Żegnamy się z Kanałem Giżyckim...

Żegnamy się z Kanałem Giżyckim...

Jedno z najbardziej charakterystycznych miejsc w Giżycku wraz z Nowym Rokiem oficjalnie zmienia nazwę. Zamiast po Kanale Giżyckim będziemy żeglować po Kanale Łuczańskim. Dlaczego?

Kanał Giżycki – spór wokół nazwy


Stara nazwa zachowa się jeszcze przez miesiąc, a już od 1 stycznia 2018 roku Kanał Giżycki zostanie oficjalnie przemianowany na Łuczański. Jak się okazuje, pomysł wcale nie jest taki nowy. Pojawił się bowiem dwa lata temu z inicjatywy grupy radnych, których poparli mieszkańcy miasta. Poza tym w mazurskim kurorcie funkcjonują równolegle obie te nazwy, czas więc było to usankcjonować.

Wielu turystów może zdziwić fakt, że początkowo nazwa Giżycko budziła wśród mieszkańców miasta duży sprzeciw. Dlaczego? Przez wieki miasto leżało na terenie Prus – i nazywało się Lötzen. Gdy jednak po drugiej wojnie światowej przesunięto granice, Lötzen zmieniło przynależność państwową. Duża część dotychczasowych mieszkańców wyjechała, a ich miejsce zajęli Polacy z terenów zabranych przez ZSRR, z centralnej części kraju a oprócz nich także ludność ukraińska. Wtedy też zmieniono Lötzen, zastępując ją starą mazurską nazwą Lec, a w sierpniu 1945 r. przyjęto spolszczoną nazwę Łuczany. Jednak już rok później Komisja Ustalania Nazw Miejscowości zamieniła swojsko brzmiące Łuczany na Giżycko (nazwa pochodzi od Gustawa Gizewiusza, działacza ruchu mazurskiego). Spotkało się to z dużym niezadowoleniem mieszkańców, ale kontrowersyjna decyzja została utrzymana.

Warto wspomnieć o tym, że mieszkańcy długo używali starej nazwy, co widać chociażby w potocznej nazwie Kanału Giżyckiego, czy funkcjonującej w mieście ulicy Łuczańskiej.

Kanał Giżycki – turystyczna atrakcja miasta


Kanał Giżycki to jedna z wizytówek miasta. Wykopano go w drugiej połowie XVIII wieku i od tego czasy łączy jeziora Kisajno i Niegocin. To jedna z najpopularniejszych dróg wodnych, której całkowita długość liczy ponad dwa kilometry. Turyści ciągną tu również z innego powodu – latem można bowiem zobaczyć działanie wyjątkowego w skali kraju mostu obrotowego. Konstrukcja powstała w XIX wieku i łączyła miasto z Twierdzą Boyen. Chociaż próbowano go unowocześnić, to obecnie most podnoszony jest wyłącznie siłą mięśni operatora. Jego otwarcie zajmuje około pięć minut i odbywa się według rozkładu rejsów Żeglugi Mazurskiej.

Kanał Giżycki, a za chwilę Łuczański, to również miejsce ciekawych letnich wydarzeń kulturalnych. Nad wodą odbywają się bowiem ciekawe imprezy, jak niezwykle popularny koncert muzyki klasycznej, zatytułowany „Giżyckie Lato z Haendlem”.

Szukasz noclegów mieście? Sprawdź więc najlepsze oferty noclegowe, wejdź: Noclegi w Giżycku

Następny artykuł Pogoda na początek grudnia...

Komentarze

Zobacz również

Potrzebujesz pomocy?

Jeśli masz jakieś pytania lub potrzebujesz wsparcia, skontaktuj się z naszym Biurem Obsługi Klienta


Dotrzyj do 3 mln turystów
Dodaj swój obiekt

Sprawdź naszą ofertę!