Zobacz także

Wysoki Ostrów, wyspa opanowana przez ptaki

A A

ciekawe miejsca na mazurach,  co zwiedzać na mazurach,  wyspa kormoranów

Zobacz również

Galeria

1 / 10

Wysoki Ostrów to jedna z wysp na Jeziorze Dobskim. To że stała się obiektem zainteresowania turystów zawdzięcza ptakom, które są jednocześnie przyczyną zniszczenia jej szaty roślinnej. Głównymi rezydentami na Wysokim Ostrowie są bowiem kormorany…

Jezioro Dobskie, rezerwat przyrody


Jezioro Dobskie to jeden z mniejszych akwenów w Krainie Wielkich Jezior Mazurskich. Leży w kompleksie Mamr, więc jest chętnie wybierane przez żeglarzy. Jako że utworzono tam rezerwat przyrody, w całości zostało objęte strefą ciszy, co oznacza, że nie można poruszać się tam motorówkami. Warto jednak trochę się natrudzić, bo Dobskie stanowi prawdziwe wyzwanie. Jest dość zdradliwe, gdyż we wschodniej części na jego dnie leżą duże skupiska głazów, kamieni i żwiru. Trzeba też omijać rafy, które znajdują się na wysokości wsi Fuleda oraz pomiędzy Wyspą Heleny a Wysokim Ostrowem.

Ustanowienie jeziora rezerwatem oznacza nie tylko zakaz używania silników. Trzeba pamiętać, że także przybijanie do wysp na Dobskim jest zabronione, są one bowiem ostoją dzikiego ptactwa. Szczególnie znanym rezydentem rezerwatu jest kormoran – został nawet jego symbolem i znajduje się w herbie. Ptak opanował nawet wyspę Wysoki Ostrów, trwale zmieniając jej krajobraz.

Kormorany na Wysokim Ostrowie


Podczas rejsu po Jeziorze Dobskim nie sposób przeoczyć kormoranów. Czarne kształty co rusz przesuwają się nad głowami żeglarzy. Są to ptaki wielkości gęsi, z czarnym upierzeniem, połyskującym miedziano w słońcu. Na zdjęciach często widzimy kormorany siedzące z rozpostartymi skrzydłami, przybierają tę pozę, gdyż w ten sposób suszą skrzydła, które przemakają gdy nurkują. Jeszcze w latach 80. XX wieku był to rzadko spotykany gatunek, teraz widok tych ptaków wcale nie należy do rzadkości.

Można się o tym przekonać właśnie podczas wypoczynku na Mazurach i rejsie do wyspy. Wielki Ostrów jest dość niepozorny, ale to jedno z najsłynniejszych miejsc na Jeziorze Dobskim. Niestety, można obserwować je tylko z fali wody, gdyż ze względu na spokój gniazdujących tam ptaków obowiązuje zakaz przybijania do brzegu i zwiedzania wyspy.

Wyspa Kormoranów robi duże wrażenie. Gdy podpłynie się bliżej, można zauważyć krajobraz, jak po przejściu kataklizmu. Na wpół wysuszone drzewa straszą nagimi konarami… Trudno uwierzyć, że lipy i wiązy jeszcze nie tak całkiem dawno temu zieleniły się, stanowiąc tym ozdobę tego skrawka lądu. Wszystko zmieniło się, gdy Wysoki Ostrów stał się kolonią lęgową kormoranów. Populacja szybko się rozrastała, ptaki, obsiadając gałęzie drzew zanieczyszczały je swoimi toksycznymi odchodami. Nic dziwnego, że w krótkim czasie zmieniły krajobraz wyspy.

Poza kormoranami na Wysokim Ostrowie można zobaczyć też czaple siwe. Dlatego, aby lepiej przyjrzeć się życiu ptaków na wyspie, na wycieczkę warto zabrać lornetkę.

Jak dopłynąć do wyspy?
Przez Jezioro Dobskie biegnie szlak żeglarski, który okrąża Wyspę Kormoranów. Najwygodniej dopłynąć tam żaglówką. Można również skorzystać z oferty rejsów turystycznych – do wyspy płynie jeden ze statków Żeglugi Mazurskiej, wypływający z portu w Giżycku.

Planujesz wypoczynek w Giżycku? Sprawdź oferty noclegowe w mieście, wejdź: Noclegi w Giżycku

avatar

akceptuję regulamin

Zobacz także

Na skróty:

Mazury

Mazury to kraina historyczna oraz etnograficzna położona na północnym wschodzie Polski. Geograficznie jest część Pojezierza Mazurskiego a także Iławskiego. Mazury są położone w województwie warmińsko-mazurskim.

Ostatnie zlodowacenie mające miejsce około 14000-15000 lat temu ukształtowało krajobraz Mazur. Teren jest pagórkowaty, z wieloma jeziorami, rzeczkami i strumykami. Około 30% powierzchni Mazur pokrywją lasy. Na północy Mazur przeważają grądy a na południu możemy ogłądać bory sosnowe oraz mieszane.

Nazwa Mazury została wprowadzona przez władze pruskie w XIX wieku.

"Rzeczownik Mazur pochodzi od przedrostka maz- (brudzić, smolić, mazać) – pierwotnie słowo maź, oznaczało smołę i dziegć, pochodzi od zamieszkujących tutejsze lasy smolarzy – do którego dodano przyrostek -ur."

W dawnej polszczyźnie Mazur to mieszkaniec Mazowsza i z tym należy wiązać pochodzenie słowa Mazury. Z Mazowsza w dawnych czasach napływało na teren Mazur bardzo wiele osób, które się tu osiedlały. Mieszkańcy Mazur byli w większości z wyznania protestantami a dokładniej luteranami, którze władali jednak językiem polskim.

Mazury nazywa się Krainą tysiąca jezior ale na Mazurach jezior jest ponad dwukrotnie więcej

Warmia a Mazury

Mazurzy w większości byli protestantami i wraz z reformą narodziła się odrębność tej krainy poneiważ religia stała się głównym kryterium ludności która zamieszkuje te tereny. Warmia była natomiast katolicka i do 1772 roku wchodziła w skład Polski a reszta kraju była protestancka.

Mazury nigdy nie stanowiły odrębnej jednostki administracyjnej pod jakimkolwiek względem - Warmia natomiast tak. Nie da się więc jednoznacznie ustalić granic Mazur. Mazurzy to w skrócie Prusacy, protestanci a ich język to Polski lub mazurski. Ich germańska asymilacja miała miejsce do roku 1945 a potem większość z nich wyjechała do Niemiec. Dzisiaj rdzennych Mazurów jest na Mazurach około 5000.

"We współczesnej branży turystycznej określenie Mazury rozszerzyło swoje znaczenie: wszędzie, gdzie na północnym wschodzie Polski występują jeziora, pagórki i lasy, mówi się o Mazurach."