Zapowiedzi imprez, koncerty, wystawy, atrakcje turystyczne

luty 2020

2020-02-06

Galeria Sowa: Koncert Tribute to Maanam Show w Galerii Sowa w Olsztynie Tribute to MAANAM to hołd dla jednego z najbardziej znaczących dla polskiej rockowej sceny muzycznej zespołów. To ukłon młodych muzyków w stronę znakomitej muzyki, a przede wszystkim wspaniałych tekstów Kory, które przez niemal 40 lat towarzyszyły Polakom w każdym wieku, i które na stałe wpisały się w ich serca.

wszystkie szczegóły

2020-02-08

Hala Widowiskowo-Sportowa Urania: Koncert Tre Voci w Hali Urania w Olsztynie

8 lutego podczas swojego światowego tourne zawita do Olsztyna najsłynniejsza grupa tenorów - Tre Voci z niesamowitym  koncertem przygotowanym specjalnie w związku ze zbliżającymi się walentynkami  dla olsztyńskich fanów!

wszystkie szczegóły

2020-02-09

Koncert Raz Dwa Trzy w Filharmonii Wamińsko-Mazurskiej w Olsztynie

RAZ DWA TRZY - 30-LECIE ZESPOŁU W OLSZTYNIE

wszystkie szczegóły

marzec 2020

2020-03-01

Galeria Sowa: Koncert Janka Traczyka w Galerii Sowa w Olsztynie

Galeria Sowa w Olsztynie zaprasza na koncert 1.03.2020 r. godz. 18:00

wszystkie szczegóły

2020-03-03

Klub Muzyczny MJAZZGA: Stand-up Katarzyny Piaseckiej w Klubie Mjazzga w Elblągu Katarzyna Piasecka w najnowszym programie stand-up comedy "KARMA WRACA".

wszystkie szczegóły

2020-03-14

Punky Reggae Live 2020 w Iowa Muci Bar w Iławie

Historia klubowej trasy koncertowej PUNKY REGGAE live sięga 2004 roku, kiedy na wspólne tournée ruszyły w Polskę trzy zasłużone zespoły, czyli Farben Lehre, Habakuk oraz Proletaryat. Przedsięwzięcie okazało się na tyle kreatywne i udane, że trasa wpisała się na stałe w koncertową mapę Polski i przez kilka lat odbywała się rokrocznie, zawsze w sezonie wiosennym.

wszystkie szczegóły

2020-03-22

Rafał Rutkowski Stand-up w Iowa Music Bar w Iławie

Rafał Rutkowski - Seks, drags i kredyty

wszystkie szczegóły

2020-03-27

Koncert „10 Tenorów!” w Hali Widowiskowo-Sportowej Lega w Olecku

Koncert w ramach 460-lecia miasta Olecka Burmistrz Miasta Olecko zaprasza!

wszystkie szczegóły

kwiecień 2020

2020-04-05

Centrum Kultury w Ostródzie: Spektakl „Kobieta idealna” w Centrum Kultury w Ostródzie

Greta i Albert, małżeństwo aktorów wiedzie szalone życie walcząc o swoje miejsce na scenie i w związku. Czy należy się godzić z upływającym czasem?

wszystkie szczegóły

maj 2020

2020-05-16

Mazurski Maraton Rolkowy 2020 w Rucianem-Nidzie Serdecznie zapraszamy na pierwszą edycję Mazurskiego Maratonu Rolkowego wszystkich miłośników imprez rolkowych oraz niepowtarzalnej przyrody i walorów krajobrazowych, który odbędzie się 16 maja 2020 r.

wszystkie szczegóły

Na skróty:

Mazury

Mazury to kraina historyczna oraz etnograficzna położona na północnym wschodzie Polski. Geograficznie jest część Pojezierza Mazurskiego a także Iławskiego. Mazury są położone w województwie warmińsko-mazurskim.

Ostatnie zlodowacenie mające miejsce około 14000-15000 lat temu ukształtowało krajobraz Mazur. Teren jest pagórkowaty, z wieloma jeziorami, rzeczkami i strumykami. Około 30% powierzchni Mazur pokrywją lasy. Na północy Mazur przeważają grądy a na południu możemy ogłądać bory sosnowe oraz mieszane.

Nazwa Mazury została wprowadzona przez władze pruskie w XIX wieku.

"Rzeczownik Mazur pochodzi od przedrostka maz- (brudzić, smolić, mazać) – pierwotnie słowo maź, oznaczało smołę i dziegć, pochodzi od zamieszkujących tutejsze lasy smolarzy – do którego dodano przyrostek -ur."

W dawnej polszczyźnie Mazur to mieszkaniec Mazowsza i z tym należy wiązać pochodzenie słowa Mazury. Z Mazowsza w dawnych czasach napływało na teren Mazur bardzo wiele osób, które się tu osiedlały. Mieszkańcy Mazur byli w większości z wyznania protestantami a dokładniej luteranami, którze władali jednak językiem polskim.

Mazury nazywa się Krainą tysiąca jezior ale na Mazurach jezior jest ponad dwukrotnie więcej

Warmia a Mazury

Mazurzy w większości byli protestantami i wraz z reformą narodziła się odrębność tej krainy poneiważ religia stała się głównym kryterium ludności która zamieszkuje te tereny. Warmia była natomiast katolicka i do 1772 roku wchodziła w skład Polski a reszta kraju była protestancka.

Mazury nigdy nie stanowiły odrębnej jednostki administracyjnej pod jakimkolwiek względem - Warmia natomiast tak. Nie da się więc jednoznacznie ustalić granic Mazur. Mazurzy to w skrócie Prusacy, protestanci a ich język to Polski lub mazurski. Ich germańska asymilacja miała miejsce do roku 1945 a potem większość z nich wyjechała do Niemiec. Dzisiaj rdzennych Mazurów jest na Mazurach około 5000.

"We współczesnej branży turystycznej określenie Mazury rozszerzyło swoje znaczenie: wszędzie, gdzie na północnym wschodzie Polski występują jeziora, pagórki i lasy, mówi się o Mazurach."