Zobacz także

Zimowe atrakcje Krainy Tysiąca Jezior

A A

zima na mazurach,  gdzie na mazury,  co robić zimą na mazurach,  sporty ektremalne mazury

Jeszcze tylko kilka tygodni i całą Polskę ogranie białe szaleństwo. Zamiast zimowego wyjazdu w góry, proponujemy wypoczynek na Mazurach. Tutaj po prostu nie można się nudzić!

Zimowe Mazury z roku na rok zdobywają coraz większą liczbę wielbicieli. Na turystów czekają tu bowiem atrakcje, które są trudno dostępne gdzie indziej. Cały wachlarz zimowych aktywności dostępny jest na terenie miast, które współpracują w ramach kampanii „7 Cudów Mazur”, oraz w ich okolicy. Do kampanii tej należą: Giżycko, Mikołajki, Mrągowo, Pisz, Ruciane-Nida, Ryn oraz Węgorzewo.

Na zimowym jeziorze


Latem żagle, a zimą sporty ekstremalne – mazurskie jeziora nigdy nie są puste. Największą popularnością w regionie cieszą bojery, aktywność, z którą Mazury związane są od drugiej wojny światowej. To stąd pochodzi czołówka zawodników oraz mistrz świata, mrągowianin Karol Jabłoński. Bojer to nic innego jak niewielka jednostka, która napędzana jest siłą wiatru. Przy sprzyjających warunkach, zawodnicy potrafią rozpędzić się do stu kilkudziesięciu kilometrów na godzinę!

Oprócz bojerów, na Mazurach można uprawiać też snowkiting. Jest to ślizganie się po po zamarzniętym jeziorze przy użyciu latawca. Pływa się za nim na desce snowboardowej, łyżwach lub nartach. Osoby, które latem uprawiają windsurfing, na pewno chętnie spróbują iceboardingu, będącego połączeniem żagla z pędnikiem oraz specjalnej platformy wyposażonej w płozy.

Zimowe Mazury – tylko dla wytrzymałych


Zimą na Mazurach można zmierzyć się ze swoimi słabościami. Jest to bowiem miejsce, które upodobali sobie wielbiciele kąpieli lodowych! Wykute w lodowych taflach przeręble przyciągają morsów i płetwonurków. Twierdzą oni, że zimą woda jest najbardziej przezroczysta, a widoczność dochodzi nawet do dwudziestu metrów.

Lasy w regionie obfitują w niezliczoną liczbę narciarskich tras biegowych, na których odnajdą się zarówno początkujący, jak i bardziej doświadczeni narciarzy. Rozbudowana baza turystyczna umożliwia wypożyczenie sprzętu, więc nie trzeba mieć własnych biegówek, by poczuć się jak Justyna Kowalczyk!

 Na amatorów silnych wrażeń czekają również zawody psich zaprzęgów, będące świetną rozrywką dla osób lubiących współzawodnictwo, dziką naturę i zwierzęta.

Źródło: Kampania 7 Cudów Mazur

avatar

akceptuję regulamin

Zobacz także

Na skróty:

Mazury

Mazury to kraina historyczna oraz etnograficzna położona na północnym wschodzie Polski. Geograficznie jest część Pojezierza Mazurskiego a także Iławskiego. Mazury są położone w województwie warmińsko-mazurskim.

Ostatnie zlodowacenie mające miejsce około 14000-15000 lat temu ukształtowało krajobraz Mazur. Teren jest pagórkowaty, z wieloma jeziorami, rzeczkami i strumykami. Około 30% powierzchni Mazur pokrywją lasy. Na północy Mazur przeważają grądy a na południu możemy ogłądać bory sosnowe oraz mieszane.

Nazwa Mazury została wprowadzona przez władze pruskie w XIX wieku.

"Rzeczownik Mazur pochodzi od przedrostka maz- (brudzić, smolić, mazać) – pierwotnie słowo maź, oznaczało smołę i dziegć, pochodzi od zamieszkujących tutejsze lasy smolarzy – do którego dodano przyrostek -ur."

W dawnej polszczyźnie Mazur to mieszkaniec Mazowsza i z tym należy wiązać pochodzenie słowa Mazury. Z Mazowsza w dawnych czasach napływało na teren Mazur bardzo wiele osób, które się tu osiedlały. Mieszkańcy Mazur byli w większości z wyznania protestantami a dokładniej luteranami, którze władali jednak językiem polskim.

Mazury nazywa się Krainą tysiąca jezior ale na Mazurach jezior jest ponad dwukrotnie więcej

Warmia a Mazury

Mazurzy w większości byli protestantami i wraz z reformą narodziła się odrębność tej krainy poneiważ religia stała się głównym kryterium ludności która zamieszkuje te tereny. Warmia była natomiast katolicka i do 1772 roku wchodziła w skład Polski a reszta kraju była protestancka.

Mazury nigdy nie stanowiły odrębnej jednostki administracyjnej pod jakimkolwiek względem - Warmia natomiast tak. Nie da się więc jednoznacznie ustalić granic Mazur. Mazurzy to w skrócie Prusacy, protestanci a ich język to Polski lub mazurski. Ich germańska asymilacja miała miejsce do roku 1945 a potem większość z nich wyjechała do Niemiec. Dzisiaj rdzennych Mazurów jest na Mazurach około 5000.

"We współczesnej branży turystycznej określenie Mazury rozszerzyło swoje znaczenie: wszędzie, gdzie na północnym wschodzie Polski występują jeziora, pagórki i lasy, mówi się o Mazurach."