Zapowiedzi imprez, koncerty, wystawy, atrakcje turystyczne

listopad 2017

2017-11-23

Stand-Up w Olsztynie: Brothells Pyskate Dziewice

Brotells prezentują swój najnowszy program zatytułowany „Pyskate Dziewice”. Zapraszamy.

wszystkie szczegóły

2017-11-24

21. Przegląd Teatrów Amatorskich im. Kasi Kowal

Centrum Kultury i Turystyki w Mrągowie zaprasza na 21. edycję Przeglądu Teatrów Amatorskich im. Kasi Kowal.

wszystkie szczegóły

2017-11-26

Koncert w Olsztynie: Nick Schnebelen

Nick Schnebelen sławę i sceniczne szlify zdobył jako gitarzysta utytułowanego rodzinnego zespołu Trampled Under Foot, w którym grał wraz z siostrą Daniele i bratem Chrisem. Wystąpili na najbardziej renomowanych festiwalach świata (Notodden, Montreal, the Legendary Blues Cruise); dziś spotykają się tylko okazjonalnie, na specjalne koncerty. Na co dzień stoją na czele własnych projektów – w przypadku Nicka jest to jego trio.

wszystkie szczegóły

grudzień 2017

2017-12-03

Mazurski Jarmark Rozmaitości Giżycko 2017

Na początku grudnia w Giżycku odbędzie się kolejna edycja Mazurskiego Jarmarku Rozmaitości. W porcie Ekomarina będzie można obejrzeć – oraz oczywiście kupić – różnego rodzaju przedmioty. Wystawcy zaprezentują zarówno rękodzieło, jak i przedmioty kolekcjonerskie i antyki.

wszystkie szczegóły

2017-12-10

Jarmark Bożonarodzeniowy 2017 w Giżycku

W niedzielę 10 grudnia w nowej części targowiska miejskiego odbędzie się kolejna edycja giżyckiego Jarmarku Bożonarodzeniowego, na którą wraz z organizatorami zapraszamy.

wszystkie szczegóły

2017-12-13

Przedstawienie baletowe w Ełku: Dziadek do Orzechów

Zapraszamy do Ełckiego Centrum Kultury, gdzie odbędzie się balet do muzyki Piotra Czajkowskiego „Dziadek do Orzechów”.

wszystkie szczegóły

2017-12-31

Sylwester miejski 2017/18 w Giżycku

Giżycko zaprasza na sylwestra miejskiego, który odbędzie się na Pasażu Portowym. Będzie to wyjątkowa impreza plenerowa z koncertem oraz pokazem fajerwerków.

wszystkie szczegóły

Na skróty:

Mazury

Mazury to kraina historyczna oraz etnograficzna położona na północnym wschodzie Polski. Geograficznie jest część Pojezierza Mazurskiego a także Iławskiego. Mazury są położone w województwie warmińsko-mazurskim.

Ostatnie zlodowacenie mające miejsce około 14000-15000 lat temu ukształtowało krajobraz Mazur. Teren jest pagórkowaty, z wieloma jeziorami, rzeczkami i strumykami. Około 30% powierzchni Mazur pokrywją lasy. Na północy Mazur przeważają grądy a na południu możemy ogłądać bory sosnowe oraz mieszane.

Nazwa Mazury została wprowadzona przez władze pruskie w XIX wieku.

"Rzeczownik Mazur pochodzi od przedrostka maz- (brudzić, smolić, mazać) – pierwotnie słowo maź, oznaczało smołę i dziegć, pochodzi od zamieszkujących tutejsze lasy smolarzy – do którego dodano przyrostek -ur."

W dawnej polszczyźnie Mazur to mieszkaniec Mazowsza i z tym należy wiązać pochodzenie słowa Mazury. Z Mazowsza w dawnych czasach napływało na teren Mazur bardzo wiele osób, które się tu osiedlały. Mieszkańcy Mazur byli w większości z wyznania protestantami a dokładniej luteranami, którze władali jednak językiem polskim.

Mazury nazywa się Krainą tysiąca jezior ale na Mazurach jezior jest ponad dwukrotnie więcej

Warmia a Mazury

Mazurzy w większości byli protestantami i wraz z reformą narodziła się odrębność tej krainy poneiważ religia stała się głównym kryterium ludności która zamieszkuje te tereny. Warmia była natomiast katolicka i do 1772 roku wchodziła w skład Polski a reszta kraju była protestancka.

Mazury nigdy nie stanowiły odrębnej jednostki administracyjnej pod jakimkolwiek względem - Warmia natomiast tak. Nie da się więc jednoznacznie ustalić granic Mazur. Mazurzy to w skrócie Prusacy, protestanci a ich język to Polski lub mazurski. Ich germańska asymilacja miała miejsce do roku 1945 a potem większość z nich wyjechała do Niemiec. Dzisiaj rdzennych Mazurów jest na Mazurach około 5000.

"We współczesnej branży turystycznej określenie Mazury rozszerzyło swoje znaczenie: wszędzie, gdzie na północnym wschodzie Polski występują jeziora, pagórki i lasy, mówi się o Mazurach."