Zobacz także

Żegluga Ostródzko-Elbląska zaprasza

A A

kanał elbląski rejsy,  kanał ostróda elbląg,  rejsy kanałem elbląskim,  żegluga mazurska,  żeglowanie mazury

Zobacz również

Kanał Elbląski uznany został za pomnik historii, a w 2007 r. za jeden z siedmiu cudów Polski. Jego długość to ponad 84 km, z odgałęzieniami - ponad 151 km. Na Kanale od Ostródy do Elbląga znajduje się aż 5 pochylni (Buczyniec, Kąty, Oleśnica, Jelenie, Całuny) i 2 śluzy (Miłomłyn i Zielona).

Kanał Elbląski jest obecnie w remocnie, który rozpoczął się w 2010 r. Na rok 2013 zaplanowano najważniejsze prace, czyli rewitalizację pięciu pochylni. Dodatkowo mają zostać zmodernizowane śluzy Miłomłyn, Mała Ruś, Ostróda i Zielona. Rejsy Kanałem Elbląskim mają zostać przywrócone w 2015 roku. Nie znaczy to, że Żegluga Ostródzko-Elbląska nie ma dla nas żadnej oferty. Wprawdzie Ostróda i Elbląg nie mają chwilowo połączenia szlakiem wodnym, jednak każde z tych miast oferuje odrębne trasy. Jest więc w czym wybierać.

I tak odbywają się rejsy spacerowe po jeziorze Drwęckim w Ostródzie. W ofercie również Szlak papieski Ostróda-Iława lub Iława-Ostróda. Trasa rejsu biegnie poprzez wody jeziora Drwęckiego, Kanału Elbląskiego oraz Iławskiego. W latach 1957-1958 pływał tu kajakiem Jan Paweł II. Poza tym można wybrać Szlak Wikingów Elbląg-jezioro Drużno-Całuny. Nad Drużnem pod koniec VIII wieku Wikingowie założyli osadę. Inny proponowany szlak to Szlak Kanału Elbląskiego Ostróda-Miłomłyn lub Miłomłyn-Ostróda. Odcinek Kanału Elbląskiego w okolicy Miłomłyna stanowi jego najstarszą część. To w tym miejscu w 1844 r. rozpoczęto budowę Kanału. Dla chętnych również: rejs Na falach historii Malbork-Biała Góra lub Biała Góra-Malbork; rejs spacerowy rzeką Nogat; Szlak Jagiellonów Elbląg Malbork lub Malbork-Elbląg i rejs z czarodziejem dla najmłodszych.

avatar

akceptuję regulamin

Maga 2013-06-19 16:55

Rzeczywiście, Kanałowi Elbląskiemu należy się tytuł jednego z cudów Polski! Trzymam kciuki za szybkie ukończenie remontu i rozpoczęcie regularnych rejsów!

Emilka 2013-06-18 16:18

Przynajmniej turyści będą mieli okazję żeby zobaczyć Mazury z innej strony. Sama chętnie się wybiorę na taki rejs. Ta trasa "Na falach historii" może być ciekawa

Mazur Z Mazur 2013-06-18 11:19

Szkoda, że ten remont jeszcze trwa... W każdym razie ja spodziewam się spektakularnych efektów! Bo nie ma to jak przejazd po pochylniach - uczucie jedyne w swoim rodzaju!

Zobacz także

Na skróty:

Mazury

Mazury to kraina historyczna oraz etnograficzna położona na północnym wschodzie Polski. Geograficznie jest część Pojezierza Mazurskiego a także Iławskiego. Mazury są położone w województwie warmińsko-mazurskim.

Ostatnie zlodowacenie mające miejsce około 14000-15000 lat temu ukształtowało krajobraz Mazur. Teren jest pagórkowaty, z wieloma jeziorami, rzeczkami i strumykami. Około 30% powierzchni Mazur pokrywją lasy. Na północy Mazur przeważają grądy a na południu możemy ogłądać bory sosnowe oraz mieszane.

Nazwa Mazury została wprowadzona przez władze pruskie w XIX wieku.

"Rzeczownik Mazur pochodzi od przedrostka maz- (brudzić, smolić, mazać) – pierwotnie słowo maź, oznaczało smołę i dziegć, pochodzi od zamieszkujących tutejsze lasy smolarzy – do którego dodano przyrostek -ur."

W dawnej polszczyźnie Mazur to mieszkaniec Mazowsza i z tym należy wiązać pochodzenie słowa Mazury. Z Mazowsza w dawnych czasach napływało na teren Mazur bardzo wiele osób, które się tu osiedlały. Mieszkańcy Mazur byli w większości z wyznania protestantami a dokładniej luteranami, którze władali jednak językiem polskim.

Mazury nazywa się Krainą tysiąca jezior ale na Mazurach jezior jest ponad dwukrotnie więcej

Warmia a Mazury

Mazurzy w większości byli protestantami i wraz z reformą narodziła się odrębność tej krainy poneiważ religia stała się głównym kryterium ludności która zamieszkuje te tereny. Warmia była natomiast katolicka i do 1772 roku wchodziła w skład Polski a reszta kraju była protestancka.

Mazury nigdy nie stanowiły odrębnej jednostki administracyjnej pod jakimkolwiek względem - Warmia natomiast tak. Nie da się więc jednoznacznie ustalić granic Mazur. Mazurzy to w skrócie Prusacy, protestanci a ich język to Polski lub mazurski. Ich germańska asymilacja miała miejsce do roku 1945 a potem większość z nich wyjechała do Niemiec. Dzisiaj rdzennych Mazurów jest na Mazurach około 5000.

"We współczesnej branży turystycznej określenie Mazury rozszerzyło swoje znaczenie: wszędzie, gdzie na północnym wschodzie Polski występują jeziora, pagórki i lasy, mówi się o Mazurach."