Zobacz także

Zaczynamy sezon żeglarski na Mazurach!

A A

co robić na mazurach,  mazury pomysły na majówkę

Przed nami majówka, która zazwyczaj oznacza inaugurację sezonu żeglarskiego na Mazurach. Sprawdziliśmy, jak najważniejsze kurorty powitają u siebie turystów i żeglarzy.

Majówka w Mikołajkach


Wraz z początkiem maja senne do tej pory Mikołajki budzą się do życia i zamieniają w gwarne miasteczko, prawdziwą Żeglarską Stolicę Polski. Tutaj sezon rozpoczyna się już 28 kwietnia pierwszymi regatami z cyklu Grand Prix Mikołajek. Po raz pierwszy w tym roku zawodnicy zmierzą się na Jeziorze Mikołajkim. Kolejne etapy zaplanowano między innymi na czerwiec, lipiec i sierpień. Pierwszy dzień żeglarskiej imprezy zakończy koncert zespołu Szantaż, który odbędzie się w Wiosce Żeglarskiej.

To nie wszystkie atrakcje, jakie podczas majówki czekają na turystów w Mikołajkach. Warto wybrać się na plac Wolności, gdzie 29 kwietnia zostanie zorganizowana wystawa samochodów marki Jaguar, natomiast od 1 do 4 maja będzie odbywać się impreza „Majówka z Radiem Zet”. Na dorosłych i dzieci czekają liczne zabawy, konkursy oraz animacje. W programie również koncerty, które zawsze cieszą się dużą popularnością.

Planujesz majówkę w tym mieście? Zobacz noclegi, wejdź: Noclegi w Mikołajkach

Majówka w Giżycku


Naprawdę wielkie otwarcie sezonu szykowane jest w Giżycku, gdzie 1 maja odbędzie się Parada Jednostek Pływających. Chętni do jej obejrzenia na pewno licznie zgromadzą się przy moście obrotowym na Kanale Łuczańskim. Parada połączona jest z konkursem na najładniej udekorowaną jednostkę. Oprócz tego wydarzeniu towarzyszyć będą pokazy szczudlarskie, pokaz tańca latino oraz jarmark. Na zakończenie dnia zaplanowano koncerty. W Giżycku wystąpi szantowo-folkowy zespół Okaw-Sztorm i Tymon Tymański ze swoim projektem „Tymon Tymański gra The Beatles”. Impreza rozpoczyna się o godzinie 11:00 przed południem.

Majówka w Giżycku to zawsze dobry pomysł! Wejdź i zobacz: Noclegi w Giżycku

Majówka w Węgorzewie


Spędzasz majówkę w Węgorzewie? 1 maja w porcie Klubu Morskiego LOK zostanie zainaugurowany sezon żeglarski, w którym wezmą udział m.in. przedstawiciele miejskich władz i innych instytucji. Kolejne propozycje będą już zdecydowanie mniej oficjalne. Na 2 maja zaplanowano bowiem imprezy sportowe – biegi uliczne oraz Półmaraton Węgorza, czyli największe sportowe wydarzenia dla amatorów w gminie. W tym roku organizatorzy przewidzieli nową trasę!

Jeszcze więcej atrakcji zaplanowano na Święto 3 Maja. Wtedy odbędzie się Rodzinny Rajd Rowerowy im. dh. Janka Biłata, który zakończy się festynem w Parku Helwinga. Warto wybrać się też nad Jezioro Święcajty, gdzie zostaną zorganizowane regaty oraz impreza rodzinna

Szukasz ofert na majówkę w Węgorzewie? Wejdź i zobacz: Noclegi w Węgorzewie

avatar

akceptuję regulamin

Zobacz także

Na skróty:

Mazury

Mazury to kraina historyczna oraz etnograficzna położona na północnym wschodzie Polski. Geograficznie jest część Pojezierza Mazurskiego a także Iławskiego. Mazury są położone w województwie warmińsko-mazurskim.

Ostatnie zlodowacenie mające miejsce około 14000-15000 lat temu ukształtowało krajobraz Mazur. Teren jest pagórkowaty, z wieloma jeziorami, rzeczkami i strumykami. Około 30% powierzchni Mazur pokrywją lasy. Na północy Mazur przeważają grądy a na południu możemy ogłądać bory sosnowe oraz mieszane.

Nazwa Mazury została wprowadzona przez władze pruskie w XIX wieku.

"Rzeczownik Mazur pochodzi od przedrostka maz- (brudzić, smolić, mazać) – pierwotnie słowo maź, oznaczało smołę i dziegć, pochodzi od zamieszkujących tutejsze lasy smolarzy – do którego dodano przyrostek -ur."

W dawnej polszczyźnie Mazur to mieszkaniec Mazowsza i z tym należy wiązać pochodzenie słowa Mazury. Z Mazowsza w dawnych czasach napływało na teren Mazur bardzo wiele osób, które się tu osiedlały. Mieszkańcy Mazur byli w większości z wyznania protestantami a dokładniej luteranami, którze władali jednak językiem polskim.

Mazury nazywa się Krainą tysiąca jezior ale na Mazurach jezior jest ponad dwukrotnie więcej

Warmia a Mazury

Mazurzy w większości byli protestantami i wraz z reformą narodziła się odrębność tej krainy poneiważ religia stała się głównym kryterium ludności która zamieszkuje te tereny. Warmia była natomiast katolicka i do 1772 roku wchodziła w skład Polski a reszta kraju była protestancka.

Mazury nigdy nie stanowiły odrębnej jednostki administracyjnej pod jakimkolwiek względem - Warmia natomiast tak. Nie da się więc jednoznacznie ustalić granic Mazur. Mazurzy to w skrócie Prusacy, protestanci a ich język to Polski lub mazurski. Ich germańska asymilacja miała miejsce do roku 1945 a potem większość z nich wyjechała do Niemiec. Dzisiaj rdzennych Mazurów jest na Mazurach około 5000.

"We współczesnej branży turystycznej określenie Mazury rozszerzyło swoje znaczenie: wszędzie, gdzie na północnym wschodzie Polski występują jeziora, pagórki i lasy, mówi się o Mazurach."