Zapowiedzi imprez, koncerty, wystawy, atrakcje turystyczne

sierpień 2019

2019-08-25

Galeria Sowa: Koncert Bukartyk | Ajagore w Galerii Sowa w Olsztynie

Projekt Bukartyk/AJAGORE to efekt spotkania wyjątkowych osobowości na polskiej scenie muzycznej, Piotra Bukartyka  -znakomitego tekściarza, charakterystycznego wokalisty, wnikliwego obserwatora rzeczywistości i muzyków grupy AJAGORE - instrumentalistów, nie dających się zamknąć w żadne stylistyczne ramy - od Jazzu, rhythm n blues przez amerykański folk, country i nasze tradycje ludowe.

wszystkie szczegóły

2019-08-29

Pałac w Mortęgach: Spotkanie z Marcinem Melerem w Pałacu Mortęgi Hotel & SPA Mazury

29 sierpnia o godzinie 19.00 w Winiarni Pałacu Mortęgi odbędzie się wyjątkowe spotkanie.

wszystkie szczegóły

wrzesień 2019

2019-09-01

Milko Mazury MTB - Etap Krutyń

Krutyń już po raz czwarty gościć będą kolarzy, ścigających się trasą „Na tropach Smętka”.

wszystkie szczegóły

2019-09-04

Galeria Sowa: Koncert Grażyna Łobaszewska & AJAGORE w Galerii Sowa w Olsztynie

W czasie tego wyjątkowego koncertu usłyszymy utwory do słów: Cypriana Kamila Norwida, Adama Asnyka, Jarosława Iwaszkiewicza, Marka Grechuty, Jana Wołka, Andrzeja Poniedzielskiego, Jacka Cygana, Piotra Bukartyka czy Grzegorza Ciechowskiego.

wszystkie szczegóły

2019-09-08

IX Iławski Półmaraton LA RIVE im. Antoniego Gierszewskiego

Iławski Półmaraton LA RIVE to impreza dla każdego, kto czuje, że może przebiec ponad 20 kilometrów. Trasy wyznaczono ulicami miasta, wzdłuż Jezioraka oraz przez otulinę parku krajobrazowego.

wszystkie szczegóły

2019-09-13

Mrągowo UCI MTB Marathon

We wrześniu w Mrągowie spotka się czołówka światowego kolarstwa górskiego. Szykuje się nie tylko emocjonująca sportowa rywalizacja najlepszych zawodników z Polski i Europy, ale również bogaty program dla kibiców.

wszystkie szczegóły

2019-09-15

Milko Mazury MTB - Etap Mrągowo

Po rocznej przerwie rywalizacja w ramach Mazury MTB powraca do Mrągowa. Również i ty możesz wziąć udział w „Wyścigu o Niedźwiedzią Łapę”!

wszystkie szczegóły

2019-09-16

Galeria Sowa: Koncert Free Blues Band w Galerii Sowa w Olsztynie

Poza autorską częścią bluesową (z okazji Ogólnopolskiego Dnia Bluesa, który przypada na 16.09) drugi set zagrają jako Tribute to Deep Purple.

wszystkie szczegóły

2019-09-21

Zamek Reszel: Grzegorz Dolniak Stand-up na zamku w Reszlu: Termin przydatności

Termin przydatności to najnowszy program stand-up Grzegorza Dolniaka, w którym z charakterystyczną dla siebie ekspresją opowie o życiu człowieka w wieku chrystusowym, który zdał sobie sprawę, że proces starzenia nie zaczyna się w wieku lat 50, 60 czy 70, a już po 30-tce.

wszystkie szczegóły

2019-09-29

Centrum Kultury i Turystyki: Koncert Pawła Domagały w Centrum Kultury i Turystyki w Mrągowie

Paweł Domagała to jeden z najbardziej rozpoznawanych aktorów młodego pokolenia. W jego dorobku znajduje się wiele ról teatralnych, serialowych, a także filmowych. Nie każdy jednak wie, że drugą największą pasją Pawła oprócz aktorstwa jest muzyka. Pisze i wykonuje swoje piosenki od wielu lat, spełniając się w artystycznie również na tym polu.

wszystkie szczegóły

październik 2019

2019-10-05

Muzyczny Stand-up Czesława Mozila w Moto Gospodzie w Kruklankach

To połączenie monodramu, stand-upu i koncertu jednego z najpopularniejszych współczesnych artystów - Czesława Mozila.

wszystkie szczegóły

2019-10-21

Kabaret Paranienormalni w Miejskim Domu Kultury w Szczytnie

Jak żyć? Szukasz odpowiedzi na to odwieczne i fundamentalne pytanie? Jak zwykle niezawodni PARANIENORMALNI rozwiewają wszelkie wątpliwości - humorem!

wszystkie szczegóły

2019-10-25

Centrum Edukacji i Inicjatyw Kulturalnych w Olsztynie: Koncert Michał Wiśniewski Akustycznie w CEiIK w Olsztynie

Wystarczy poczytać opinie osób, które już gościły na tym wydarzeniu! Po bardzo dobrym przyjęciu przez publiczność pierwszej odsłony trasy akustycznej Michała Wiśniewskiego „A niech gadają”, artysta postanowił kontynuować trasę dodając na każdym jej etapie coś nowego.

wszystkie szczegóły

listopad 2019

2019-11-09

Auditorium Maximum WSIiE TWP: Another Pink Floyd The Wall Show 2019 w Auditorium Maximum w Olsztynie

W 2019 roku mija okrągła 40. rocznica wydania albumu „Ściana” Pink Floyd.

wszystkie szczegóły

2019-11-24

Centrum Kultury i Turystyki: Koncert Anny Marii Jopek w Centrum Kultury i Turystyki w Mrągowie

Zespół przyjaciół i pasjonatów. Wszyscy w drużynie Jopek są frontmanami własnych projektów. AMJ na scenie towarzyszą: Robert Kubiszyn (bas), Paweł Dobrowolski (perkusja), Piotr Nazaruk (flety, głos, cytra) oraz Krzysztof Herdzin (fortepian).

wszystkie szczegóły

2019-11-24

Auditorium Maximum WSIiE TWP: Spektakl „Wieruszka, czyli Twoja wymarzona pomoc domowa” w Olsztynie

Najnowsza komedia Marka Rębacza, autora największych hitów teatralnych w Polsce ostatnich lat. "Atrakcyjny pozna panią", "Dwie morgi utrapienia", "Basia sama w domu" to tylko niektóre tytuły Teatru Rębacz, które bawiły do łez dziesiątki tysięcy Widzów podczas setek spektakli zagranych w całym kraju.

wszystkie szczegóły

2019-11-24

Auditorium Maximum WSIiE TWP: Spektakl „Wieruszka, czyli Twoja wymarzona pomoc domowa” w Olsztynie

Najnowsza komedia Marka Rębacza, autora największych hitów teatralnych w Polsce ostatnich lat. "Atrakcyjny pozna panią", "Dwie morgi utrapienia", "Basia sama w domu" to tylko niektóre tytuły Teatru Rębacz, które bawiły do łez dziesiątki tysięcy Widzów podczas setek spektakli zagranych w całym kraju.

wszystkie szczegóły

grudzień 2019

2019-12-17

Centrum Kultury i Turystyki: Spektakl „Weekend z R.” w Centrum Kultury i Turystyki w Mrągowie

Weekend z R. "A Surfeit of Lovers". Mistrzowska farsa Robina Hawdona pełna znakomitych kreacji.

wszystkie szczegóły

Na skróty:

Mazury

Mazury to kraina historyczna oraz etnograficzna położona na północnym wschodzie Polski. Geograficznie jest część Pojezierza Mazurskiego a także Iławskiego. Mazury są położone w województwie warmińsko-mazurskim.

Ostatnie zlodowacenie mające miejsce około 14000-15000 lat temu ukształtowało krajobraz Mazur. Teren jest pagórkowaty, z wieloma jeziorami, rzeczkami i strumykami. Około 30% powierzchni Mazur pokrywją lasy. Na północy Mazur przeważają grądy a na południu możemy ogłądać bory sosnowe oraz mieszane.

Nazwa Mazury została wprowadzona przez władze pruskie w XIX wieku.

"Rzeczownik Mazur pochodzi od przedrostka maz- (brudzić, smolić, mazać) – pierwotnie słowo maź, oznaczało smołę i dziegć, pochodzi od zamieszkujących tutejsze lasy smolarzy – do którego dodano przyrostek -ur."

W dawnej polszczyźnie Mazur to mieszkaniec Mazowsza i z tym należy wiązać pochodzenie słowa Mazury. Z Mazowsza w dawnych czasach napływało na teren Mazur bardzo wiele osób, które się tu osiedlały. Mieszkańcy Mazur byli w większości z wyznania protestantami a dokładniej luteranami, którze władali jednak językiem polskim.

Mazury nazywa się Krainą tysiąca jezior ale na Mazurach jezior jest ponad dwukrotnie więcej

Warmia a Mazury

Mazurzy w większości byli protestantami i wraz z reformą narodziła się odrębność tej krainy poneiważ religia stała się głównym kryterium ludności która zamieszkuje te tereny. Warmia była natomiast katolicka i do 1772 roku wchodziła w skład Polski a reszta kraju była protestancka.

Mazury nigdy nie stanowiły odrębnej jednostki administracyjnej pod jakimkolwiek względem - Warmia natomiast tak. Nie da się więc jednoznacznie ustalić granic Mazur. Mazurzy to w skrócie Prusacy, protestanci a ich język to Polski lub mazurski. Ich germańska asymilacja miała miejsce do roku 1945 a potem większość z nich wyjechała do Niemiec. Dzisiaj rdzennych Mazurów jest na Mazurach około 5000.

"We współczesnej branży turystycznej określenie Mazury rozszerzyło swoje znaczenie: wszędzie, gdzie na północnym wschodzie Polski występują jeziora, pagórki i lasy, mówi się o Mazurach."