii.

16.00 Kapela ludowa Kosejder ze Stawigudy

16.30 Lekcja gwary warmińskiej – Edward Cyfus i Łukasz Ruch

17.00 Nauka tańców i piosenek warmińskich – członkowie zespołu Warmia

17.30 Recital Wiesława Niderausa

18.00 zespół perkusistów M.Bębniarze z Olsztynka pod kierunkiem Zbigniewa Chrzanowskiego

19.30 Wydarzenie specjalne: „Jelonek na skraju puszczy”, czyli koncert Michała Jelonka.

Następny artykuł Poznajcie Kłobuka

Komentarze

Zobacz również

Potrzebujesz pomocy?

Jeśli masz jakieś pytania lub potrzebujesz wsparcia, skontaktuj się z naszym Biurem Obsługi Klienta


Dotrzyj do 3 mln turystów
Dodaj swój obiekt

Sprawdź naszą ofertę!