Zapowiedzi imprez, koncerty, wystawy, atrakcje turystyczne

kwiecień 2018

2018-04-19

Koncert: Piosenki nie tylko francuskie w Olsztynie

Koncert piosenek francuskich bardów, pieśniarzy, twórców nurtu tzw. „piosenki z tekstem”. Wśród nich utwory Jacquesa Brela, Borisa Viane'a, Jaquesa Preverta, Edith Piaf, Charlesa Aznavoura.

wszystkie szczegóły

2018-04-22

Koncert: W RYTMie flamenco vol 7 w Olsztynie

FLAMENCO PURO czyli koncert czterech wspaniałych artystów: Małgorzaty Wołyńczyk, Anieli Mikuckiej, Mateo El Gallito i Jakuba Wagnera.

wszystkie szczegóły

2018-04-25

Koncert - Robert & Żaneta Lubera NIE-BO w Olsztynie

Żaneta Lubera, półfinalistka programu The Voice Of Poland, autorka piosenek, stypendystka Miasta Krakowa, laureatka World Independent Music Award. Współpracowała z wieloma artystami na szerokim polu gatunków muzycznych. Występowała m.in. z Patrycją Markowską, Piotrem Nalepą, Mattem Kowalskym, Jarosławem Śmietaną, Wojciechem Karolakiem, Maciejem Balcarem i wieloma innymi. Na koncercie usłyszymy piosenki autorskie Roberta z wszystkich autorskich projektów (Sagittarius the end nie-bo) oraz piosenki Żanety z jej autorskiej płyty… Oczywiście nie zabraknie także piosenek z Voice of Poland i Tribute Too Breakout...

wszystkie szczegóły

maj 2018

2018-05-01

Wielkie Otwarcie Sezonu 2018 w Giżycku

Giżycko rozpoczyna przygotowania do otwarcia nowego sezonu. Inauguracja odbędzie się 1 maja. Jak zwykle będzie to Wielka Parada Jednostek Pływających.

wszystkie szczegóły

czerwiec 2018

2018-06-29

Dni Mrągowa 2018

W roku 2018 Mrągowo świętuje 670 lat istnienia. Będą to więc urodziny z prawdziwego zdarzenia – i potrwają cały weekend.

wszystkie szczegóły

sierpień 2018

2018-08-13

Polska Noc Kabaretowa 2018 w Mrągowie

Na to wydarzenie cała Polska czeka z zapartym tchem. Polska Noc Kabaretowa już w sierpniu w Mrągowie!

wszystkie szczegóły

Na skróty:

Mazury

Mazury to kraina historyczna oraz etnograficzna położona na północnym wschodzie Polski. Geograficznie jest część Pojezierza Mazurskiego a także Iławskiego. Mazury są położone w województwie warmińsko-mazurskim.

Ostatnie zlodowacenie mające miejsce około 14000-15000 lat temu ukształtowało krajobraz Mazur. Teren jest pagórkowaty, z wieloma jeziorami, rzeczkami i strumykami. Około 30% powierzchni Mazur pokrywją lasy. Na północy Mazur przeważają grądy a na południu możemy ogłądać bory sosnowe oraz mieszane.

Nazwa Mazury została wprowadzona przez władze pruskie w XIX wieku.

"Rzeczownik Mazur pochodzi od przedrostka maz- (brudzić, smolić, mazać) – pierwotnie słowo maź, oznaczało smołę i dziegć, pochodzi od zamieszkujących tutejsze lasy smolarzy – do którego dodano przyrostek -ur."

W dawnej polszczyźnie Mazur to mieszkaniec Mazowsza i z tym należy wiązać pochodzenie słowa Mazury. Z Mazowsza w dawnych czasach napływało na teren Mazur bardzo wiele osób, które się tu osiedlały. Mieszkańcy Mazur byli w większości z wyznania protestantami a dokładniej luteranami, którze władali jednak językiem polskim.

Mazury nazywa się Krainą tysiąca jezior ale na Mazurach jezior jest ponad dwukrotnie więcej

Warmia a Mazury

Mazurzy w większości byli protestantami i wraz z reformą narodziła się odrębność tej krainy poneiważ religia stała się głównym kryterium ludności która zamieszkuje te tereny. Warmia była natomiast katolicka i do 1772 roku wchodziła w skład Polski a reszta kraju była protestancka.

Mazury nigdy nie stanowiły odrębnej jednostki administracyjnej pod jakimkolwiek względem - Warmia natomiast tak. Nie da się więc jednoznacznie ustalić granic Mazur. Mazurzy to w skrócie Prusacy, protestanci a ich język to Polski lub mazurski. Ich germańska asymilacja miała miejsce do roku 1945 a potem większość z nich wyjechała do Niemiec. Dzisiaj rdzennych Mazurów jest na Mazurach około 5000.

"We współczesnej branży turystycznej określenie Mazury rozszerzyło swoje znaczenie: wszędzie, gdzie na północnym wschodzie Polski występują jeziora, pagórki i lasy, mówi się o Mazurach."