Zapowiedzi imprez, koncerty, wystawy, atrakcje turystyczne

sierpień 2018

2018-08-18

Wielki Piknik Rodzinny 2018 w Giżycku

 

Giżycko zaprasza na kolejną edycję Pikniku Rodzinnego. Zaplanowany program to gwarancja świetnej, rodzinnej zabawy! W programie m.in.: planetarium mobilne, występ zespołu szantowego AQQ, pokaz magii w wykonaniu półfinalisty programu telewizyjnego Mam Talent i spektakl „Czerwony Kapturek” w wykonaniu Agencji Artystycznej Bajlandia.

wszystkie szczegóły

2018-08-18

Vęgorapa Jazz 2018: New Bone

Koncert Vęgorapa Jazz to stały punkt pośród letnich wydarzeń w Węgorzewie. W tym roku na scenie pojawi się zespół New Bone.

wszystkie szczegóły

2018-08-24

Rejs z filmem „Rejs” w Giżycku

Kino Nowa Fala i Żegluga Mazurska zapraszają na wyjątkowy rejs po mazurskich jeziorach połączony z emisją kultowego filmu w reżyserii Marka Piwowskiego „Rejs”.

wszystkie szczegóły

2018-08-26

Dance Party nad Węgorapą w Węgorzewie

Dance Party nad Węgorapą to impreza dla wszystkich fanów polskiej muzyki tanecznej. Już od kilku lat koncerty disco polo na Placu Wolności przyciągają mieszkańców miasta i wypoczywających w mieście turystów.

wszystkie szczegóły

wrzesień 2018

2018-09-15

Węgorzewskie Dożynki Powiatowe 2018

Organizatorem wydarzenia jest Węgorzewskie Centrum Kultury. Impreza jest symbolicznym podsumowaniem kilkumiesięcznej pracy rolników. Nie zabraknie również atrakcji dla publiczności.

wszystkie szczegóły

Na skróty:

Mazury

Mazury to kraina historyczna oraz etnograficzna położona na północnym wschodzie Polski. Geograficznie jest część Pojezierza Mazurskiego a także Iławskiego. Mazury są położone w województwie warmińsko-mazurskim.

Ostatnie zlodowacenie mające miejsce około 14000-15000 lat temu ukształtowało krajobraz Mazur. Teren jest pagórkowaty, z wieloma jeziorami, rzeczkami i strumykami. Około 30% powierzchni Mazur pokrywją lasy. Na północy Mazur przeważają grądy a na południu możemy ogłądać bory sosnowe oraz mieszane.

Nazwa Mazury została wprowadzona przez władze pruskie w XIX wieku.

"Rzeczownik Mazur pochodzi od przedrostka maz- (brudzić, smolić, mazać) – pierwotnie słowo maź, oznaczało smołę i dziegć, pochodzi od zamieszkujących tutejsze lasy smolarzy – do którego dodano przyrostek -ur."

W dawnej polszczyźnie Mazur to mieszkaniec Mazowsza i z tym należy wiązać pochodzenie słowa Mazury. Z Mazowsza w dawnych czasach napływało na teren Mazur bardzo wiele osób, które się tu osiedlały. Mieszkańcy Mazur byli w większości z wyznania protestantami a dokładniej luteranami, którze władali jednak językiem polskim.

Mazury nazywa się Krainą tysiąca jezior ale na Mazurach jezior jest ponad dwukrotnie więcej

Warmia a Mazury

Mazurzy w większości byli protestantami i wraz z reformą narodziła się odrębność tej krainy poneiważ religia stała się głównym kryterium ludności która zamieszkuje te tereny. Warmia była natomiast katolicka i do 1772 roku wchodziła w skład Polski a reszta kraju była protestancka.

Mazury nigdy nie stanowiły odrębnej jednostki administracyjnej pod jakimkolwiek względem - Warmia natomiast tak. Nie da się więc jednoznacznie ustalić granic Mazur. Mazurzy to w skrócie Prusacy, protestanci a ich język to Polski lub mazurski. Ich germańska asymilacja miała miejsce do roku 1945 a potem większość z nich wyjechała do Niemiec. Dzisiaj rdzennych Mazurów jest na Mazurach około 5000.

"We współczesnej branży turystycznej określenie Mazury rozszerzyło swoje znaczenie: wszędzie, gdzie na północnym wschodzie Polski występują jeziora, pagórki i lasy, mówi się o Mazurach."