Zapowiedzi imprez, koncerty, wystawy, atrakcje turystyczne

luty 2018

2018-02-14

„Lodowe Walentynki” w Giżycku

Szukasz pomysłów na walentynkową randkę? Przyjdź na lodowisko w Giżycku – tego dnia zakochani mogą liczyć na bezpłatny wstęp. Niżej dowiesz się więcej o „Lodowych Walentynkach” w Giżycku.

wszystkie szczegóły

2018-02-15

Koncert: Paweł Domagała w Olecku

Paweł Domagała to jeden z najbardziej rozpoznawanych aktorów młodego pokolenia. W jego dorobku znajduje się wiele ról teatralnych, serialowych, a także filmowych. Jego pasją jest również muzyka, co udowodni podczas oleckiego koncertu, który został zaplanowany na 15 lutego.

wszystkie szczegóły

2018-02-22

Spektakl „Kur zapiał” w Giżycku

Giżyckie Centrum Kultury oraz Fundacja Teatr IOTA zapraszają na spektakl „Kur zapiał”. Prezentacja odbędzie się w siedzibie GCK.

wszystkie szczegóły

marzec 2018

2018-03-04

Wileńskie Kaziuki 2018 w Giżycku

Giżyckie Centrum Kultury zaprasza na kolorową i rozśpiewaną imprezę – Wileńskie Kaziuki 2018!

wszystkie szczegóły

2018-03-04

VI Bieg Tropem Wilczym w Mrągowie

Na początku marca zapraszamy do Mrągowa na największy polski bieg pamięci. Już po raz szósty jego uczestnicy oddadzą cześć Żołnierzom Wyklętym.

wszystkie szczegóły

kwiecień 2018

2018-04-06

Spektakl „Kłamstwo” w Mrągowie

Centrum Kultury i Turystyki zaprasza na spektakl „Kłamstwo” w reżyserii Wojciecha Malajkata.

wszystkie szczegóły

maj 2018

2018-05-01

Wielkie Otwarcie Sezonu 2018 w Giżycku

Giżycko rozpoczyna przygotowania do otwarcia nowego sezonu. Inauguracja odbędzie się 1 maja. Jak zwykle będzie to Wielka Parada Jednostek Pływających.

wszystkie szczegóły

Na skróty:

Mazury

Mazury to kraina historyczna oraz etnograficzna położona na północnym wschodzie Polski. Geograficznie jest część Pojezierza Mazurskiego a także Iławskiego. Mazury są położone w województwie warmińsko-mazurskim.

Ostatnie zlodowacenie mające miejsce około 14000-15000 lat temu ukształtowało krajobraz Mazur. Teren jest pagórkowaty, z wieloma jeziorami, rzeczkami i strumykami. Około 30% powierzchni Mazur pokrywją lasy. Na północy Mazur przeważają grądy a na południu możemy ogłądać bory sosnowe oraz mieszane.

Nazwa Mazury została wprowadzona przez władze pruskie w XIX wieku.

"Rzeczownik Mazur pochodzi od przedrostka maz- (brudzić, smolić, mazać) – pierwotnie słowo maź, oznaczało smołę i dziegć, pochodzi od zamieszkujących tutejsze lasy smolarzy – do którego dodano przyrostek -ur."

W dawnej polszczyźnie Mazur to mieszkaniec Mazowsza i z tym należy wiązać pochodzenie słowa Mazury. Z Mazowsza w dawnych czasach napływało na teren Mazur bardzo wiele osób, które się tu osiedlały. Mieszkańcy Mazur byli w większości z wyznania protestantami a dokładniej luteranami, którze władali jednak językiem polskim.

Mazury nazywa się Krainą tysiąca jezior ale na Mazurach jezior jest ponad dwukrotnie więcej

Warmia a Mazury

Mazurzy w większości byli protestantami i wraz z reformą narodziła się odrębność tej krainy poneiważ religia stała się głównym kryterium ludności która zamieszkuje te tereny. Warmia była natomiast katolicka i do 1772 roku wchodziła w skład Polski a reszta kraju była protestancka.

Mazury nigdy nie stanowiły odrębnej jednostki administracyjnej pod jakimkolwiek względem - Warmia natomiast tak. Nie da się więc jednoznacznie ustalić granic Mazur. Mazurzy to w skrócie Prusacy, protestanci a ich język to Polski lub mazurski. Ich germańska asymilacja miała miejsce do roku 1945 a potem większość z nich wyjechała do Niemiec. Dzisiaj rdzennych Mazurów jest na Mazurach około 5000.

"We współczesnej branży turystycznej określenie Mazury rozszerzyło swoje znaczenie: wszędzie, gdzie na północnym wschodzie Polski występują jeziora, pagórki i lasy, mówi się o Mazurach."