Zapowiedzi imprez, koncerty, wystawy, atrakcje turystyczne

grudzień 2018

2018-12-13

Wystawa Marcina Berdyszaka "Auto-Niebyt" w BWA Galeria Sztuki w Olsztynie

W BWA w Olsztynie odbędzie się premierowy pokaz najnowszej multimedialnej realizacji zatytułowanej "Auto-Niebyt" Marcina Berdyszaka.

wszystkie szczegóły

2018-12-16

Jarmark Bożonarodzeniowy 2018 w Iławie

Chcesz wprowadzić się w świąteczną atmosferę? Weź udział w Jarmarku Bożonarodzeniowym, który w Iławie odbędzie się w niedzielę 16 grudnia.

wszystkie szczegóły

2018-12-16

Węgorzewska Wigilia Miejska 2018

Węgorzewska Wigilia Miejska to okazja, by mieszkańcy mogli się spotkać i wspólnie cieszyć świąteczną atmosferą.

wszystkie szczegóły

2018-12-31

Wielka Gala Sylwestrowa 2018/19 w Ełckim Centrum Kultury

Ełckie Centrum Kultury zaprasza na Wielką Galę Sylwestrową, podczas której wystąpi Narodowa Orkiestra Symfoniczna Filharmonii Lwowskiej. Towarzyszyć im będą także ełccy muzycy. Artyści przedstawią największe przeboje filmów, musicali oraz oper.

wszystkie szczegóły

2018-12-31

Sylwester 2018/19 w Mrongoville Family Town w Mrągowie

Powitaj 2019 rok podczas imprezy sylwestrowej organizowanej przez Mrongoville Family Town!

wszystkie szczegóły

styczeń 2019

2019-01-12

10-lecie Kabaretu Nowaki w Ełckim Centrum Kultury: Śmiechokalipsa

Kabaret Nowaki świętują dziesięciolecie! W styczniu będą gościć w Ełku ze swoim programem „Śmiechokalipsa”.

wszystkie szczegóły

2019-01-19

Koncert zespołu Dr Misio w Restauracji Ceglana w Mrągowie

Dr MISIO, to męska załoga pod wodzą Arka Jakubika - jednego z najbardziej rozpoznawalnych polskich aktorów oraz scenarzysty, reżysera związanego z ambitnymi projektami filmowymi na kulturalnej mapie Polski, znanego mn. ze świetnych ról dramatycznych w filmach Wojciech Smarzowski ("Wesele", "Dom zły", "Drogówka", "Wołyń").

wszystkie szczegóły

Na skróty:

Mazury

Mazury to kraina historyczna oraz etnograficzna położona na północnym wschodzie Polski. Geograficznie jest część Pojezierza Mazurskiego a także Iławskiego. Mazury są położone w województwie warmińsko-mazurskim.

Ostatnie zlodowacenie mające miejsce około 14000-15000 lat temu ukształtowało krajobraz Mazur. Teren jest pagórkowaty, z wieloma jeziorami, rzeczkami i strumykami. Około 30% powierzchni Mazur pokrywją lasy. Na północy Mazur przeważają grądy a na południu możemy ogłądać bory sosnowe oraz mieszane.

Nazwa Mazury została wprowadzona przez władze pruskie w XIX wieku.

"Rzeczownik Mazur pochodzi od przedrostka maz- (brudzić, smolić, mazać) – pierwotnie słowo maź, oznaczało smołę i dziegć, pochodzi od zamieszkujących tutejsze lasy smolarzy – do którego dodano przyrostek -ur."

W dawnej polszczyźnie Mazur to mieszkaniec Mazowsza i z tym należy wiązać pochodzenie słowa Mazury. Z Mazowsza w dawnych czasach napływało na teren Mazur bardzo wiele osób, które się tu osiedlały. Mieszkańcy Mazur byli w większości z wyznania protestantami a dokładniej luteranami, którze władali jednak językiem polskim.

Mazury nazywa się Krainą tysiąca jezior ale na Mazurach jezior jest ponad dwukrotnie więcej

Warmia a Mazury

Mazurzy w większości byli protestantami i wraz z reformą narodziła się odrębność tej krainy poneiważ religia stała się głównym kryterium ludności która zamieszkuje te tereny. Warmia była natomiast katolicka i do 1772 roku wchodziła w skład Polski a reszta kraju była protestancka.

Mazury nigdy nie stanowiły odrębnej jednostki administracyjnej pod jakimkolwiek względem - Warmia natomiast tak. Nie da się więc jednoznacznie ustalić granic Mazur. Mazurzy to w skrócie Prusacy, protestanci a ich język to Polski lub mazurski. Ich germańska asymilacja miała miejsce do roku 1945 a potem większość z nich wyjechała do Niemiec. Dzisiaj rdzennych Mazurów jest na Mazurach około 5000.

"We współczesnej branży turystycznej określenie Mazury rozszerzyło swoje znaczenie: wszędzie, gdzie na północnym wschodzie Polski występują jeziora, pagórki i lasy, mówi się o Mazurach."