Zapowiedzi imprez, koncerty, wystawy, atrakcje turystyczne

luty 2019

2019-02-16

Spotkanie z Markiem Zagańczykiem w Leśniczówce Pranie

Spotkanie z Markiem Zagańczykiem odbędzie się w Muzeum K. I. Gałczyńskiego w Praniu, związane jest ono z obchodami Roku Gustawa Herlinga-Grudzińskiego.

wszystkie szczegóły

2019-02-22

Kuźnia i rzemiosło sztuki Twierdzy Boyen: Janina Knap i Masovia Jazz Quintet

Kuźnia i rzemiosło sztuki Twierdzy Boyen to cykl spotkań, podczas których prezentowane są różne dziedziny sztuki. Podczas najbliższego publiczność będzie miała okazję obejrzeć wystawę Janiny Knap i wysłuchać koncertu zespołu Masovia Jazz Quintet.

wszystkie szczegóły

kwiecień 2019

2019-04-09

Targi Mazury HoReCa 2019 w Ostródzie

W dniach 09-10.04.2019 r. w Expo Mazury w Ostródzie odbędzie się czwarta edycja targów Mazury HoReCa. Poprzednie edycje cieszyły się sporym zainteresowaniem wystawców i odwiedzających, każda z nich zgromadziła ponad stu wystawców z branży gastronomicznej, hotelarskiej i cateringowej.

wszystkie szczegóły

maj 2019

2019-05-01

Wielkie Otwarcie Sezonu 2019 w Giżycku

Podczas majówki 2019 w Giżycku organizowane jest Wielkie Otwarcie Sezonu! W programie znalazło się mnóstwo atrakcji.

wszystkie szczegóły

2019-05-01

Majówka 2019 w Mikołajkach

Planujesz majówkę w Mikołajkach? Na brak atrakcji na pewno nie będziesz narzekać!

wszystkie szczegóły

2019-05-02

Ogólnopolskie Biegi Rodzinne w Lesie Miejskim w Giżycku

Drugi dzień weekendu majowego w Giżycku upłynie pod znakiem sportowych zmagań.

wszystkie szczegóły

2019-05-04

Otwarcie Sezonu Żeglarskiego 2019 w Wiosce Żeglarskiej w Mikołajkach

Podczas długiego majowego weekendu w Mikołajkach odbędzie się wielkie Otwarcie Sezonu Żeglarskiego. Każdego roku impreza przyciąga zarówno żeglarzy, jak i turystów, którzy chcą nacieszyć się wspaniałą atmosferą tętniącej życiem Wioski Żeglarskiej.

wszystkie szczegóły

2019-05-05

I Eliminacje Grand Prix o Puchar Burmistrza Mikołajek 2019 w Wiosce Żeglarskiej

Eliminacje do Regat Grand Prix o Puchar Burmistrza Mikołajek otwierają sezon zmagań na mazurskich jeziorach. Zachęcamy do kibicowania zawodnikom!

wszystkie szczegóły

2019-05-19

Noc Muzeów 2019 w Twierdzy Boyen w Giżycku

Noc Muzeów to międzynarodowy projekt, do którego włącza się również giżyckie Muzeum Twierdzy Boyen.

wszystkie szczegóły

2019-05-24

Święto Miast Partnerskich „Na styku kultur” w Giżycku

Pod koniec maja w Giżycku organizowane jest Święto Miast Partnerskich. Nad Niegocinem pojawią się goście z innych polskich miast, a oprócz nich partnerzy z Litwy, Niemiec, Ukrainy i Turcji.

wszystkie szczegóły

2019-05-25

Dni Giżycka 2019

W ostatni weekend maja odbędzie się w wielkie święto miasta. Nie zabraknie atrakcji, w tym koncertów gwiazd!

wszystkie szczegóły

czerwiec 2019

2019-06-01

Dzień Dziecka 2019 w Wiosce Żeglarskiej w Mikołajkach

Wioska Żeglarska organizuje wyjątkowy Dzień Dziecka!

wszystkie szczegóły

Na skróty:

Mazury

Mazury to kraina historyczna oraz etnograficzna położona na północnym wschodzie Polski. Geograficznie jest część Pojezierza Mazurskiego a także Iławskiego. Mazury są położone w województwie warmińsko-mazurskim.

Ostatnie zlodowacenie mające miejsce około 14000-15000 lat temu ukształtowało krajobraz Mazur. Teren jest pagórkowaty, z wieloma jeziorami, rzeczkami i strumykami. Około 30% powierzchni Mazur pokrywją lasy. Na północy Mazur przeważają grądy a na południu możemy ogłądać bory sosnowe oraz mieszane.

Nazwa Mazury została wprowadzona przez władze pruskie w XIX wieku.

"Rzeczownik Mazur pochodzi od przedrostka maz- (brudzić, smolić, mazać) – pierwotnie słowo maź, oznaczało smołę i dziegć, pochodzi od zamieszkujących tutejsze lasy smolarzy – do którego dodano przyrostek -ur."

W dawnej polszczyźnie Mazur to mieszkaniec Mazowsza i z tym należy wiązać pochodzenie słowa Mazury. Z Mazowsza w dawnych czasach napływało na teren Mazur bardzo wiele osób, które się tu osiedlały. Mieszkańcy Mazur byli w większości z wyznania protestantami a dokładniej luteranami, którze władali jednak językiem polskim.

Mazury nazywa się Krainą tysiąca jezior ale na Mazurach jezior jest ponad dwukrotnie więcej

Warmia a Mazury

Mazurzy w większości byli protestantami i wraz z reformą narodziła się odrębność tej krainy poneiważ religia stała się głównym kryterium ludności która zamieszkuje te tereny. Warmia była natomiast katolicka i do 1772 roku wchodziła w skład Polski a reszta kraju była protestancka.

Mazury nigdy nie stanowiły odrębnej jednostki administracyjnej pod jakimkolwiek względem - Warmia natomiast tak. Nie da się więc jednoznacznie ustalić granic Mazur. Mazurzy to w skrócie Prusacy, protestanci a ich język to Polski lub mazurski. Ich germańska asymilacja miała miejsce do roku 1945 a potem większość z nich wyjechała do Niemiec. Dzisiaj rdzennych Mazurów jest na Mazurach około 5000.

"We współczesnej branży turystycznej określenie Mazury rozszerzyło swoje znaczenie: wszędzie, gdzie na północnym wschodzie Polski występują jeziora, pagórki i lasy, mówi się o Mazurach."