Zobacz także

Zimowe Zawody Paralotniowe „Winter Masuria Paramotor Cup - Pisz 2013”

A A

imprezy na mazurach,  mazury imprezy,  pisz imprezy,  imprezy w piszu,  mazury paralotnie,  zawody paralotniowe

Zapraszamy na Pierwsze Zimowe Zawody Paralotniowe pod nazwą „WINTER MASURIA PARAMOTOR CUP - PISZ 2013”! Podczas imprezy widzowie zobaczą między innymi widowiskową rywalizację pilotów oraz specjalne pokazy dla publiczności. Zachęcamy do zapoznania się ze szczegółami.

Pierwsze Zimowe Zawody Paralotniowe odbędą się 15-17 lutego 2013 roku w Piszu. Zawody będą polegać na rywalizacji widowiskowej pilotów pomiędzy trzema dwunastometrowymi pylonami rozstawionymi w trójkąt wedle przepisów. Miejsca imprezy to: Plaża Miejska w Piszu oraz Plac Daszyńskiego.

 

Gościem specjalnym imprezy będzie pilot Paramani Paragliders, Adam Piórek ”KRUAK”, który jako jedyny w kraju lata na skrzydle ACTION GTR. W przerwie zawodów, piloci przeprowadzą pokaz dla publiczności, a od godziny 15.00 w Piskim Domu Kultury odbędą się prezentacje modeli klejonych Zbigniewa Włodkowskiego, wykład paralotniowy wielokrotnych medalistów Mistrzostw Świata i trenera Kadry Polski Adama Paska, wykłady kitesurfingowe szkoły XMAZURY.PL w luźnej formie oraz prezentacja bajek z humorem o tematyce lotniczej.


Głównymi organizatorami imprezy są: Aeroklub Polski, Starosta Piski, Burmistrz Pisza, Powiatowy Międzyszkolny Ośrodek Sportu w Piszu, Piski Dom Kultury w Piszu, Zbigniew Włodkowski - Poseł na Sejm RP, Miejsko-Gminny Ośrodek Sportu i Rekreacji w Piszu. Partnerzy imprezy to: Mazurskie Stowarzyszenie Mazury Paralotnie i „FML” - grupa działająca społecznie w Powiecie Piskim.

 

Paralotniarstwo jest sportem nasyconym wolnością i dynamiką, którego uprawianie o każdej porze roku daje wiele satysfakcji. Paralotnie budzą zainteresowanie ludzi lubiących ekstremalne przeżycia, szukających wrażeń i zastrzyku adrenaliny. Dlatego podczas imprezy przewidziano także zimowy spływ kajakowy meandrującą Pisą. W styczniu imprezy tego typu odbyły się już w Rucianem-Nidzie oraz Piszu i cieszyły się dużym zainteresowaniem.

Podobne wydarzenia mają ogromny społeczny potencjał. Pokazują naturalno-przyrodnicze walory Mazur, przy okazji przyczyniając się do promowania regionu. Zachęcamy do udziału w przedsięwzięciu nie tylko mieszkańców, ale również turystów i wszystkich entuzjastów sportów lotniczych zarówno z kraju, jak i zagranicy. Organizatorzy zawodów „Winter Masuria Paramotor Cup - Pisz 2013” zapewniają, że poszerzanie społecznej świadomości propagowania lotniarstwa da Mazurom rozgłos i możliwość zapoczątkowania corocznej imprezy w regionie. Będzie miała ona charakter rekreacyjno-sportowy, z wieloma atrakcjami dla dzieci, młodzieży i dorosłych, w których będą mogli uczestniczyć wszyscy zainteresowani i deklarujący chęć uczestnictwa w zimowym widowisku.

Organizatorzy imprezy zaprosili do współpracy Lokalną Organizację Turystyczną i podczas wydarzenia trwać będzie akcja promocyjna MAZURY ZA PÓŁ CENY.

avatar

akceptuję regulamin

avatar

Piotrek 2013-02-15 16:53 (użytkownik niezalogowany)

Właśnie zobaczyłem, że impreza zaczyna się dzisiaj! Dobrze, że mam wolny weekend to chętnie wybiorę się na któryś pokaz :D

avatar

Izabela 2013-02-06 16:46 (użytkownik niezalogowany)

Zimowy spływ kajakowy to rzeczywiście ekstremalna propozycja :D Jak dla mnie nawet bardziej niż sam lot paralotnią. Z natury jestem ciepłolubna, ale z chęcią poobserwuję z brzegu. Mam nadzieję, że impreza wyjdzie tak dobrze jak się zapowiada i że uda się zorganizować cały cykl! Trzymam kciuki

avatar

Michał 2013-02-04 16:39 (użytkownik niezalogowany)

Świetna sprawa, chociaż ja to bardziej jako widz bym się pisał. Zdecydowanie sporty ekstremalne zostawiam prawdziwym zapaleńcom i zawodowcom. Sam raczej wolę twardo stać na ziemi, ale podziwiam wszystkich, którzy wezmą udział ;)

Zobacz także

Na skróty:

Mazury

Mazury to kraina historyczna oraz etnograficzna położona na północnym wschodzie Polski. Geograficznie jest część Pojezierza Mazurskiego a także Iławskiego. Mazury są położone w województwie warmińsko-mazurskim.

Ostatnie zlodowacenie mające miejsce około 14000-15000 lat temu ukształtowało krajobraz Mazur. Teren jest pagórkowaty, z wieloma jeziorami, rzeczkami i strumykami. Około 30% powierzchni Mazur pokrywją lasy. Na północy Mazur przeważają grądy a na południu możemy ogłądać bory sosnowe oraz mieszane.

Nazwa Mazury została wprowadzona przez władze pruskie w XIX wieku.

"Rzeczownik Mazur pochodzi od przedrostka maz- (brudzić, smolić, mazać) – pierwotnie słowo maź, oznaczało smołę i dziegć, pochodzi od zamieszkujących tutejsze lasy smolarzy – do którego dodano przyrostek -ur."

W dawnej polszczyźnie Mazur to mieszkaniec Mazowsza i z tym należy wiązać pochodzenie słowa Mazury. Z Mazowsza w dawnych czasach napływało na teren Mazur bardzo wiele osób, które się tu osiedlały. Mieszkańcy Mazur byli w większości z wyznania protestantami a dokładniej luteranami, którze władali jednak językiem polskim.

Mazury nazywa się Krainą tysiąca jezior ale na Mazurach jezior jest ponad dwukrotnie więcej

Warmia a Mazury

Mazurzy w większości byli protestantami i wraz z reformą narodziła się odrębność tej krainy poneiważ religia stała się głównym kryterium ludności która zamieszkuje te tereny. Warmia była natomiast katolicka i do 1772 roku wchodziła w skład Polski a reszta kraju była protestancka.

Mazury nigdy nie stanowiły odrębnej jednostki administracyjnej pod jakimkolwiek względem - Warmia natomiast tak. Nie da się więc jednoznacznie ustalić granic Mazur. Mazurzy to w skrócie Prusacy, protestanci a ich język to Polski lub mazurski. Ich germańska asymilacja miała miejsce do roku 1945 a potem większość z nich wyjechała do Niemiec. Dzisiaj rdzennych Mazurów jest na Mazurach około 5000.

"We współczesnej branży turystycznej określenie Mazury rozszerzyło swoje znaczenie: wszędzie, gdzie na północnym wschodzie Polski występują jeziora, pagórki i lasy, mówi się o Mazurach."