Zobacz także

Zwiedzanie Elbląga z przewodnikiem

A A

ciekawe miejsca na mazurach,  gdzie na mazury,  co robić na mazurach,  atrakcje w elblągu,  elbląg atrakcje turystyczne,  atrakcje turystyczne elbląg okolice,  elbląg co warto zobaczyć

Zobacz również

Jeśli zastanawiacie się jak spędzić nadchodzące sierpniowe soboty, przyjedźcie do Elbląga. To ostatni moment aby wybrać się na zwiedzanie miasta w towarzystwie przewodnika. Już jutro elblążanie i turyści będą mogli poznać tajemnice Wyspy Spichrzów.

Sobotnie spotkania „Przewodnicy zapraszają” to akcja związana z obchodami Międzynarodowego Roku Przewodników Turystycznych. Spacery z profesjonalnymi przewodnikami odbywają się od końca lipca i do tej pory można było zwiedzić Bibliotekę Elbląską, Park Bażantarnia czy Stare Miasto.

W najbliższą sobotę, 24 sierpnia, swoje tajemnice odsłoni Wyspa Spichrzów. Miejsce wzięło swoją nazwę od znajdujących się tam spichlerzy do przechowywanie zboża. Oprócz nich na wyspie zlokalizowana była też giełda kupiecka. Nadchodzące spotkanie to prawdziwa podróż w przeszłość, a jego uczestnicy poznają historię tego miejsca i, w większości już nieistniejących, budynków. Chętni do wzięcia udziału w spacerze powinni stawić się o godzinie 10.00 przy Moście Niskim w Elblągu.

A już za tydzień, 31 sierpnia, będzie można poznać historię najstarszej ulicy w Elblągu. Dawna Wewnętrzna Grobla Młyńska, obecnie nosząca nazwę ul. 1 Maja, powstała już w XIII wieku! Czterysta lat później stała się bardzo modna wśród elbląskich kupców, którzy budowali wzdłuż niej swoje letnie wille. Tutaj też miała swoją siedzibę fabryka czekolady Moritza.  Aby dowiedzieć się więcej o tym miejscu, warto przyjść o godzinie 10.00 na Plac Słowiański (przy siedzibie PKO), gdzie rozpocznie się zwiedzanie z przewodnikiem.

avatar

akceptuję regulamin

Barti 2013-08-26 12:34

ja odkryłem Elbląg już kilka lat lat temu i zawsze chętnie wracam tu przynajmniej w weekendy. polecam wszystkim wszystkim - jak przyjedziecie, to sami się o tym przekonacie :)

Karina 2013-08-23 16:46

Elbląg to piękne miasto! Bardzo lubię jego charakter. Uważam, że powinien być bardziej rozreklamowany! A sama trafiłam tu przez przypadek, bo podczas rejsu Kanałem Ostródzko- Elbląskim. Mam nadzieję, że uda mi się kiedyś przyjechać to na dłużej

Mazur Z Mazur 2013-08-23 14:20

Świetna sprawa! Sam chętnie bym się wybrał, dobrze, że za tydzień przewodnicy też oprowadzają. Poza tym jestem ciekawy historii tego fragmentu miasta :)

Zobacz także

Na skróty:

Mazury

Mazury to kraina historyczna oraz etnograficzna położona na północnym wschodzie Polski. Geograficznie jest część Pojezierza Mazurskiego a także Iławskiego. Mazury są położone w województwie warmińsko-mazurskim.

Ostatnie zlodowacenie mające miejsce około 14000-15000 lat temu ukształtowało krajobraz Mazur. Teren jest pagórkowaty, z wieloma jeziorami, rzeczkami i strumykami. Około 30% powierzchni Mazur pokrywją lasy. Na północy Mazur przeważają grądy a na południu możemy ogłądać bory sosnowe oraz mieszane.

Nazwa Mazury została wprowadzona przez władze pruskie w XIX wieku.

"Rzeczownik Mazur pochodzi od przedrostka maz- (brudzić, smolić, mazać) – pierwotnie słowo maź, oznaczało smołę i dziegć, pochodzi od zamieszkujących tutejsze lasy smolarzy – do którego dodano przyrostek -ur."

W dawnej polszczyźnie Mazur to mieszkaniec Mazowsza i z tym należy wiązać pochodzenie słowa Mazury. Z Mazowsza w dawnych czasach napływało na teren Mazur bardzo wiele osób, które się tu osiedlały. Mieszkańcy Mazur byli w większości z wyznania protestantami a dokładniej luteranami, którze władali jednak językiem polskim.

Mazury nazywa się Krainą tysiąca jezior ale na Mazurach jezior jest ponad dwukrotnie więcej

Warmia a Mazury

Mazurzy w większości byli protestantami i wraz z reformą narodziła się odrębność tej krainy poneiważ religia stała się głównym kryterium ludności która zamieszkuje te tereny. Warmia była natomiast katolicka i do 1772 roku wchodziła w skład Polski a reszta kraju była protestancka.

Mazury nigdy nie stanowiły odrębnej jednostki administracyjnej pod jakimkolwiek względem - Warmia natomiast tak. Nie da się więc jednoznacznie ustalić granic Mazur. Mazurzy to w skrócie Prusacy, protestanci a ich język to Polski lub mazurski. Ich germańska asymilacja miała miejsce do roku 1945 a potem większość z nich wyjechała do Niemiec. Dzisiaj rdzennych Mazurów jest na Mazurach około 5000.

"We współczesnej branży turystycznej określenie Mazury rozszerzyło swoje znaczenie: wszędzie, gdzie na północnym wschodzie Polski występują jeziora, pagórki i lasy, mówi się o Mazurach."