Zapowiedzi imprez, koncerty, wystawy, atrakcje turystyczne

grudzień 2019

2019-12-07

Koncert zespołu Plastic w klubie LAS w Olsztynie

„Out Of Control Tour” to nazwa singla i trasy koncertowej formacji Plastic. Utwór zapowiada czwarty album zespołu założonego przez Agnieszkę Burcan i Pawła Radziszewskiego. Duet producencki od lat konsekwentnie tworzy własny muzyczny przekaz. Muzycy wystąpią w czterech miastach w Polsce: 28 listopada w Warszawie, 7 grudnia w Olsztynie, 8 grudnia w Gdańsku i 13 grudnia w Poznaniu.

wszystkie szczegóły

2019-12-15

Galeria Sowa: Koncert piosenek Barbry Streisand w Galerii Sowa w Olsztynie

Patrycja Zywert-Szypka śpiewa piosenki Barbry STREISAND.

wszystkie szczegóły

2019-12-17

Centrum Kultury i Turystyki: Spektakl „Weekend z R.” w Centrum Kultury i Turystyki w Mrągowie

Weekend z R. "A Surfeit of Lovers". Mistrzowska farsa Robina Hawdona pełna znakomitych kreacji.

wszystkie szczegóły

2019-12-19

Teatr im. Aleksandra Sewruka: Spektakl „Kobieta idealna” w Teatrze im. Aleksandra Sewruka w Elblągu

Greta i Albert, małżeństwo aktorów wiedzie szalone życie walcząc o swoje miejsce na scenie i w związku. Czy należy się godzić z upływającym czasem? Każde z nich radzi sobie z tym na swój sposób.

wszystkie szczegóły

2019-12-20

Centrum Edukacji i Inicjatyw Kulturalnych w Olsztynie: Koncert „Xmas Tour. Sylwia Banasik +” w CEiIK w Olsztynie

Sylwia Banasik jeden z filarów Studia Accantus oraz aktorka musicalowa, która występowała m.in. w Teatrze Roma („Piloci”), Teatrze Muzycznym w Poznaniu („Evita”), a obecnie związana jest z Teatrem Muzycznym w Łodzi („Miss Saigon”), wyrusza w świąteczną trasę koncertową ze swoim specjalnym programem muzycznym.

wszystkie szczegóły

styczeń 2020

2020-01-19

Centrum Konferencyjno-Szkoleniowe UWM: Spektakl „Między łóżkami” w Centrum Konferencyjno-Szkoleniowym UWM w Olsztynie

„Między łóżkami” to inteligentna komedia Norma Fostera składająca się z sześciu epizodów, które przedstawiają zabawne, ale również wzruszające losy mieszkańców prowincjonalnego miasteczka w Kanadzie.  Wszystko dzieje się w ciągu dwóch godzin, choć w sześciu różnych pokojach, w których głównym meblem jest łóżko.

wszystkie szczegóły

2020-01-23

Spektakl „Lista męskich życzeń” w Miejskim Domu Kultury w Szczytnie

Czy marzyliście kiedykolwiek o partnerze idealnym? Chcielibyście móc na bieżąco zmieniać jego cechy, dopasowując go do swoich oczekiwań? Czy ucieszylibyście się, gdyby ta wyśniona druga połówka sama Was odnalazła? Jeżeli odpowiedzieliście „tak!” na którekolwiek z powyższych pytań, to zapraszamy na „Listę męskich życzeń”. Przezabawną komedię, w której nic nie wydaje się być oczywistym, zaś wszystko jest absolutnie upragnionym!

wszystkie szczegóły

luty 2020

2020-02-08

Hala Widowiskowo-Sportowa Urania: Koncert Tre Voci w Hali Urania w Olsztynie

8 lutego podczas swojego światowego tourne zawita do Olsztyna najsłynniejsza grupa tenorów - Tre Voci z niesamowitym  koncertem przygotowanym specjalnie w związku ze zbliżającymi się walentynkami  dla olsztyńskich fanów!

wszystkie szczegóły

2020-02-09

Koncert Raz Dwa Trzy w Filharmonii Wamińsko-Mazurskiej w Olsztynie

RAZ DWA TRZY - 30-LECIE ZESPOŁU W OLSZTYNIE

wszystkie szczegóły

marzec 2020

2020-03-01

Galeria Sowa: Koncert Janka Traczyka w Galerii Sowa w Olsztynie

Galeria Sowa w Olsztynie zaprasza na koncert 1.03.2020 r. godz. 18:00

wszystkie szczegóły

2020-03-14

Punky Reggae Live 2020 w Iowa Muci Bar w Iławie

Historia klubowej trasy koncertowej PUNKY REGGAE live sięga 2004 roku, kiedy na wspólne tournée ruszyły w Polskę trzy zasłużone zespoły, czyli Farben Lehre, Habakuk oraz Proletaryat. Przedsięwzięcie okazało się na tyle kreatywne i udane, że trasa wpisała się na stałe w koncertową mapę Polski i przez kilka lat odbywała się rokrocznie, zawsze w sezonie wiosennym.

wszystkie szczegóły

2020-03-22

Rafał Rutkowski Stand-up w Iowa Music Bar w Iławie

Rafał Rutkowski - Seks, drags i kredyty

wszystkie szczegóły

2020-03-27

Koncert „10 Tenorów!” w Hali Widowiskowo-Sportowej Lega w Olecku

Koncert w ramach 460-lecia miasta Olecka Burmistrz Miasta Olecko zaprasza!

wszystkie szczegóły

kwiecień 2020

2020-04-05

Centrum Kultury w Ostródzie: Spektakl „Kobieta idealna” w Centrum Kultury w Ostródzie

Greta i Albert, małżeństwo aktorów wiedzie szalone życie walcząc o swoje miejsce na scenie i w związku. Czy należy się godzić z upływającym czasem?

wszystkie szczegóły

Na skróty:

Mazury

Mazury to kraina historyczna oraz etnograficzna położona na północnym wschodzie Polski. Geograficznie jest część Pojezierza Mazurskiego a także Iławskiego. Mazury są położone w województwie warmińsko-mazurskim.

Ostatnie zlodowacenie mające miejsce około 14000-15000 lat temu ukształtowało krajobraz Mazur. Teren jest pagórkowaty, z wieloma jeziorami, rzeczkami i strumykami. Około 30% powierzchni Mazur pokrywją lasy. Na północy Mazur przeważają grądy a na południu możemy ogłądać bory sosnowe oraz mieszane.

Nazwa Mazury została wprowadzona przez władze pruskie w XIX wieku.

"Rzeczownik Mazur pochodzi od przedrostka maz- (brudzić, smolić, mazać) – pierwotnie słowo maź, oznaczało smołę i dziegć, pochodzi od zamieszkujących tutejsze lasy smolarzy – do którego dodano przyrostek -ur."

W dawnej polszczyźnie Mazur to mieszkaniec Mazowsza i z tym należy wiązać pochodzenie słowa Mazury. Z Mazowsza w dawnych czasach napływało na teren Mazur bardzo wiele osób, które się tu osiedlały. Mieszkańcy Mazur byli w większości z wyznania protestantami a dokładniej luteranami, którze władali jednak językiem polskim.

Mazury nazywa się Krainą tysiąca jezior ale na Mazurach jezior jest ponad dwukrotnie więcej

Warmia a Mazury

Mazurzy w większości byli protestantami i wraz z reformą narodziła się odrębność tej krainy poneiważ religia stała się głównym kryterium ludności która zamieszkuje te tereny. Warmia była natomiast katolicka i do 1772 roku wchodziła w skład Polski a reszta kraju była protestancka.

Mazury nigdy nie stanowiły odrębnej jednostki administracyjnej pod jakimkolwiek względem - Warmia natomiast tak. Nie da się więc jednoznacznie ustalić granic Mazur. Mazurzy to w skrócie Prusacy, protestanci a ich język to Polski lub mazurski. Ich germańska asymilacja miała miejsce do roku 1945 a potem większość z nich wyjechała do Niemiec. Dzisiaj rdzennych Mazurów jest na Mazurach około 5000.

"We współczesnej branży turystycznej określenie Mazury rozszerzyło swoje znaczenie: wszędzie, gdzie na północnym wschodzie Polski występują jeziora, pagórki i lasy, mówi się o Mazurach."