Zobacz także

Zimą na żagle? Żeglarstwo lodowe na Mazurach

A A

żeglarstwo lodowe,  żeglarstwo lodowe mazury

Zobacz również

Pod żaglami można spędzić na Mazurach niemal cały rok. Jednak aby oddawać się ulubionemu sportowi zimą, trzeba poczekać aż zamarzną mazurskie jeziora… Warto więc czekać na nadejście mroźnej pogody.

Jak kiedyś spędzano zimę na Mazurach? Gdy jeziora skuwał gruby lód zapaleni żeglarze przesiadali się na bojery. Dzięki temu na mazurskich akwenach znowu można było zobaczyć białe żagle. Żeglarstwo lodowe na dobre rozwinęło się po wojnie, gdy w Giżycku zaczęto produkować popularny model bojera Monotyp XV, który cieszy się popularnością nawet dzisiaj.

Żeglarstwo lodowe – co to jest?


Żeglarstwo lodowe ma grono wiernych fanów, bywa bowiem bardziej ekscytujące od „tradycyjnego”. Gdy jednak pogoda pokrzyżuje szyki, sezon trudno jest zaliczyć do udanych. Aby móc uprawiać ten sport konieczna jest bowiem mroźna aura, która sprawi, że jezioro pokryje gruba warstwa lodu. W ten sposób powstaje bezpiecznej podłoże umożliwiające żaglówkom poruszanie się dzięki sile wiatru. Największą popularnością wśród amatorów bojerów cieszą się Śniardwy i jezioro Łuknajno. Za wyborem tych miejsc przemawia przede wszystkim duża przestrzeń a także silny wiatr – dzięki temu żaglówki osiągają prędkość dochodzącą nawet do stu kilometrów na godzinę.

Żeglarstwo lodowe – jak zacząć?


Bojery to właściwie sport dla każdego, kto nie boi się szybkości. Aby go uprawiać nie trzeba też mieć wcześniej żadnej styczności z żeglarstwem. Jednak początkujący nie powinni iść na żywioł – warto zapisać się na kurs, bo latanie po tafli zamarzniętego jeziora bez podstawowej wiedzy wcale nie jest bezpieczne. Zaleca się więc odbycie chociaż krótkiego szkolenia, które zazwyczaj składa się z części teoretycznej oraz praktycznej. Organizowane są między innymi w Mikołajkach czy okolicach Giżycka, a zajmują się tym profesjonalni instruktorzy.

Żeglarstwo lodowe – jak się ubrać?


Kwestia ubioru jest bardzo ważna – przecież czas spędzony na lodzie to nawet kilka godzin. Dlatego profesjonaliści zalecają ciepły, wygodny strój. Może to być nawet ubranie, jakie zalecane jest na zimowy wyjazd na narty. Najważniejsze, aby pamiętać o kilku warstwach oraz o dodatkowym ciepłym okryciu, które zakładane jest w przerwach od ślizgów.

Zupełnie inną kwestią są buty. Tutaj zaleca się kolce lub nieprzemakalne buty trekkingowe, w których da się biegać. Należy je jednak na własną rękę wyposażyć w kolce sprinterskie.

Koniecznie trzeba też zabezpieczyć głowę. Dlatego przed wyjazdem na bojery warto kupić kominiarkę, gogle oraz kask. W końcu każdy sport, a tym bardziej ekstremalny, wymaga odpowiedniego przygotowania i odpowiedzianego podejścia.

Fot. NatashaG (Pixabay.com CC0)

avatar

akceptuję regulamin

Zobacz także

Na skróty:

Mazury

Mazury to kraina historyczna oraz etnograficzna położona na północnym wschodzie Polski. Geograficznie jest część Pojezierza Mazurskiego a także Iławskiego. Mazury są położone w województwie warmińsko-mazurskim.

Ostatnie zlodowacenie mające miejsce około 14000-15000 lat temu ukształtowało krajobraz Mazur. Teren jest pagórkowaty, z wieloma jeziorami, rzeczkami i strumykami. Około 30% powierzchni Mazur pokrywją lasy. Na północy Mazur przeważają grądy a na południu możemy ogłądać bory sosnowe oraz mieszane.

Nazwa Mazury została wprowadzona przez władze pruskie w XIX wieku.

"Rzeczownik Mazur pochodzi od przedrostka maz- (brudzić, smolić, mazać) – pierwotnie słowo maź, oznaczało smołę i dziegć, pochodzi od zamieszkujących tutejsze lasy smolarzy – do którego dodano przyrostek -ur."

W dawnej polszczyźnie Mazur to mieszkaniec Mazowsza i z tym należy wiązać pochodzenie słowa Mazury. Z Mazowsza w dawnych czasach napływało na teren Mazur bardzo wiele osób, które się tu osiedlały. Mieszkańcy Mazur byli w większości z wyznania protestantami a dokładniej luteranami, którze władali jednak językiem polskim.

Mazury nazywa się Krainą tysiąca jezior ale na Mazurach jezior jest ponad dwukrotnie więcej

Warmia a Mazury

Mazurzy w większości byli protestantami i wraz z reformą narodziła się odrębność tej krainy poneiważ religia stała się głównym kryterium ludności która zamieszkuje te tereny. Warmia była natomiast katolicka i do 1772 roku wchodziła w skład Polski a reszta kraju była protestancka.

Mazury nigdy nie stanowiły odrębnej jednostki administracyjnej pod jakimkolwiek względem - Warmia natomiast tak. Nie da się więc jednoznacznie ustalić granic Mazur. Mazurzy to w skrócie Prusacy, protestanci a ich język to Polski lub mazurski. Ich germańska asymilacja miała miejsce do roku 1945 a potem większość z nich wyjechała do Niemiec. Dzisiaj rdzennych Mazurów jest na Mazurach około 5000.

"We współczesnej branży turystycznej określenie Mazury rozszerzyło swoje znaczenie: wszędzie, gdzie na północnym wschodzie Polski występują jeziora, pagórki i lasy, mówi się o Mazurach."