Zapowiedzi imprez, koncerty, wystawy, atrakcje turystyczne

czerwiec 2018

2018-06-23

42. Rajd Kormoran w Mikołajkach

Wakacje w Mikołajkach rozpoczną się mocnym akcentem. W dniach 23 i 24 czerwca na trasach wokół miasta zostanie rozegrana 42. edycja samochodowego Rajdu Kormoran. Organizatorem imprezy jest Olsztyński Klub Rajdowy.

wszystkie szczegóły

2018-06-24

Mazury MTB: „W krainie Króla Sielaw”

Mikołajki to świetne miejsce dla rowerzystów. Już 24 czerwca miasto i jego okolice staną się areną zmagań dla uczestników 6. etapu Mazury MTB „W krainie Króla Sielaw”.

wszystkie szczegóły

2018-06-29

Dni Mrągowa 2018

W roku 2018 Mrągowo świętuje 670 lat istnienia. Będą to więc urodziny z prawdziwego zdarzenia – i potrwają cały weekend.

wszystkie szczegóły

lipiec 2018

2018-07-06

Koncert: Pro Musica Antiqua w Węgorzewie

Pro Musica Antiqua to kameralny olsztyński zespół. W Węgorzewie wystąpi w ramach 25. edycji Koncertów Letnich.

wszystkie szczegóły

2018-07-13

Naturalnie Mazury Festiwal 2018 Węgorzewo

Naturalnie Mazury Festiwal to jedna z najbardziej wyczekiwanych imprez muzycznych tego lata. W Węgorzewie pojawią się wspaniali artyści – tu po prostu trzeba być.

wszystkie szczegóły

2018-07-19

Dni Węgorzewa 2018

Najważniejszą imprezą Węgorzewskiego Lata Artystycznego jest święto miasta. Dni Węgorzewa obchodzone będą od 19 do 21 lipca. Organizatorzy zaplanowali mnóstwo atrakcji – w tym oczywiście koncerty gwiazd.

wszystkie szczegóły

sierpień 2018

2018-08-10

Beach Party Węgorzewo 2018

Beach Party Węgorzewo 2018 to nowatorska impreza muzyczna w Węgorzewie, której pierwsza edycja odbędzie się 10 sierpnia 2018 roku na plaży miejskiej nad jeziorem.

wszystkie szczegóły

2018-08-13

Polska Noc Kabaretowa 2018 w Mrągowie

Na to wydarzenie cała Polska czeka z zapartym tchem. Polska Noc Kabaretowa już w sierpniu w Mrągowie!

wszystkie szczegóły

Na skróty:

Mazury

Mazury to kraina historyczna oraz etnograficzna położona na północnym wschodzie Polski. Geograficznie jest część Pojezierza Mazurskiego a także Iławskiego. Mazury są położone w województwie warmińsko-mazurskim.

Ostatnie zlodowacenie mające miejsce około 14000-15000 lat temu ukształtowało krajobraz Mazur. Teren jest pagórkowaty, z wieloma jeziorami, rzeczkami i strumykami. Około 30% powierzchni Mazur pokrywją lasy. Na północy Mazur przeważają grądy a na południu możemy ogłądać bory sosnowe oraz mieszane.

Nazwa Mazury została wprowadzona przez władze pruskie w XIX wieku.

"Rzeczownik Mazur pochodzi od przedrostka maz- (brudzić, smolić, mazać) – pierwotnie słowo maź, oznaczało smołę i dziegć, pochodzi od zamieszkujących tutejsze lasy smolarzy – do którego dodano przyrostek -ur."

W dawnej polszczyźnie Mazur to mieszkaniec Mazowsza i z tym należy wiązać pochodzenie słowa Mazury. Z Mazowsza w dawnych czasach napływało na teren Mazur bardzo wiele osób, które się tu osiedlały. Mieszkańcy Mazur byli w większości z wyznania protestantami a dokładniej luteranami, którze władali jednak językiem polskim.

Mazury nazywa się Krainą tysiąca jezior ale na Mazurach jezior jest ponad dwukrotnie więcej

Warmia a Mazury

Mazurzy w większości byli protestantami i wraz z reformą narodziła się odrębność tej krainy poneiważ religia stała się głównym kryterium ludności która zamieszkuje te tereny. Warmia była natomiast katolicka i do 1772 roku wchodziła w skład Polski a reszta kraju była protestancka.

Mazury nigdy nie stanowiły odrębnej jednostki administracyjnej pod jakimkolwiek względem - Warmia natomiast tak. Nie da się więc jednoznacznie ustalić granic Mazur. Mazurzy to w skrócie Prusacy, protestanci a ich język to Polski lub mazurski. Ich germańska asymilacja miała miejsce do roku 1945 a potem większość z nich wyjechała do Niemiec. Dzisiaj rdzennych Mazurów jest na Mazurach około 5000.

"We współczesnej branży turystycznej określenie Mazury rozszerzyło swoje znaczenie: wszędzie, gdzie na północnym wschodzie Polski występują jeziora, pagórki i lasy, mówi się o Mazurach."