Zobacz także

Zapraszamy na Winter Mazuria Paramotor Orzysz Cup!

A A

zawody paralotniowe,  winter mazuria paramotor cup,  zawody paralotniowe orzysz

Galeria

Źródło: materiały prasowe

1 / 1

Zbliża się trzecia edycja imprezy dla wielbicieli paralotni, czyli słynny Winter Mazuria Paramotor Cup! To będzie weekend pełen emocji i atrakcji zarówno dla dzieci, jak i dla dorosłych.

Tegoroczny Winter Mazuria Paramotor Cup odbędzie się w dniach 14-15 marca 2015 roku w miejscowości Wierzbiny nieopodal Orzysza. Organizatorzy zadedykowali imprezę tragicznie zmarłemu Grzegorzowi Krzyżanowskiemu, slalomowemu Mistrzowi Świata zwycięzcy pierwszej edycji Winter Mazuria Paramotor w roku 2013.

Podczas motoparalotniowej rywalizacji pilotów, 14 marca o godz. 15:00 w Orzyszu w hali widowiskowo-sportowej odbędą się zawody modelarskie dla najmłodszych „Smyki na Start”. Uczestnicy poznają i odtworzą model szybowca PW-5 Smyk na podstawie jego parametrów technicznych. Dzięki temu poprzez zabawę dzieci i młodzież mogą przyswajać wiedzę techniczną, która ma zastosowanie w prawdziwym szybownictwie oraz lotnictwie.

– Naszym celem jest, żeby uczestnicy naszych imprez edukowali się, trafiali do modelarni, na politechniki, do lotnictwa, stawali się inżynierami i konstruktorami. Poprzez wspólną zabawę chcemy trafiać do najmłodszej grupy odbiorców. – Mówią organizatorzy Winter Mazuria Paramotor Cup.

Zawody w Orzyszu będą pierwszymi w historii organizowanymi w wersji rodzinnej. Dzieci – w kategoriach wiekowych 6, 9, 12 i 16 lat – będą mogły rywalizować wspólnie z mamą, tatą, babcią, dziadkiem, ciocią, wujkiem lub innymi opiekunami!

Program turnieju „Smyki na Start”

15:00 uroczyste otwarcie zawodów
15:05 rejestracja zawodników, budowa i montaż modeli szybowca PW-5 Smyk
16:00 rozgrywanie konkurencji
16:30 zakończenie rejestracji zawodników
18:00 podliczanie wyników
18:30 uroczysta dekoracja startujących
19:00 zakończenie zawodów
15:00-19:00 wystawa modeli redukcyjnych

Przez cały czas trwania zawodów będzie można kupować modele do sklejania w domu, bardzo trwałe rzutki z EPP. Natomiast na dzieci będzie czekał dmuchany zamek do zabawy.

Podczas zawodów będzie można zobaczyć z bliska wózki motoparalotniowe, tzw. trajki, wyprodukowane przez firmę Airone. Kolejną atrakcją dla motoparalotniarzy będzie oficjalna prezentacja nowych produktów firmy Technofly. Podczas zawodów oraz w trakcie integracji zostaną rozdane bony zniżkowe na sprzęt dla pilotów latających rekreacyjnie na napędach. Dodatkowo na startowisku w sobotę i niedzielę odbędzie się test day skrzydeł marki Air sport.

Harmonogram Mazurskich Zawodów Motoparalotniowych Winter Mazuria Paramotor Cup 2015


Piątek 13 marca
Rejestracja pilotów w Biurze Zawodów, ul. Wierzbińska 8

Sobota 14 marca
Wierzbiny koło Orzysza (GPS N 53 78 91 26 E 21 97 19 20)
7:30-8:00 briefieng zawodników
9:00-13:00 zawody motoparalotniowe
11:00 oficjalnie otwarcie III Mazurskich Zawodów Motoparalotniowych
12:00 pokaz poduszkowca z możliwością przejażdżki
13:30 pokaz motoparalotniowy
15:00-19:00 turniej „Smyki na Start” – hala widowiskowo-sportowa ul. Osiedle Robotnicze 11,
15:00-19:00 wystawa modeli redukcyjnych
16:30 wykład Jak rozpocząć przygodę z lataniem
17:00 wykład Prawa osób poszkodowanych w wypadkach-wypadki komunikacyjne, rolnicze
17:30 wykład Mistrza Świata w lataniu trajkami dwuosobowymi Jarosława Balcerzewskiego –Grupa Falco
18:00 wykład Bezpieczne latanie
pokaz sprzętu motoparalotniowego

Niedziela 15 marca
Wierzbiny koło Orzysza (GPS N 53 78 91 26 E 21 97 19 20)
10:00 freefly dla motoparalotniarzy
12.00 bicie rekordu w ilości wypuszczonych latawców Orzysz zakochany w latawcach – latawiec można zrobić własnoręcznie lub kupić na miejscu

Kibice zawodów będą mogli wziąć udział w konkursie, gdzie do wygrania będzie lot widokowo-zapoznawczy.

Więcej informacji na: www.mazuryparalotnie.pl

avatar

akceptuję regulamin

Mazur Z Mazur 2015-03-06 14:01

Dla mnie to jednak za wysoko :) Wolę stać twardo na ziemi!

Zobacz także

Na skróty:

Mazury

Mazury to kraina historyczna oraz etnograficzna położona na północnym wschodzie Polski. Geograficznie jest część Pojezierza Mazurskiego a także Iławskiego. Mazury są położone w województwie warmińsko-mazurskim.

Ostatnie zlodowacenie mające miejsce około 14000-15000 lat temu ukształtowało krajobraz Mazur. Teren jest pagórkowaty, z wieloma jeziorami, rzeczkami i strumykami. Około 30% powierzchni Mazur pokrywją lasy. Na północy Mazur przeważają grądy a na południu możemy ogłądać bory sosnowe oraz mieszane.

Nazwa Mazury została wprowadzona przez władze pruskie w XIX wieku.

"Rzeczownik Mazur pochodzi od przedrostka maz- (brudzić, smolić, mazać) – pierwotnie słowo maź, oznaczało smołę i dziegć, pochodzi od zamieszkujących tutejsze lasy smolarzy – do którego dodano przyrostek -ur."

W dawnej polszczyźnie Mazur to mieszkaniec Mazowsza i z tym należy wiązać pochodzenie słowa Mazury. Z Mazowsza w dawnych czasach napływało na teren Mazur bardzo wiele osób, które się tu osiedlały. Mieszkańcy Mazur byli w większości z wyznania protestantami a dokładniej luteranami, którze władali jednak językiem polskim.

Mazury nazywa się Krainą tysiąca jezior ale na Mazurach jezior jest ponad dwukrotnie więcej

Warmia a Mazury

Mazurzy w większości byli protestantami i wraz z reformą narodziła się odrębność tej krainy poneiważ religia stała się głównym kryterium ludności która zamieszkuje te tereny. Warmia była natomiast katolicka i do 1772 roku wchodziła w skład Polski a reszta kraju była protestancka.

Mazury nigdy nie stanowiły odrębnej jednostki administracyjnej pod jakimkolwiek względem - Warmia natomiast tak. Nie da się więc jednoznacznie ustalić granic Mazur. Mazurzy to w skrócie Prusacy, protestanci a ich język to Polski lub mazurski. Ich germańska asymilacja miała miejsce do roku 1945 a potem większość z nich wyjechała do Niemiec. Dzisiaj rdzennych Mazurów jest na Mazurach około 5000.

"We współczesnej branży turystycznej określenie Mazury rozszerzyło swoje znaczenie: wszędzie, gdzie na północnym wschodzie Polski występują jeziora, pagórki i lasy, mówi się o Mazurach."