Zobacz także

Zapraszamy na Festiwal Filmów Historycznych I Wojennych Walkirie Filmowe

A A

mazurski piknik militarny,  mazurski piknik militarny walkiria,  kętrzyn wydarzenia,  mazurski weekend historyczny walkiria

Zbliża się Mazurski Weekend Historyczny, a wraz z nim Festiwal Filmów Historycznych i Wojennych w Kętrzynie na Mazurach. Tego wydarzenia nie można przegapić!

W czasie festiwalu zaprezentowane zostaną pełnometrażowe filmy fabularne w sekcjach: Kino Wojenne, Filmowy Portret Epoki oraz sekcja Filmów Dokumentalnych i Krótkometrażowych. Publiczności obejrzy m.in. takie produkcje jak: „Wyklęty”, „Beksińscy. Album wideofoniczny”, „Kret”, „Maria Skłodowska-Curie”, „Zaćma”, „Szczęście świata”, „Sztuka kochania. Historia Michaliny Wisłockiej” i wiele innych.

Po projekcjach zaplanowano pokazy z udziałem czołowych polskich twórców filmowych. Swój udział zapowiedzieli m.in.: Marcin Borchardt, reżyser filmu „Beksińscy. Album wideofoniczny”, Rafael Lewandowski – twórca „Kreta”, Arkadiusz Tomiak – autor zdjęć do „Zaćmy”, Mikołaj Pokromski – producent „Marii Skłodowskiej-Curie”, Tomasz Bartczak – scenograf „Szczęścia świata” i Barbara Sikorska-Bouffal – autorka kostiumów do tego filmu, Michał Sobociński – autor zdjęć do filmu „Sztuka kochania” i wielu innych.

Gościem specjalnym Walkirii będzie Jerzy Hoffman, Krzysztof Zbieranek oraz Krzysztof Kowalewski. Spotkanie odbędzie się w przestrzeni kętrzyńskiego Kina Gwiazda w terminie 22 lipca ok. godz. 15.30.

Festiwal Filmowy Walkiria jest jedną z czterech przestrzeni Mazurskiego Weekendu Historycznego, który tworzą także Gala Piosenki i Muzyki Filmowej, Koncert Rocka Walczącego Offensive of Rock a także wydarzenia militarne, osnute wokół Bitwy o Monte Cassino 1944. W Kętrzynie, gdzie odbywać się będzie wydarzenie rozkwitnie tysiąc czerwonych maków, a na poligonie w Parczu, gdzie odbędzie się słynna bitwa czołgów, będzie można zobaczyć rekonstrukcję bitwy w specjalnie zbudowanej scenografii.

Zapraszamy do Kętrzyna w terminie 21-23 lipca.

Więcej informacji: walkiria.com.pl

avatar

akceptuję regulamin

Zobacz także

Na skróty:

Mazury

Mazury to kraina historyczna oraz etnograficzna położona na północnym wschodzie Polski. Geograficznie jest część Pojezierza Mazurskiego a także Iławskiego. Mazury są położone w województwie warmińsko-mazurskim.

Ostatnie zlodowacenie mające miejsce około 14000-15000 lat temu ukształtowało krajobraz Mazur. Teren jest pagórkowaty, z wieloma jeziorami, rzeczkami i strumykami. Około 30% powierzchni Mazur pokrywją lasy. Na północy Mazur przeważają grądy a na południu możemy ogłądać bory sosnowe oraz mieszane.

Nazwa Mazury została wprowadzona przez władze pruskie w XIX wieku.

"Rzeczownik Mazur pochodzi od przedrostka maz- (brudzić, smolić, mazać) – pierwotnie słowo maź, oznaczało smołę i dziegć, pochodzi od zamieszkujących tutejsze lasy smolarzy – do którego dodano przyrostek -ur."

W dawnej polszczyźnie Mazur to mieszkaniec Mazowsza i z tym należy wiązać pochodzenie słowa Mazury. Z Mazowsza w dawnych czasach napływało na teren Mazur bardzo wiele osób, które się tu osiedlały. Mieszkańcy Mazur byli w większości z wyznania protestantami a dokładniej luteranami, którze władali jednak językiem polskim.

Mazury nazywa się Krainą tysiąca jezior ale na Mazurach jezior jest ponad dwukrotnie więcej

Warmia a Mazury

Mazurzy w większości byli protestantami i wraz z reformą narodziła się odrębność tej krainy poneiważ religia stała się głównym kryterium ludności która zamieszkuje te tereny. Warmia była natomiast katolicka i do 1772 roku wchodziła w skład Polski a reszta kraju była protestancka.

Mazury nigdy nie stanowiły odrębnej jednostki administracyjnej pod jakimkolwiek względem - Warmia natomiast tak. Nie da się więc jednoznacznie ustalić granic Mazur. Mazurzy to w skrócie Prusacy, protestanci a ich język to Polski lub mazurski. Ich germańska asymilacja miała miejsce do roku 1945 a potem większość z nich wyjechała do Niemiec. Dzisiaj rdzennych Mazurów jest na Mazurach około 5000.

"We współczesnej branży turystycznej określenie Mazury rozszerzyło swoje znaczenie: wszędzie, gdzie na północnym wschodzie Polski występują jeziora, pagórki i lasy, mówi się o Mazurach."